بارها دیده شده که دولتمردان اهل تدبیر برای اینکه کار و عملکرد کمتر نتیجه داده خود را توجیه کنند با استفاده از روشی که بوی منت گذاری می‌دهد، مردم را مخاطب قرار می‌دهند.

به گزارش فرا تحلیل نیوز  دولتمردان دولت یازدهم و دوازدهم گاهی اوقات شیوه پاسخگویی یکسانی برای پاسخ به انتقادات دارند. یکی از این شیوه‌ها اغلب زمانی بکار می رود که شدت مشکلات و مسائل رو به فزونی می رود و دولتمردان برای اینکه کار و عملکرد کمتر نتیجه داده خود را توجیه کنند از آن بهره مند می شوند. البته این روش به نوعی بوی منت گذاری بر سر مردم را نیز می دهد.
اخیرا «سید محمود علوی» وزیر اطلاعات در برنامه تلویزیونی حضور یافته است و با بیان اینکه دولت دوازدهم جز استثنایی ترین دولت های انقلاب است، گفت: «در این دولت بی سابقه ترین تحریم ها را داشتیم اما روند نزولی قیمت ها شروع شده است.»وی با بیان اینکه دولت جلوی افزایش بیش از ۴ برابری قیمت ها را گرفته است، گفت اگر این دولت نبود قیمت کالاها به جای ۴ برابرهشت برابر گران می شد و دولت جلوی این موارد را گرفته است.

با این اوصاف حرف وزیر اطلاعات این است که ممکن بود اگر دولت دیگری روی کار بود وضعیت بیش از این بدتر می شد و دولت تا همین جایی که نگذاشته قیمت ها بالاتر از چند برابر افزایش یابد، کار بزرگی کرده است.

جالب اینجاست که این نوع شیوه را در پاسخ دهی برخی دیگر از اعضای کابینه به مردم مشاهده می کنیم.

در همین راستا وقتی که قیمت گوشت قرمز به طور سرسام آوری گران شده بود و مردم برای تهیه این کالا در صف‌های طویل معطل می شدند، «محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی درباره اقدامات دولت برای تامین این کالای اساسی در پاسخ به مجری تلویزیون گفت: «خدا را شکر کنید که هست!»

در همین باب، «سیدحسن هاشمی» وزیر سابق بهداشت و درمان برای افتتاح پروژه‌های درمانی به استان البرز سفر کرد، در مصاحبه‌ای با رادیو ایران وبا اشاره به مشکلات بهداشتی و درمانی در دولت‌های گذشته و کمبود خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه در استان البرز گفت: «واقعاً زمانی که ما آمدیم مردم کف زمین زایمان می‌کردند(!) و شرایط بهداشتی و درمانی در برخی از بیمارستان‌ها بسیار بد بود و ما از دولت تشکر می‌کنیم که با بودجه و هزینه‌هایی که در این حوزه انجام داد امروز می‌توانیم سرمان را بلند کنیم.»

این شیوه پاسخگویی در سلسله دستاوردسازی‌ها برای برجام نیز به کار برده شد. مثلا زمانی که همگان از نتایج برجام سخن می گفتند که چرا وعده ای دولتمردان و تیم مذاکرات هسته ای مبنی بر لغو تحریم ها و گشایش اقتصادی به وقوع نپیوسته است، رئیس جمهور درباره نتایج برجام گفت: «اگر دولت راه گذشته را ادامه می‌داد امروز صادارت نفت ایران به صفر می‌رسید و نفت ایران در صحنه انرژی از بین می‌رفت.»

همچنین بیان می شد که اگر برجام نبود سایه جنگ از سر کشورمان رفع نمی شد. در همین رابطه، رئیس جمهور در سوم شهریور سال ۹۵ در سفر به همدان اینگونه ابراز داشت: «امروز بعد از ۲۳ ماه مذاکره پیگیر توسط فرزندان انقلابی شما و دیپلمات های قهرمان، به نقطه ای رسیده ایم که توانستیم سایه شوم جنگ را از سر مردم برداریم.»

جالب اینجاست زمانی که سیل برخی از استانها از جمله سیستان و بلوچستان را در سال ۹۵ در نوریده و خرابی هایی به بار آورده بود. «اسماعیل نجار»، رئیس ستاد مدیریت بحران با بیان اینکه در بازدیدهایی که از شهرها و مناطق سیل زده داشته مشاهده کرده حتی مردمی که از این موضوع آسیب‌دیده بودند، اظهار خوشحالی می‌کردند، گفت: « اصلا به نظر می‌رسید که خداوکیلی طبیعت خاصی هست و درختان شسته شده بود و یک طراوت خاصی بود و در همه رودها آب جاری بود.»‌

بر همین اساس، «علی ربیعی» سخنگوی دولت در روزنامه ایران نوشت: «اگر دولت اعتدال امروز نبود همه اروپا و آسیای جنوب شرقی و حتی چین و روسیه هم متحد امریکا بودند. نیازی به بستن صدای وزیر خارجه ما نبود. »

به نظر می رسد، این شیوه هنوز ادامه دارد و دولتمردان در حال عادت کردن به پاسخگویی به این شیوه بدعت آمیز هستند. اما به نظر می رسد شیوه اصلی پاسخگویی به مردم این است که دولتمردان خصوصا سخنگوی دولت که باید الگوی پاسخگویی باشد، در مورد تحقق وعده ها و شعارهایی که دولتمردان به مردم داده اند و  اینکه دولت برای بهبود معیشت و اوضاع اقتصادی مردم چه برنامه ای اجرا کرده و در حال کار است، پاسخگو بشود.

  • منبع خبر : جهان نیوز