تکمیل پازل جنگ اقتصادی و سیاسی و رسانه ای بر علیه دولت لبنان با ایجاد یک هزینه بزرگ اقتصادی از اولین تحلیل های این حادثه است.

به گزارش فرا تحلیل نیوز دیاب نخست وزیر لبنان اعلام کرد در انفجار روز گذشته مهیب بندر بیروت ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم منفجر شده است.
واکنش ترامپ به انفجار بیروت
«دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا عصر روز سه شنبه به وقت واشنگتن در کنفرانس مطبوعاتی خود با اشاره به انفجار شدید بندر بیروت، به مردم لبنان تسلیت گفت و این حادثه را «حمله‌ای وحشتناک» خواند.

وی ضمن تاکید بر آمادگی آمریکا برای کمک به لبنان گفت که آنچه در بندر بیروت رخ داد، به نظر می رسد که یک حمله ترسناک باشد.

ترامپ افزود: انفجار بیروت مثل یک بمب بود، گویا یک حمله رخ داد. ژنرال‌ها اینگونه به من گفتند.

کارکنان کدام سفارتخانه‌ها در انفجار بیروت کشته یا زخمی شدند؟
شماری از کارکنان سفارت آلمان در بیروت در انفجار‌های دیروز سه شنبه در مجروح شدند.

هلند نیز اعلام کرد که پنج کارمند سفارت هلند در بیروت در انفجار‌های این شهر مجروح شده‌اند.

سفارت مصر در بیروت گزارش داد یک کارمند این سفارتخانه عربی در حادثه انفجار بیروت کشته شده و همچنین یک نفر دیگر نیز ناپدید شده است.

سازمان ملل نیز از مجروح شدن تعدادی از نیرو‌های حافظ صلح در بیروت خبر داده است.

گفته می شود یکی از شهروندان مراکش نیز در انفجار مهیب روز سه‌شنبه زخمی شده است.

«حمد حسن» وزیر بهداشت لبنان بامداد امروز چهارشنبه، آمار جدید مربوط به تلفات انفجار مهیب بندر بیروت را ارائه کرد.

طبق این آمار که ساعات اولیه امروز منتشر شده، تعداد کشته ها ۷۸ نفر و تعداد زخمی ها نیز بیش از ۴۰۰۰ نفر اعلام شد.

درخواست قالیباف از هلال احمر برای امدادرسانی به حادثه‌ دیدگان
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۹۹) پارلمان در نطق پیش از دستور خود در سخنانی با اشاره به حادثه انفجار در بندر بیروت کشور لبنان، گفت: دل‌های همه ما در حادثه مصیب‌بار دیشب در بندر بیروت در لبنان سرشار از غم و اندوه شد، قلب‌های مردم ایران با مردم داغدیده لبنان همراه و همدرد است.

وی افزود: این حادثه را به ملت عزیز لبنان، دولت لبنان و پارلمان این کشور و به خصوص به مجاهدان حزب‌الله و برادر عزیزم، سیدحسن نصرالله رهبر عزیز مقاومت تسلیت می‌گویم.

رئیس مجلس تصریح کرد: از خداوند برای جانباختگان والا مقام این حادثه علو درجات، برای مجروحین این حادثه صحت و شفای عاجل را و برای خانواده این جانباختگان و عموم مردم قهرمان لبنان، به خصوص مردم صبور و مقاوم بیروت صبر و سلامت مسئلت می‌کنیم، رحمت و رضوان خداوند برای از دست‌رفتگان جلیل‌القدر این حادثه.

قالیباف ادامه داد: ایران مثل همیشه آماده هرگونه همکاری و کمک‌های انسان‌دوستانه است و برای تحقق و تسریع این امر با مقامات ذیربط ایرانی و لبنانی همراه خواهم بود و در همین راستا از سازمان هلال احمر و نهادهای امدادی می‌خواهیم که در اسرع وقت به کمک برادران‌مان و آسیب‌دیدگان این حادثه در لبنان و بیروت حضور پیدا و کمک کنند.

رئیس مجلس در پایان خطاب به نمایندگان خاطرنشان کرد: برای شادی روح همه جانباختگان عزیز صلوات و فاتحه‌ای ختم کنید.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار پیامی توئیتری با اشاره به وقوع انفجار در بیروت و ابراز همدردی با مردم مقاوم آن کشور،‌ نوشت: «لبنان قوی بمان».

ظریف: لبنان قوی بمان
در توییت «محمد جواد ظریف» آمده است: «ذهن و دعای ما با مردم بزرگ و مقاوم لبنان است».

«ایران همانند همیشه آماده است به هر نحوی که ضروری باشد کمک‌رسانی کند».

