باید امیدوار بود که آقای ظریف بداند که کار او به جای رسیده که اروپا قدر و احترام خود را با وزیر خارجه دولت روحانی با فردی همانند روح الله زم که جاسوسی او مشخص و محرز است، تنظیم می‌کند!

فرا تحلیل نیوز/مهدی جهان تیغی: اتحادیه اروپا به خاطر تنبیه یک فرد با کارنامه مشخص ضدامنیتی و اغتشاشگری همانند روح الله زم، علاوه بر اینکه عصبانی شده و بیانیه‌های تند صادر کرده، جلسه شورای اقتصادی خود با ایران را نیز به تعویق انداخته است. معنای این اقدام اروپا آن است که ایران باید بداند زمانی همین مقدار گفتگوی اقتصادی نیز در صورتی خواهد بود که حق برخورد با اقدامات ضدامنیتی اروپا را نداشته باشد.
کشورهای غربی که حق دفاع ایران در برابر تروریست ها را به رسمیت نمی شناسند و در برابر ترور یکی از دانشمندان هسته ای ایران نیز حاضر به یک محکومیت رسمی ساده هم نیستند، برای نیت خوانی آنها برای کشاندن برجام به مذاکرات موشکی و نظامی نیازید دیگر به تحلیل های پیچیده سیاسی نیست. همین اروپا که تنبیه یکی از عوامل جاسوسی و محرک اغتشاشات در ایران را تحمل نمی‌کند؛ کف خواسته‌های او درباره قدرت موشکی و نظامی ایران چه خواهد بود؟! خنده دار نیست که باید به کشورهایی که تروریست ها را به ایران می فرستند، برد اسلحه خود را هم باید متناسب با خواسته آنها تنظیم کنیم؟

در این میان شورای برگزاری نشست اقتصادی اروپا با ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده این همایش سه روزه که قرار بود از فردا شروع شود، به تعویق افتاده است. در این اطلاعیه اشاره‌ای به موضوع اعدام روح‌الله زم نشده ولی رسانه های غربی مدعی شدند مسئولین برگزاری جلسه تحت فشار بودند که نشست خود را لغو کنند. علاوه بر سفرای آلمان، ایتالیا، فرانسه و اتریش، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، پاملا کاک همیلتون مدیر مرکز تجارت بین‌الملل و مایکل باک رئیس اینستکس از سخنرانان این همایش بودند.

وقتی اروپا یک گفتگوی نیم بند اقتصادی را نیز به خاطر تنبیه یک فردی همانند روح الله زم که همین دیروز جیش العدل که دستش به خون صدها ایرانی آغشته است، با صدور بیانیه‌ای تاکید کرده روح الله زم همکار آنها بوده و در بزنگاه‌های ضروری کمک‌های جدی به آنها کرده، به تعویق می‌اندازد، باید انتظار داشت اگر دوباره برجامی هم شکل بگیرد و حتی اگر بر فرض محال یک باغ بزرگ پر از گلابی‌های برجامی هم به نام ما سند بزنند، باید هر لحظه متنظر باشیم که به بهانه یک موضوع همانند پروند روح الله زم از باغ بیرون‌مان کنند! صد رحمت به صداقت ترامپ که به بهانه اینکه برجام توافق کاملی نیست با یک خط خطی از برجام بیرون رفت، ولی اروپایی‌ها هم در برجام می‌مانند و هم به بهانه برخورد با یکی از عوامل جاسوسی خود حتی میوه‌های پلاسیده برجام را مصادره می‌کنند.

تلخ است که آقای ظریف را که چمدان مسافرتی خود را برای سفر به همایش اقتصادی اروپا بسته بود، بگویند فعلا عزادار روح الله زم هستیم و از پذیرفتن میهمان معذوریم. باید امیدوار بود که آقای ظریف بداند که کار او به جایی رسیده که اروپا قدر و احترام خود را با وزارت خارجه دولت روحانی با فردی همانند روح الله زم که جاسوسی او مشخص و محرز است، تنظیم می‌کند!

  • منبع خبر : جهان