چالش‌های اقتصادی و کاهش آمار صهیونیست‌های ساکن در فلسطین اشغالی در نتیجه عواملی چون ناامنی و عدم اعتماد به ارتش و موسسات حکومتی رژیم اشغالگر، از جمله مواردی است که فروپاشی از درون را برای اسرائیل سریع‌تر می‌کند.

کتاب «رژیم موقت مفهوم و پژوهش‌های تخصصی» که توسط مرکز مطالعات و پژوهشهای الاتحاد تالیف و منتشر شده، در مباحثی تخصصی به بررسی پدیده فروپاشی رژیم موقت صهیونیستی پرداخت است. این کتاب در فصل اول مفهوم رژیم موقت و اذعان شخصیت‌های مختلف بین‌المللی و صهیونیستی این موضوع را مورد اشاره قرار داده و در فصل‌های بعدی به بررسی ساختارهای امنیتی و تشکیلاتی سرویس‌های جاسوسی و نظامی رژیم صهیونیستی پرداخته و در ادامه بحران‌های فراروی اسرائیل که منجر به این فروپاشی می‌شود را برشمرده است.

بحران ساختار سیاسی رژیم موقت

طبق نظرسنجی‌های انجام شده در سال ۲۰۲۱ اعتماد شهرک‌نشینان اسرائیلی به طرز قابل توجهی نسبت به موسسات حکومتی کاهش یافته و نارضایتی آنها از وضعیت فعلی اسرائیل افزایش پیدا کرده است. به ویژه در سطح سیستم قضایی، اسرائیلی‌ها معتقدند دستگاه قضایی این رژیم تصمیماتی اتخاذ می‌کند که مطابق با دیدگاه سیاسی آنهاست. بر اساس این نظرسنجی ۸۷ درصد از یهودیان ارتدوکس، ۷۷ درصد از یهودیان تلمودی و حداقل نیمی از یهودیان سکولار معتقدند که دستگاه قضایی این رژیم در معرض فشارهای سیاسی قرار دارد.

همچنین درباره وضعیت کلی رژیم صهیونیستی نیز یک سوم اسرائیلی‌ها معتقدند که این رژیم در بدترین وضعیت خود نسبت به هر زمانی قرار دارد. زمانی که از آنها درباره درگیری‌های جامعه اسرائیلی سوال شد ۴۶ درصد از مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی گفتند که تنش و درگیری میان یهودیان و اعراب افزایش یافته است. اغلب آنها همچنین درباره ثبات حکومت «دموکراتیک» ابراز نگرانی کردند.

 فروپاشی اجتماعی

طبق مطالعات انجام شده توسط مرکز صهیونیستی، درگیری‌ها در داخل فلسطین اشغالی عواقب مستقیم و مضری برای «حکومت» اسرائیل دارد و یک تهدید موجودیتی برای آن محسوب می‌شود. همچنین سکوت نهادهای رسمی اسرائیل در برابر مظاهر نژادپرستی و حمایت از سیاست آپارتاید و انکار حقوق غیریهودیان عملا شانس ایجاد یک «دولت دموکراتیک» را از بین می‌برد. از آن گذشته درگیری میان اعراب و اسرائیلی‌ها عواقب امنیتی مستقیم برای اسرائیل دارد که پدیده «فرار مغزها» در نتیجه همین عواقب ظاهر شده است. این مسئله همچنین موجب تضعیف وضعیت سرمایه‌گذاری و گردشگری در اسرائیل (فلسطین اشغالی) می‌شود و همچنین احتمال دارد به موقعیت اسرائیل در غرب ضربه زده و اختلاف میان این رژیم با یهودیان سراسر جهان را تشدید کند. در نتیجه ممکن است برخی گروه‌های یهودی به ویژه نسل جوانان یهود در آمریکا به کلی از اسرائیل دورو جدا شوند.