ظریف در نسخه عربی پیام توئیتری خود نیز نوشت: قلب‌های ما در این فاجعه بزرگ با ملت لبنان است. شهدا مورد رحمت قرار بگیرند؛ ضمن صبر و آرامش برای خانوده قربانیان، مجروحان شفا یابند. سلام و درود خدا به این کشور سرفراز.

ظریف در این پیام تصریح کرده است: ‌«لبنان قوی بمان».

ارتباط گشت‌زنی ۴ هواپیمای جاسوسی آمریکا با انفجار بیروت
کارشناسان امنیتی از احتمال طراحی عملیات خرابکاری توسط نیروهای آمریکایی در روزهای اخیر خبر دادند.

بر اساس این گزارش تصاویر راداری گشت زنی و عملیات شناسایی غیرعادی چهار فروند هواپیمای جاسوسی نیروی دریایی آمریکا مربوط به روز گذشته (دوشنبه) منتشر شده است.

گفته می‌شود، چهار فروند هواپیمای گشت‌زنی نیروی دریایی آمریکا بیش از ۳ ساعت در منطقه مشغول به گشت‌زنی و شناسایی همزمان بوده‌اند.
این هواپیماها از نوع P-3 و P-8 با قابلیت‌های جاسوسی ویژه ای با قابلیت شنود و اسکن منطقه‌ای هستند.

تحلیلگران امنیتی بر این باورند که این موضوع تاکنون بی سابقه بوده است.

اولین تحلیل ها از حادثه انفجار بیروت
با گذشت چند ساعت از انفجار بندر بیروت گمانه زنی ها در مورد دلیل و البته منشا انفجار ادامه دارد. اما شرایط، شواهد و قرائن می گوید که بعید است که این یک حادثه سهوی بوده باشد و احتمال بمبگذاری یا خرابکاری عامدانه در محلی که حجم و شدت انفجار و آتش را چند برابر می کند، بالاست. همچنین باید توجه داشت که امروز فعالیت هواپیماهای شناسایی و جاسوسی آمریکایی در سواحل مدیترانه بسیار بالا بود! اما با فرض اینکه این یک خرابکاری عامدانه باشد طرفی که این خرابکاری را انجام داده که به احتمال بسیار بالا رژیم صهیونیستی باشد، به دنبال تحقق اهداف زیر است:

۱. به حاشیه راندن سه مسئله :

الف. پرونده رفیق حریری و رای دادگاه لاهه.
ب. سخنرانی سید حسن نصرالله.
ج. اعتراضات داخلی در رژیم صهیونیستی.

۲. این کار باعث می شود تا ریسک حمله و پاسخ حزب الله بیشتر شود چون اگر حزب الله پاسخ دهد این احتمال وجود دارد که فشار رسانه ای در داخل ایجاد شود؛ و در وهله دوم پاسخ حزب الله عقب افتاده و یا از شدت آن کم شود.

۳ . تکمیل پازل جنگ اقتصادی و سیاسی و رسانه ای بر علیه دولت لبنان با ایجاد یک هزینه بزرگ اقتصادی (غیرفعال شدن بندر بیروت و خسارت های گسترده این انفجار).

۴. پالس به رسانه ها و افکار عمومی لبنان که تا وقتی حزب الله هست و البته مسلح است ناامنی‌، در انواع و اقسام آن ادامه دارد!

۵. ایجاد فضای رعب و وحشت عمومی در میان مردم منطقه و لبنان و القای ترس.

۶ . افزایش روحیه سربازان رژیم صهیونیستی در مرزهای شمالی.

۷ . اخطار به حسان دیاب که: اگر در مقابل ما بایستی، باید هزینه بدهی! این ظن زمانی تقویت می شود که سایت نورنیوز که نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران است گزارش داده که حسان دیاب به لودریان، وزیرخارجه فرانسه گفته: “از کسی دستور نمی‌گیریم. من هم سعد الحریری نیستم که هرچه امر از خارج آمد انجام دهم.”

ذکر این نکته لازم است که تحلیل بالا بر فرض اینکه این انفجار ، یک خرابکاری باشد به نگارش درآمده که صحت آن تا این لحظه ” قطعی ” نیست

هشدار آمریکا و اسرائیل به دولت لبنان
برخی از کارشناسان بین المللی هم بر این باورند که به فرض صحت رخداد عملیات تروریستی، این حمله علی رغم تکذیب صهیونیست ها از سوی آمریکا و  اسرائیل انجام شده و به نوعی هشدار به دولت لبنان برای بحث همکاری اقتصادی با ایران است که چندی پیش خبر آن منتشر شده بود. با این فرض، خسارات گسترده در اسکله بیروت به عنوان پایتخت لبنان، هشداری است که احتمال همکاری با ایران (مشابه همکاری با ونزوئلا) برای دولت لبنان گران تمام خواهد شد.