حسن رسولی گفته است: اگر حمایت سیاسی اصلاح‌طلبان از آقای لاریجانی در مجلس دهم نبود، چه بسا او نه تنها در راس قوه مقننه نبود که اساسا در مجلس دهم نیزحضور نمی‌داشت. اما با این حال او جبهه اصلاحات را با نامهربانی خود روبه‌رو کرد و به جای قدردانی، خود را بی‌نیاز از حمایت اصلاح‌طلبان دانست

به گزارزش فرا تحلیل نیوز  عدم حضور نام لاریجانی از لیست اصولگرایان قم و اضافه شدن علیرضا زاکانی از چهره های اثرگذار مجالس هفتم، هشتم و نهم با بازتاب های گسترده ای در محافل سیاسی و به خصوص رسانه های اصلاح طلب و دولتی روبه رو شده است.
اهمیت انتخابات در قم و بهم ریختن معادلات سیاسی
به گزارش جهان نیوز، روزنامه آرمان، نزدیک به خانواده هاشمی درباره اهمیت انتخابات در شهر قم نوشته است: شهر قم از ابتدای انقلاب تاکنون کانون توجهات مختلف به‌خصوص در عرصه سیاست و قدرت بوده و انتخابات به‌خصوص در حوزه مجلس در این شهر از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است. در این سال‌ها انتخابات بجز تهران در قم نیز محل تاثیر و اهمیت بوده و فعالان و کنشگران سیاسی همواره به آرایش و صف بندی نامزدهای جریانات سیاسی توجه ویژه‌ای داشتند. هرچند که ساختار مذهبی قم، وجود حوزه علمیه، جامعه مدرسین، مجمع محقق و مدرسین و از همه مهم‌تر پایگاه اصلی انقلاب در این اهمیت بی‌تاثیر نبوده است. البته لازم به‌ذکر است که در قم همواه اصولگریان دست برتر را داشته‌اند و اصلاح‌طلبان برخلاف دوره قبل که علی‌لاریجانی را به عنوان گزینه مورد حمایت خود معرفی کردند، به‌واسطه تاثیر اصولگرایان براین شهر چندان حسابی روی این شهر باز نمی‌کنند. با این حال طی انتخابات گذشته مجلس تاکنون اتفاقات جدیدی در صحنه سیاسی قم روی داده که معادلات را به کلی بهم ریخته وآنطور که از شواهد پیداست گویا باید شاهد نامزدهایی جدید از سوی قم درانتخابات مجلس باشیم.

علی لاریجانی جایی در میان معادلات اصولگرایان ندارد
روزنامه دولتی ایران نیز نوشته است: علی لاریجانی جایی در میان معادلات اصولگرایان برای انتخابات اسفندماه  ۹۸ ندارد. چه بخواهد نامزد این انتخابات شود و چه نخواهد. آنها مثلث نامزدهای انتخاباتی خود برای مجلس یازدهم در قم را بدون حضور نام او بسته‌اند. خیلی قبل‌تر از آنکه خبرگزاری «ایلنا» گزارش دهد که رئیس مجلس در جمع نزدیکانش در قم گفته دیگر وارد رقابت انتخاباتی بهارستان نخواهد شد. اصولگرایان قم برای مجلس دهم نیز چنین کردند.

روزنامه ایران همچنین تصریح کرده است : لاریجانی در حالی رسماً در جمع اصولگرایان موقعیت برتر خود را کاملاً از دست داده که در این سوی میدان، یعنی در میان اصلاح‌طلبانی که سال ۹۴ او را در قم سرلیست خود کرده‌اند هم بعید است جایی داشته باشد. اصلاح‌طلبان از خیلی قبل‌تر از اینها اعلام کرده بودند که برای مجلس یازدهم دیگر سراغ ائتلاف با مستقلین و اصولگرایان معتدل نخواهند رفت و لیستی را می‌دهند که سر تا ته آن اصلاح‌طلب باشد. چیزی که معنای عملی‌اش حذف امثال علی لاریجانی است.

آیا این پایان پروژه لاریجانی ۱۴۰۰ است؟
روزنامه دولت همچنین در گزارش خود درباره آینده سیاسی لاریجانی و انتخابات ریاست جمهوری آینده نیز نوشته است: این وضعیت اما چیزی نیست که بتواند میدانی دوباره  برای قدرتنمایی لاریجانی باز کند. شاید خود او هم به همین نتیجه رسیده که بر اساس گزارش دیروز «ایلنا» در جمع نزدیکانش در قم گفته دیگر وارد میدان رقابت مجلس نخواهد شد. این البته موردی بود که برخی نزدیکان او از خیلی قبل‌تر به صورت جسته و گریخته و البته غیر رسمی اعلام می‌کردند. حالا آن طور که «ایلنا» گزارش کرده، «طبق شنیده ها از یک منبع موثق، علی لاریجانی نماینده مردم قم و رئیس مجلس شورای اسلامی، اخیراً در جمع برخی فعالان سیاسی نزدیک به خود در شهر قم اعلام کرده که دیگر کاندیدای انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی نمی‌شود و تاکنون هرچه در توان داشته، برای کشور به‌کار گرفته است.» با این اوضاع اگر حضور در مجلس را برای لاریجانی تمام شده بدانیم، سؤال مهم دیگر این است که نسبت او با انتخابات ۱۴۰۰ چه می‌شود؟ افقی که خیلی‌ها تا همین یکی دو سال قبل فکر می‌کردند هدفگذاری اصلی علی لاریجانی و یاران اوست. تا آنجا که برخی این گزاره را مطرح کرده بودند که ورود جهانگیری به انتخابات ۹۶ هم بازی بود که لاریجانی و نزدیکانش برای سوزاندن گزینه ۱۴۰۰ اصلاح‌طلبان به راه انداخته بودند.

