دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه انتخابات آمریکا از ابتدای شروع فعالیت انتخاباتی خود تا به امروز اشتباهات مهلک بسیاری انجام داده که ممکن است هر سیاستمدار دیگری را به سرعت نابود و از صحنه سیاست حذف کند.

به گزارش حرف شما، آغاز نامزدی دونالد ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شامل بیانیه هایی بود که می توانست فعالیت تبلیغاتی هر سیاست مدار دیگری را به پایان برساند. به نظر شما سخنرانی اعلام نامزدی ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری شبیه به یک خودکشی سیاسی نبود؟ آیا سخنان ترامپ تنها محدود به بخش های کلیدی قدرت و  رای دهندگان جنایتکار و متجاوز نبود؟

ترامپ در بسیاری از سخنان خود از عبارت های نسنجیده و توهین آمیز استفاده می‌کند و هروز بر آتش سخنان این چنینی خود می افزاید. در واقع روندی که او در پیش گرفته است کاملا شبیه به فعالیت های خود تخریب کننده است.

البته گاهی اوقات سرعت پیشرفت ترامپ از یک موشک بالستیک نیز فراتر می رود. میزان آرای وی زمانی به شدت افزایش یافت که او به سوابق جنگِ «جان مک کین» کهنه کار توهین کرد.

ترامپ به افراد رنگین پوست توهین کرد. سیاه پوستان، مسلمانان و یهودیان نیز از آتش سخنان او بی نصیب نماندند. او زنان را نیز آماج سخنان نیش دار خود قرار داد و به خوانواده یک سرباز جنگ که جان خود را در عراق از دست داده بود توهین کرد. ترامپ یک معلول را مورد تمسخر قرار داد و از رهبران دیکتاتور تاریخ تمجید کرد. او ضمن ابراز علاقه خود به اسپانیایی تبارهای آمریکا، آن ها را متجاوز، بیگانه و خطرناک نامید.

ترامپ گفته بود می تواند به دیگران شلیک کند و در عین حال میزان رای هایش پایین نیاید. او به صراحت در مورد امکان ترور رقبای خود حرف می زد و این ها تنها توهین های او محسوب می شود نه دروغ های قابل اثبات او.

همین خصوصیات ترامپ موجب شد تا وی در دور مقدماتی انتخابات، ۱۶ نفر از رقبای سرسخت و هم حزب خود را کنار بزند.

ترامپ امروز در مناظره اول ریاست جمهوری آمریکا به جنگ «هیلاری کلینتون» رفت. ما در حال حاضر می توانیم تصویر بهتری از ۴۵ امین رئیس جمهور آمریکا در ذهنمان داشته باشیم.

اخیرا شایعاتی مبنی بر این که ممکن است ترامپ در مناظره سخنانی بیان کند که به او لطمه زیادی وارد آورد و برای وی گران تمام شود مطرح شده است. باید صبر کرد و تمامی مناظرات را به دقت بررسی کرد.

۳۷ مورد از اشتباهات ترامپ در زیر آمده است. ترامپ این اشتباهات را طی سخنرانی ها و بیانیه های تبلیغاتی خود مرتکب شده است. این اشتباهات می توانست در گذشته به ضرر او تمام شود اما این اتفاق نیافتاد:

۱. روز ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵- سخنرانی اعلام نامزدی
«زمانی که مکزیک به آمریکا مهاجر می فرستد مسلما افراد خوب و به درد بخور مکزیکی را به آمریکا نمی فرستند. آن ها افرادی که مثل شما خوب باشند را بدینجا نمی فرستند آن ها افرادی که را که مشکلات بسیاری دارند برای ما ارسال می کنند و آن ها نیز مشکلات خود را با خود به این کشور می آورند. آن ها مواد مخدر، قتل و جنایت و تجاوز با خود به همراه می آورند. البته برخی از آن ها مردمان خوبی هستند.»

۲.روز ۱۷ جولای ۲۰۱۵- نشست رهبری خانوادگی در ایووا
«او یک قهرمان جنگ نیست. او قهرمان جنگ بود تنها به این دلیل که دستگیر شده بود. من فقط سربازانی را دوست دارم که دستگیر نمی شوند.». ترامپ در این روز به سناتور جان مک کین خلبان اسبق نیروی دریایی آمریکا که در جنگ ویتنام پنج سال زندانی بود و تحت شکنجه قرار گرفته بود اشاره کرد.

