در اربعین امسال، حضور حداقل ۵ میلیون زائر ایرانی پیش‌بینی‌ می‌شد اما چرا این پیش‌بینی محقق نشد؟! آیا انجام تبلیغات پرحجم رسانه‌ای برای القای اینکه “موکب‌های مستقر در طریق‌های عراق دیگر حتی توان تامین آب شرب زائران را هم ندارند!” عامل این مسئله نشد؟!

به گزارش فرا تحلیل پیاده‌روی اربعین طی سالیان اخیر به “بزرگترین اجتماع انسانی در جهان” تبدیل شده و هر ساله حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر از شیعیان، اهل تسنن، مسحیان و از ادیان مختلف جهان در ایام منتهی به اربعین حسینی از کشورهای عراق، ایران، لبنان، افغانستان، پاکستان و …. در این اجتماع عظیم شرکت می‌کنند.

در مقطعی این پیاده‌روی به ویژه در ایام حکومت بعث عراق به سرکردگی صدام، کم‌رنگ و به صورت مخفیانه انجام می‌شد و در این مسیر، مردانی بزرگ زندانی و حتی اعدام شدند چراکه رژیم بعثی عراق، پیاده‌روی اربعین حسینی را جرم می‌دانست اما اکنون پیاده‌روی اربعین به یک گردهمایی جهانی و میلیونی و فرصتی بزرگ برای عرض اندام جهان اسلام تبدیل شده و هر ساله نیز بر این جمع میلیونی افزوده می‌شود به گونه‌ای که امسال بیش از ۲۵ میلیون نفر در این مراسم باشکوه شرکت کردند که ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از زائران اربعین امسال، ایرانی‌ بودند.

جمعیت ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفری زائران اربعین کشورمان در حالی است که برای مناسک اربعین امسال با توجه به لغو روادید عراق، حداقل جمعیت ۵ میلیون نفری پیش‌بینی‌ می‌شد اما چرا این پیش‌بینی محقق نشد؟!

با لغو ویزا از سوی کشور عراق، از ماه‌ها پیش افزایش چشمگیر زائران ایرانی برای حضور در مراسم اربعین از سوی مسئولان مربوطه و نهادهای مرتبط مطرح می‌شد اما عملاً در روزهای منتهی به اربعین حسینی و با مشاهد حجم روزافزون تعداد زائران ایرانی عازم کربلای معلی‌، متاسفانه تلاش‌های پیدا و پنهایی در قالب تبلیغات رسانه‌ای و اقدامات مختلف برای جلوگیری از ادامه روند سعودی تعداد زائران ایران اربعین صورت گرفت!

در روزهای منتهی به اربعین حسینی امسال و در حالی که حتی ۲ تا ۳ هفته به روز اربعین باقی بود، مرزهای خروجی کشورمان به عراق به ویژه مرز مهران، مملو از زائران ایرانی بود و گزارش‌های روزانه از مرزها حکایت از رشد تصاعدی زائران اربعین داشت اما ناگهان تبلیغات خاصی از سوی برخی دستگاه‌های ذی‌ربط برای جلوگیری از روند افزایشی تعداد زائران اربعین آغاز شد و به صورت دائم در قالب‌های مختلف اعلام می‌شد که امکانات و تسهیلات فراهم شده در عراق و از سوی موکب‌های مستقر در مسیرهای پیاده‌روی به سمت کربلای معلی دیگر کفاف حجم بیشتری از زائران را نمی‌دهد!

آغاز این حرکت عجیب و قابل تامل در اطلاعیه رسمی وزارت خارجه کشورمان کاملا مشهود بود! وزارت امور خارجه در ۱۱ مهر ماه امسال (۱۶ روز مانده به اربعین حسینی) با صدور بیانه‌ای رسمی به بهانه برخی ناآرمی‌های محدود در برخی نقاط عراق “از زائران اربعین حسینی خواست تا آرام شدن شرایط در عراق، از سفر به این کشور پرهیز کنند!!”

سامانه سماح (سامانه رسمی ثبت‌نام اربعین) نیز در روزهای منتهی به اربعین با ارسال پیامکی خطاب به زائران اربعین اعلام کرد: «با توجه به عدم استقرار موکب‌ها و ایستگاه‌های خدماتی در مسیرهای راهپیمایی زائران اربعین حسینی و نیز اغتشاشات اخیر در بعضی شهرهای عراق، توصیه می‌شود نسبت به حرکت به سمت مرزها تعجیل نکنید.»

در ادامه همین تبلیغات پرحجم قابل‌تامل حتی رئیس سازمان حج و زیارت در روز ۲۱ مهر ماه گفت: “مردم عراق خالصانه همه داشته‌های خود را برای پذیرایی از زائران اباعبدالله به کار گرفته‌اند اما زیرساخت‌های حمل و نقلی و جاده‌ای این کشور پاسخگوی نیازهای این حجم گسترده جمعیت نیست و هم اینک شاهد بروز کمبود آب در نجف هستیم!”