چالش‌های جمعیتی

وضعیت جمعیتی رژیم صهیونیستی به سمت فرار مغزها و مهاجرت سرمایه‌گذاران از فلسطین اشغالی به دلیل ترس از اوضاع امنیتی پیش می‌رود. این درحالی است که مقامات اسرائیلی در تلاش برای جذب شمار زیادی از یهودیان جهان جهت مهاجرت به «سرزمین موعود» (فلسطین اشغالی) هستند. پدیده «مهاجرت معکوس» یا مهاجرت بی‌بازگشت نیز در نتیجه همین امر ظاهر شده و آمار مربوط به اسرائیلی‌هایی که به خارج از فلسطین اشغالی مهاجرت می‌کنند به شکل قابل توجهی افزایش یافته است که این مسئله یک تهدید جمعیتی بزرگ برای اسرائیل است و تاثیر منفی زیادی بر جبهه داخلی این رژیم دارد. طبق داده‌های اداره آمار رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۷۰ هزار نفری که در فلسطین اشغالی زندگی می‌کنند «شهروند اسرائیلی» نبوده و اقامت دائم در فلسطین ندارند. همچنین از بین ۱۴٫۷ میلیون یهودی در جهان تنها ۴۷ درصد آنها ساکن اراضی اشغالی هستند.

طبق آمار سال ۲۰۱۷ حدود ۶۰۰ هزار اسرائیلی در خارج از اراضی اشغالی زندگی می‌کنند و البته این آمار به استثنای فرزندان آنهاست که در خارج متولد می‌شوند. تا سال ۲۰۱۵ از هر ۸ اسرائیلی ۱ نفر تابعیت دوم در کشورهای دیگر برای خود گرفته بود. طبق نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه «مدگام» در سال ۲۰۷ بیش از ۲۷ درصد یهودیان ساکن اراضی اشغالی تمایل به مهاجرت به کشورهای دیگر دارند و البته این آمار طی سال‌های اخیر افزایش نیز یافته است.

چالش اقتصادی

در منطقه خاورمیانه رژیم صهیونیستی ضمن طرف‌هایی است که حداقل مساوات و عدالت در توزیع درآمدها میان جامعه آن وجود دارد و همین مسئله تاثیر منفی اجتماعی بزرگی روی این رژیم گذاشته است. «نسیم بن دیوید» کارشناس اقتصادی رژیم صهیونیستی در مقاله‌ای در روزنامه مکور ریشون اعلام کرد که توزیع ناعادلانه درآمدها در جامعه اسرائیلی میانگین رشد جمعیتی را کاهش داده و خانواده‌ها تمایل به فرزندآوری ندارند.

اقتصاد اسرائیل از نیمه دوم سال ۲۰۲۰ تاکنون بیش از ۲۸ درصد افت کرده و بدترین وضعیت اقتصادی این رژیم طی ۴۰ سال گذشته را رقم زده است. همچنین میزان واردات کالا و خدمات به نیز ۴۱٫۷ درصد کاهش یافته است. به گفته کارشناس اقتصادی مذکور اسرائیلی شمار زیادی از کودکان در خانواده‌های اسرائیلی یک بار اقتصادی محسوب می‌شوند و فقر در میان اسرائیلی‌ها افزایش پیدا کرده است.

هم‌زمان با کاهش آمار فرزندآوری در جامعه صهیونیستی، اطلاعات نشان می‌دهد درصد بالایی از افراد بالای ۶۵ سال در این جامعه ازکارافتاده محسوب می‌شوند و بنابراین شمار اسرائیلی‌هایی که در سن بازنشستگی و ازکارافتادگی قرار دارند نسبت به سایر جوامع خاورمیانه بسیار زیاد است. این مسئله تاثیر منفی بر تولید داخلی رژیم صهیونیستی و در نتیجه افزایش فقر در جامعه این رژیم داشته و به موازات آن پیش بینی‌ می‌شود در صورتی که اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند اسرائیلی‌ها در آینده با فقر گسترده مواجه گردند.

  • منبع خبر : تسنیم