۳. روز ۸ آگوست ۲۰۱۵- در مصاحبه با سی ان ان
«شما می توانید به صورت کامل خونی را که از چشمان هیلاری کلینتون بیرون می آید مشاهده کنید در واقع خون از همه جای او بیرون می آید.»

۴. روز ۱۶ آگوست ۲۰۱۶- در مصاحبه با ان بی سی نیوز
«من همیشه برنامه شما را تماشا می کنم. شما دید و افق خوبی دارید. شما همیشه افراد مهم و ژنرال های آمریکایی را به برنامه هایتان دعوت می کنید و نسبت به دیگر برنامه ها بهتر عمل می کنید.»

۵. روز ۹ سپتامبر ۲۰۱۵- در رولینگ استون
«به چهره او (هیلاری کلینتون) نگاه کنید. آیا کسی می تواند به این آدم با آن قیافه ای که دارد رای بدهد؟ آیا شما می توانید چهره رئیس جمهور بعدی آمریکا را این گونه تصور کنید؟

۶. روز ۲۶ اکتبر ۲۰۱۵- در برنامه تودی ان بی سی
«این موضوع برای من خیلی راحت نبود (منظور ثروتمند شدن وی است). پدر من وام کوچکی به اندازه یک میلیون دلار به من داد!»

۷. روز ۲۲ اکتبر ۲۰۱۵- در توییترخود نوشت:
«بن کارسون در نظرسنجی ها رتبه اول در ایووا را در اختیار دارد. ظاهرا موضوع مونسانتو (رسوایی پاناما پیپرز) تا اندازه زیادی بر روی مردم تاثیر داشته است.»

۸. روز ۱ اکتبر ۲۰۱۵- سخنرانی در کین، نیوهمپشایر
«من می خواهم بدانم آن سربازانی که چمدان ۵۰ میلیون دلاری با خود حمل می کردند  چه کسای بودند؟ ما چقدر احمقیم!؟ من تعجب نمی کردم اگر آن سربازان ۵۰ میلوین دلار را به مقصد نمی رساندند.» ترامپ نشان داد تا سربازان آمریکایی مبلغ ۵۰ میلیون دلاری را که قرار بود  برای کمک به مقامات رسمی در عراق و افغانستان ارسال شود اختلاس کرده اند.

۹. روز ۳۰ نوامبر ۲۰۱۵
ترامپ خبرنگار نیویورک تایمز را که از یک بیماری مادرزادی رنج می برد مورد تمسخر قرار داد و لحن و حالت چهره او را تقلید کرد: «شما باید چهره این فرد بیچاره را می دیدید. او می گفت «من نمیدانم دقیقا چه چیزی گفتم. یادم نمی آید!».

۱۰. روز ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵- مناظره دور مقدماتی انتخابات
ترامپ در پاسخ به سوالی در مورد استفاده از سلاح های هسته ای سه گانه (هوایی-دریایی-زمینی)  گفت: «فکر می کنم سلاح هسته ای یک قدرت است، نابودی برای من یک مفهوم و عنصر کلیدی محسوب می شود.»

۱۱. روز ۲ دسامبر ۲۰۱۵- در مصاحبه با فاکس نیوز
«ما در قبال تروریست ها باید کار دیگری نیز انجام دهیم و آن دستگیری خانواده های آنهاست. زمانی که شما این تروریست ها را دستگیر کردید باید خانواده های آنان را نیز دستگیر کنید. آن ها برای وضعیت زندگی خانواده هایشان اهمیت قائلند. خودتان را گول نزنید و زمانی که تروریست ها به شما می گویند زندگی خانواده هایشان برایشان اهمیت ندارد حرف های آن ها را باور نکنید.