اما جریان تبلیغات پرحجم برای منصرف کردن افرادی که خود را از ایران آماده عزیمت به سفر اربعین می‌کردند به این موارد محدود نشد؛ در ادامه و در حالیکه حدود ۶ تا ۷ روز به روز اربعین حسینی امسال مانده بود، تبلیغات پرحجمی نیز از سوی برخی رسانه‌ها آغاز شد مبنی بر اینکه “موکب‌های مستقر در طریق‌ها دیگر حتی توان تامین آب شرب و غذای زائران را ندارند و گویی عن‌قریب است که زائران اربعین از شدت گرسنگی و تشنگی،‌ جان بسپارند!!”

در نهایت، تبلیغاتی از این دست باعث ایجاد این ذهنیت برای زائران مهیای حرکت به مرزها شد که در صورت ورود به عراق، حتی امکان تهیه یک تکه نان خشک و یک جرعه آب هم برای زائران فراهم نیست!!

بنابر مشاهدات خبرنگار اعزامی تسنیم به عراق در ایام اربعین، تاثیر این حجم از تبلیغات ناصحیح و ارائه اطلاعات غلط به مردم از وضعیت خدمات‌رسانی به مردم به حدی بود که یک هفته مانده به اربعین امسال که قاعدتاً طبق روال سال‌های پیش باید شاهد بیشترین حجم زائران ورودی به عراق از مرزهای زمینی می‌بودیم، در این چند روز منتهی به اربعین، تعداد زائران ورودی به عراق به شدت نسبت به سال‌های گذشته، کاهش بسیار محسوسی یافت!

بهترین و روشن‌ترین شاهد و دلیل برای چنین مدعایی “مقایسه تعداد زائران خروجی از مرز مهران در دو تاریخ متفاوت قبل از اربعین است؛” تاریخ اول مربوط به مثلاً ۱۶ یا ۱۷ مهر ماه (۱۱ روز مانده به اربعین حسینی و قبل از شروع تبلیغات منفی همراه با ارائه آمار ناصحیح درباره وضعیت خدمات‌دهی به زائران) و تاریخ دوم مربوط به مثلاً ۲۱ یا ۲۲ مهر ماه ( حدود ۶ روز مانده به اربعین و بعد از آغاز تبلیغات گسترده با مضمون نبود خدمات حداقلی برای زائران اربعین).

مقایسه آمار رسمی خروجی زائران کشورمان از مرز زمینی مهران در این دو تاریخ به روشنی نشان می‌هد که در تاریخ دوم یعنی حدود ۲۲ مهر ماه، تعداد زائران خروجی به عراق با وجود نزدیک‌تر شدن به روز اربعین با افت بسیار محسوسی نسبت به تاریخ اول یعنی حدود ۱۶ مهر ماه مواجه شده و حجم زائران در حوالی ۱۶ یا ۱۷ مهر ماه، چندیدن برابر خروجی زائران کشورمان در مقایسه با تاریخ ۲۲ مهر ماه بوده است!

بنابراین به نظر می‌رسد عامل اصلی محقق نشدن پیش‌بینی حضور حداقل ۵ میلیون زائر ایرانی‌ در مراسم اربعین امسال و تقلیل آن به عدد ۳ میلیون زائر، فضاسازی‌های رسانه‌ای بر اساس ارائه آمار و اطلاعات غلط به مردم کشورمان از وضعیت خدمات‌رسانی در اربعین امسال در عراق بوده است.

اگر در مراسم اربعین امسال شاهد این حجم از تبلیغات قابل‌تامل و ارائه اطلاعات ناصحیح نمی‌بودیم، با توجه به لغو ویزای عراق برای زائران ایرانی، رسیدن به عدد ۵ میلیون زائر ایرانی اربعین اصلاً دور از ذهن و دست‌نیافتنی نمی‌بود.

وجود برخی ناامنی‌های اخیر و کمبود برخی زیرساخت‌های ضروری در عراق را نمی‌توان انکار کرد اما به گواه اکثر قریب به اتفاق زائرانی که امسال در ایام اربعین به عراق سفر کردند، هیچ خلل و کمبودی در میزان پذیرایی از زائران توسط موکب‌های عراقی و ایرانی مستقر در مسیرهای پیاده‌روی عراق به سمت کربلا وجود نداشت بلکه میزان، شکل، نظم، کمیت‌و‌کیفیت خدمات‌دهی به زائران اربعین امسال به مراتب بهتر و بیشتر از سال‌های قبل بود و امسال با این میزان از خدمات فراهم شده برای زائران از سوی موکب‌داران، امکان پذیرایی از سقف بسیار بالاتری از زائران اربعین فراهم بود.

منبع: تسنیم