امام جمعه اصفهان با انتقاد از کم‌کاری فرمانداران در انتخابات گفت: نباید فردی که مدرک لازم برای حضور در مجلس شورای اسلامی را ندارد، ثبت‌نام شود و پس از ارسال پرونده او به شورای نگهبان، هجمه‌ای بر علیه این شورا ایجاد شود.

به گزارش فرا تحلیل نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در دیدار معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه مردم ایران اسلامی هر سال در ۲۲ بهمن حمایت خود را از نظام اسلامی اعلام کردند و پابه‌رکاب این انقلاب هستند اظهار داشت: تجربه نشان داده است که مردم به دلیل سختی‌های زندگی، از پشتیبانی از نظام اسلامی عقب نشینی نمی‌کنند، هرچند صحبت و گله می‌کنند اما در کار جمهوری اسلامی عقب‌نشینی نمی‌کنند، آنچه که مردم را متحیّر می‌کند این است که احساس کنند که دولتی‌ها داورها و خدمت‌گزاران خوبی برای مردم نیستند، اگر این احساس در مردم به وجود آید، بدون شک مردم بی‌اعتماد می‌شوند.

وی با بیان اینکه سلامت و امنیت در انتخابات رعایت شود، افزود: مردم احساس کنند که می‌توانند به راحتی به فرد دلخواه خود رأی بدهند،  هیچ کارمند دولتی نباید حتی در وقت غیر اداری، برای کاندیدایی کار کند، آزادی اسلامی مهم است یعنی شرایط و فضا به گونه‌ای نباشد که کسی بترسد که به کسی رأی بدهند یا ندهند.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان ادامه داد: مردم بدانند که اگر رأی دادند هیچ‌ کس با آنان مخالفت نمی‌کند، این همان امنیتی است که رهبر انقلاب مدنظر دارند، اگر مردم این احساس را داشته باشند، رقابت ایجاد می‌شود و مشارکت مردمی افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه وجود دو خط سیاسی در کشور به نظام اسلامی لطمه می‌زند، عنوان کرد: نزدیک به انتخابات نباید فرمانداران را تغییر داد، این اقدام انصاف نیست البته بنده با تغییر استانداران، فرمانداران، بخشداران و مدیران کل به دلیل همسان نبودن خط سیاسی مخالف هستم، چرا باید با تغییر رئیس‌جمهور، تمامی مدیران حتی مدیران توانمند و پخته تغییر کنند و تنها دلیل آن، تفاوت خط سیاسی باشد، البته قانون اساسی این اجازه را می‌دهد که با تغییر رئیس‌جمهور، وزرا و استانداران تا پایین‌ترین رده تغییر کند که این موضوع نیازمند اصلاح است.

طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه ائمه جمعه از جناح خاصی حمایت نکرده‌اند، یادآور شد: آب انفال است و در اختیار حکومت و دولت قرار دارد و تقسیم آن باید عادلانه باشد، اینکه افرادی بیایند و هیاهو کنند که مرز دو استان را تغییر دهند کار درستی نیست، باید مرزها مشخص باشد و برای مردم نارضایتی ایجاد نشود.

وی گفت: فرمانداران در اجرای فرآیند انتخابات باید چهارچوب‌ها را حفظ کنند، نباید فردی که مدرک لازم برای حضور در مجلس شورای اسلامی را ندارد، ثبت‌نام و پرونده او را به شورای نگهبان ارسال شود و پس از آن، هجمه‌ای بر علیه شورای نگهبان شکل بگیرد که چرا تعداد زیادی از ثبت‌نام کنندگان ردّ صلاحیت شدند.

امام جمعه اصفهان با انتقاد از کم‌کاری فرمانداران در امر ثبت‌نام کاندیداها در انتخابات تأکید کرد: باید فرمانداران توجیح باشند که بر اساس قوانین و دستورالعمل‌ها، افراد را ثبت‌نام کنند نه اینکه فردی که دیپلم دارد و می‌دانیم مدرک لازم برای ورود به انتخابات مجلس، لیسانس است، ثبت‌نام شود.

مشارکت ۶۳ صدری اصفهانی‌ها در دوره قبل انتخابات مجلس

در ابتدای این دیدار معاون سیاسی وزیر کشور اظهار داشت: امسال انتخابات مجلس شورای اسلامی را پیش رو داریم و وزارت کشور مجری برگزاری انتخاب است و معاون سیاسی وزیر کشور به عنوان رئیس ستاد انتخابات کشور فعالیت دارد، ۱۰ اردیبهشت‌ماه سال جاری، ستاد انتخابات کشور تشکیل شد و از آذرماه ثبت‌نام برای انتخابات مجلس آغاز و ۲ اسفند، این انتخابات برگزار می‌شود.

جمال عرف افزود: مشارکت، امنیت، سلامت و رقابت ۴ رکن انتخابات در جمهوری اسلامی از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی است که انتظار می‌رود انتخابات سالم و پرنشاطی همچون گذشته برگزار شود.

وی گفت: متوسط مشارکت استان اصفهان در دوره گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی، از میانگین کشوری، پایین‌تر است و تلاش می‌شود تا میزان مشارکت ۶۳ درصدی دوره گذشته، برای امسال نیز تحقق یابد، البته برخی با هدف زدن دولت، در میان مردم ناامیدی ایجاد می‌کنند و حتی نظام اسلامی را زیر سئوال می‌برند.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به تلاش دشمنان برای اینکه انتخابات در تراز نظام اسلامی برگزار نشود، بیان کرد: به واسطه موضوع خشک‌سالی و برخی موضوعات دیگر، این نگرانی نسبت به کاهش میزان مشارکت مردم در انتخابات پیش رو وجود دارد البته همه باید دست به دست هم دهیم تا زمینه‌های ناامیدی در جامعه کاهش یابد، همچنین انتظار داریم که ائمه جمعه در تبیین وضعیت کشور برای مردم به ما کمک کنند.

استاندار اصفهان در این دیدار اظهار داشت: شورای نگهبان بر اساس قانون وظایفی دارد اما ردّ فله‌ای ثبت‌نام کنندگان در انتخابات، میزان مشارکت مردم را پایین می‌آورد، امسال یکی از کارهایی که باید انجام شود، مذاکره با اعضا شورای نگهبان برای افزایش مشارکت مردم است تا فضا باز شود و مشارکت‌ها افزایش یابد.

عباس رضایی گفت: نباید برخی مسئولان، نسبت به مسئله آب موضوعاتی را مطرح کنند و اظهارنظرهایی را انجام دهند که منجر به ایجاد تنش در مردم شود.

انتهای پیام