۱۲. روز ۳ دسامبر ۲۰۱۵- سخنرانی در ائتلاف یهودیان جمهوریخواه
الف. «آیا کسی در این اتاق وجود دارد که نخواهد در مورد برنامه هسته ای ایران دوباره مذاکره کند؟ مسلما ۹۹ درصد از شما حاضرید مجددا مذاکره کنید. (زیر سوال بردن توافق هسته ای ایران)

ب. «من هم مانند شما که زمانی مذاکره کننده بودید مذاکره کننده هستم.»

ج. «شما نمی خواهید از من حمایت کنید فقط به این دلیل که من از شما پول نمی خواهم.»

۱۳. روز ۷ دسامبر ۲۰۱۵- بیانیه کمپین انتخاباتی ترامپ
«دونالد جی ترامپ خواستار ممنوعیت کامل ورود مسلمانان به خاک آمریکا شده تا زمانی که نمایندگان کنگره آمریکا گزارش دهند در این کشور چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.»

۱۴. روز ۱۸ فوریه ۲۰۱۶- سخنرانی در داشنگاه لیبرتی
ترامپ با اشاره به کتاب انجیل که مسیحیان آن را کتاب مقدس دوم می نامند گفت: «دومین کتاب مقدس؟! در یکی از قسمت های این کتاب (۳:۱۷) به روح خدا اشاره می کند که مطلب اصلی این کتاب هم همانجاست. هرجار روح خدا وجود داشته باشد آزادی نیز در آنجا وجود دارد. آیا هیچ آزادی وجود دارد؟»

۱۵. روز ۱ فوریه ۲۰۱۶- در جمع هواداران خود در سدار رپیدس، ایووا
«اگر می بیند کسی آماده پرتاپ گوجه فرنگی به سوی شماست، راحت از کنار او بگذرید. می توانید این کار را انجام دهید؟ این کار دقیقا مثل این است که درِ جهنم را بزنید. من به شما قول می دهم که هزینه های قانونی را همیشه پرداخت کنم. قول می دهم.»

۱۶. روز ۸ فوریه ۲۰۱۶- بیانیه رسانه ای از کمپین ترامپ
«اگر واتیکان هدف حملات داعش قرار گیرد و  همه ما نیز می دانیم این هدف نهایی داعش است، من به شما قول می دهم پاپ دعا خواهد کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور شود زیرا آن زمان دیگر این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد. من از اینکه مسیحی هستم مفتخرم و اگر هم رئیس جمهور شوم اجازه نخواهم داد تا مسیحیت آماج حملات مداوم قرار گرفته و تضعیف شود. من کاملا متفاوت از وضعیت فعلی و رویکردی که رئیس جمهور فعلی ما در پیش گرفته است عمل خواهم کرد.»

۱۷. روز ۲۸ فوریه ۲۰۱۶- در مصاحبه با سی ان ان
از ترامپ درمورد وضعیت عدم تایید «دیوید دوک» عضو سابق گروه «کو کلاکس کلن» (گروه مدافع حقوق سیاهپوستان) سوال پرسیده شد. او نیز در پاسخ گفت: «من چیزی در مورد این فرد نمی دانم. در واقع من چیزی در مورد برتری سفیدپوستان نمی دانم.»

۱۸. روز ۲۲ مارس ۲۰۱۶- ترامپ در توییتر خود نوشت:
«تد کروزِ دروغگو به تازگی از تصویر همسر من در یکی از تبلیغات استفاده کرده تا به من ضربه وارد کند. تد دروغگو اگر یکبار دیگر اینکار را بکنی همسرت را هدف قرار می دهم.»

۱۹. روز ۳۰ مارس ۲۰۱۶- در جلسه شهرداری در گرین بِی
این جلسه با هدف رسیدگی به  وضعیت زنانی تشکیل شد که به دنبال سقط غیر قانونی جنین بودند و ترامپ گفت: «باید برای آن ها مجازات هایی در نظر گرفته شود.»

۲۰. روز ۳ آوریل ۲۰۱۶- مصاحبه با کریس والاس در فاکس نیوز
«کره شمالی کلاهک هسته ای دارد. ژاپن هم با این موضوع مشکل دارد. اگر ژاپن بتواند در مقابل کره شمالی از خود محافظت کند دغدغه اش رفع خواهد شد. درست حدس زدید منظورم مسلح کردن ژاپن به سلاح هسته ای است.»