حتی همان کارگزاران که تا اینجا برای انتخابات مجلس برخلاف بسیاری از دیگر اصلاح‌طلبان حاضر به نفی صریح ائتلاف نشده‌اند، در رابطه با موقعیت علی لاریجانی در ۱۴۰۰ اصلاً نظر مثبتی ندارند. از جمله حسین مرعشی در شهریورماه به صراحت در این رابطه گفته بود که «حزب کارگزاران دست‌کم به اندازه انگشتان یک دست چهره سیاسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست ‌جمهوری دارد و نیازی به ائتلاف با علی لاریجانی ندارد.» در سوی دیگر میدان هم یعنی در اردوگاه اصولگرایی، وقتی جایی برای لاریجانی در بین سه کاندیدای شهر قم نیست به طریق اولی می‌توان حدس زد که نه تنها برای نامزدی نهایی او در ۱۴۰۰ که حتی برای طرح نامش برای این انتخابات هم جای چندانی نباشد. به عبارتی لاریجانی شانس زیادی برای گرفتن نیابت از دو جریان اصلی کشور برای سال ۱۴۰۰ ندارد. به این موقعیت باید واقعیت دیگری را هم اضافه کرد؛ از رمق افتادن تیم نزدیکان لاریجانی. کاظم جلالی، نزدیک‌ترین فرد به او در حال عزیمت به روسیه برای گرفتن کلید سفارت در مسکو است.

بعد از او هم افرادی چون بهروز نعمتی قرار دارند که معلوم نیست برای آینده چه انتخاب‌هایی پیش رو داشته باشند. پروژه تأسیس یک حزب با محوریت علی لاریجانی هم هنوز به جای قابل اتکایی نرسیده و این عوامل افق ۱۴۰۰ برای لاریجانی را قدری نامشخص می‌کند. علاوه بر همه اینها اگر جمله نقل شده از لاریجانی در گزارش «ایلنا» را هم ملاک قرار دهیم که «تاکنون هرچه در توان داشته‌ام برای کشور به کار گرفته‌ام»، می‌شود این طور نتیجه گرفت که چه بسا او تمایلی برای رقابت در انتخابات ۱۴۰۰ هم نداشته باشد.

علی لاریجانی باید زیر پرچم روحانی بیایید!

روزنامه ایران در ادامه نیز نوشته علی لاریجانی راهی جز نزدیک شدن به حزب نزدیک اعتدالیون و آمدن به زیر پرچم حسن روحانی ندارد و آورده است: آیا جایی برای اعتدالیون باز می‌شود؟ اما آیا کناره گرفتن از دو رقابت انتخاباتی پیش رو به معنای بازنشستگی سیاسی و حاشیه‌نشینی علی لاریجانی خواهد بود؟ سرنوشت علی لاریجانی به عنوان یکی از قدرتمندترین سیاستمداران ایران در حدود سه دهه اخیر چه می‌شود؟ آیا جریان میانه یا همان اعتدال آنقدر قدرت دارد تا لاریجانی با بازی جدیدی در قالب آن بتواند تأثیرگذاری خود در ساختار قدرت را حفظ کند و جایگاهش را ارتقا دهد؟ به نظر می‌رسد برای آینده سیاسی علی لاریجانی اگر یک گزینه جز بازنشستگی باشد آن گزینه چیزی نیست جز تبدیل شدن به محور جریانی که نه اصولگراست و نه اصلاح‌طلب و حسن روحانی پرچمدار فعلی آن است. در میان گروه های سیاسی هم حزب اعتدال و توسعه واجد ویژگی های اعتدالی است که اتفاقاً اعضای آن رابطه حسنه‌ای هم با رئیس مجلس دارند. چهره‌های مطرح دیگری همچون علی اکبر ناطق نوری و علی مطهری هم هستند که اگر چه ریشه در جریان اصولگرا داشته‌اند اما حالا همچون علی لاریجانی زاویه‌های معناداری با این جریان سیاسی پیدا کرده و البته تمایلی هم برای قرار گرفتن زیر تابلوی اصلاح‌طلبی ندارند. بیراه نیست اگر گفته شود برگ برنده احتمالی رئیس مجلس اهتمام برای سر و سامان دادن به جریان اعتدالی و مجاب کردن افکار عمومی به این گزاره است که تأمین منافع آنها نه از دوگانه مرسوم اصلاح‌طلبی- اصولگرایی بلکه از مسیر میانه‌روی و اعتدال است.

اصلاح طلبان هم لاریجانی را نمی خواهند
از سوی دیگر، حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم به روزنامه همدلی گفته است: به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی، آقای لاریجانی احساس می‌کند که در جریان اصول‌گرا، اقبال چندانی در جهت تمایل به او وجود ندارد وبه احتمال زیاد مورد حمایت آنان قرار نخواهد گرفت. از طرفی با توجه به اینکه که اگر حمایت سیاسی اصلاح‌طلبان از آقای لاریجانی در مجلس دهم نبود، چه بسا او نه تنها در راس قوه مقننه نبود که اساسا در مجلس دهم نیزحضور نمی‌داشت. اما با این حال او جبهه اصلاحات را با نامهربانی خود روبه‌رو کرد و به جای قدردانی، خود را بی‌نیاز از حمایت اصلاح‌طلبان دانست و بنابراین نمی‌تواند به حمایت این جریان هم دل خوش دارد. در مجموع تصور می‌شود که با وجود این مواضع و رفتارهای آقای لاریجانی که در دو دهه گذشته در بستر افکار عمومی از او دیده شده است و نیز این رویکرد که همواره سعی کرده است متاثر از معادلات قدرت، مواضع خود را تنظیم کند، مورد توجه هیچ کدام از دو جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب قرار نگیرد.