۲۱. روز ۱۸ آوریل ۲۰۱۶- سخنراین در نیویورک
ترامپ در مورد واقعه ۱۱ سپتامبر گفت: «من در آنجا بودم و به پلیس ها و مامورین آتش نشانی نگاه می کردم. درست زمانی که برج های تجارت جهانی فروریخت من مشغول تماشای آنان بودم. در واقع بهترین انسان هایی را که می توانستم در عمرم ببینم در آن صحنه دیدم که در حال جنب و جوش و کمک به هم نوعان خود بودند.»

۲۲. روز ۳ می ۲۰۱۶- در مصاحبه با فاکس نیوز
ترامپ این اتهام را که پدر تد کروز در ترور «جان اف کندی» رئیس جمهور اسبق آمریکا نقش داشته است مرتب تکرار می کند و می گوید: «پدر کروز با هارلی اسوالد قاتل کندی همدست بوده است و آن ها با هم یک عکس یادگاری دارند. هیچکس تا به حال در مورد این موضوع صحبت نکرده است. پدر کروز چند روز قبل از ترور رئیس جمهور با قاتل او چه کاری داشته است؟»

۲۳. روز ۵ می ۲۰۱۶- ترامپ در توییتر خود نوشت:
«روز سینکو دی مایو مبارک. بهترین ظروف تاکو (مکزیکی) ساخت برج ترامپ هستند. من عاشق اسپانیایی تبارها هستم.»

۲۴. روز ۱۹ می ۲۰۱۶- در مصاحبه با سین هانیتی از فاکس نیوز
ترامپ در این مصاحبه مدعی شد «بیل کلینتون» مرتکب تجاوز به عنف شده است همانظور که قبلا به اتهامات جنسی دیگر متهم شده بود.

۲۵. روز ۲۷ می ۲۰۱۶- در جمع هواداران خود در سن دیگو
ترامپ از «گونزالو کوریل» قاضی که در هند متولد شده است انتقاده کرد. به گفته ترامپ کوریل به دلیل داشتن دودمان و ریشه مکزیکی نمی تواند در مورد پرونده حقوقی که مرتبط با دانشگاه ترامپ است منصفانه قضاوت کند.

ترامپ گفت: «این قاضی توسط باراک اوباما به کار گماشته شده است. او باید خود ر از مخمسه نجات دهد زیرا همواره حکم های منفی صادر کرده است. چیزی که اتفاق افتاده  این است که این قاضی که قرار است خوب قضاوت کند مکزیکی است و بهترین قاضی در نوع خود محسوب می شود (به کنایه).»

۲۶. روز ژوئن ۲۰۱۶- در جمع هواداران خود در ریدینگ، کالیفرینا
«به طرفداران آفریقایی-آمریکایی من در اینجا نگاهی بیاندازید.»

۲۷. روز ۲۴ ژوئن ۲۰۱۶- ترامپ در توییتر خود نوشت:
منم همین حالا در اسکاتلند فرود آمدم. به تازگی انتخاباتی برای جدایی این کشور از بریتانیا برگزار شده است. آن ها کشور خود را پس گرفتند درست مانند ما که آمریکا را پس گرفتیم. هیچ بازی در کار نیست.»

۲۸. روز ۵ جولای ۲۰۱۶
«او فرد بسیار بدی بود. اما باید یک چیز را بدانیم. او خوب عمل کرد. او تروریست ها را به کشتن داد و کار خود را به خوبی به انجام رساند. تروریست ها با حقوق مردم آشنایی ندارند. آن ها حرفی نزدند. آنها فقط تروریست بودند و تمام. در حال حاضر عراق مانند دانشگاه هاروارد، پروش دهنده تروریست هاست.»

۲۹. روز ۲۷ جولای ۲۰۱۶- کنفرانس خبری در دورال، فلوریدا
«روسیه خوب گوش کن. امیدوارم بتوانی به ۳۰ هزار ایمیلِ هیلاری کلینتون که هنوز منتشر نشده است دسترسی پیدا کنی. مطمئنم با این کار خود مستحق کسب بهترین جوایز از رسانه های آمریکایی خواهی بود. این موضوع را امتحان کن.»

۳۰. روز ۳۰ جولای ۲۰۱۶- در مصاحبه با ای بی سی نیوز
ترامپ با اشاره به «خضرخانِ» مسلمان و همسرش که پسرشان در جنگ عراق کشته شده بود گفت: «اگر شما به همسر او که آنجا ایستاده نگاه کنید خواهید دید که او هیچ حرفی برای گفتن ندارد. شاید او اجازه ندارد تا حرفی بزند.»

پس از این  صحبت ها خضرخان در گردهمایی حزب دموکرات شرکت کرد و از ترامپ و صحبت ها و سیاست هایش علیه مسلمانان انتقاد کرد.

۳۱. روز ۳۰ جولای ۲۰۱۶- در مصاحبه با ای بی سی نیوز
ترامپ در مورد برنامه مناظره های انتخاباتی گفت: «این مناظره دقیقا برعکس دو بازی در لیگ فوتبال آمریکایی است. من نامه ای از لیگ فونبال آمریکا دریافت کرده ام که گفته است این زمان بندی خیلی مسخره است». البته لیگ فوتبال آمریکا این ادعای ترامپ را رد کرد.

۳۲. روز ۳۰ جولای ۲۰۱۶- در مصاحبه با ای بی سی نیوز
ترامپ با اشاره به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه که در سال ۲۰۱۴ و در جریان جدایی کریمه از اوکراین مشخص شد که در آنجا حضور داشته است گفت: «او به اوکراین نرفته است. فهمیدید. او هرگز چنین کاری نکرده. البته شما مختارید که هرجا خواستید سفر کنید.»

۳۳. روز ۱ آگوست ۲۰۱۶- در مصاحبه با یو اس ای تودی
ترامپ در مورد شایعات مربوط به مسائل جنسی دخترش ایوانکا ترامپ در محیط کاری گفت: «من دوست دارم تا او کار دیگری پیدا کند. البته فکر می کنم خود او به این امر رضایت داشته و این اتفاق اجباری نبوده است.»

۳۴. روز ۲ آگوست ۲۰۱۶- در جمع هواداران خود در اشبورن، ویرجینیا
در این تجمع، هواداران ترامپ به او یک مدال نظامی (قلب بنفش) اهدا کردند. این مدال به سربازانی که در جنگ عراق شرکت داشتند و طی این جنگ کشته یا زخمی شدند اهدا می شد. ترامپ گفت: «من همیشه دوست داشتم تا چنین مدالی داشته باشم. البته این مدلِ اهدای آن بسیار راحت تر از شرکت در جنگ و دریافت آن است.»

۳۵. روز ۹ آگوست ۲۰۱۶- در جمع هواداران خود در ویلمینگتون، کارولینای شمالی
«اگر کلینتون به قضات آشنای خود رشوه بدهد از دست شما مردم کاری برنمی آید. شاید از دست افرادی که از متمم دوم قانون اساسی (مربوط به حمل سلاح گرم) دم می زنند هم کاری بر نیاید.»

تعداد زیادی از مردم آمریکا این جمله را طوری تفسیر کردند گویی ترامپ پیشنهاد داده  تا در صورت پیروزی کلینتون در انتخابات، رقبای او  باید دست به اسلحه ببرند.

۳۶. روز ۱۰ آگوست ۲۰۱۶- در مصاحبه با ای بی سی نیوز
«داعش به اوباما افتخار می کند. او موسس داعش است. من معتقدم هیلاری کلینتونِ فریبکار نیز همدست اوباما و نفر دوم در زمینه تاسیس داعش محسوب می شود.»

۳۷. روز ۱۹ آگوست ۲۰۱۶- در جمع هواداران خود در دایموندیل، میشیگان
ترامپ در توضیح اینکه چرا سیاهپوستان آمریکایی باید به او رای بدهند گفت: «شما در فقر کامل زندگی می کنید، مدارس شما سطح بالایی ندارد، فضایی برای کار کردن ندارید، ۵۸ درصد از جوانان شما بیکار هستند. به من بگویید دیگر چه چیزی برای از دست دادن دارید؟ مگر از این بدتر هم می شود؟»

انتهای پیام/ تسنیم