مجمع نیروهای انقلاب اصفهان در بیانیه‌ای نوشت: حل معضل و بحران زاینده‌رود راهکاری به غیر از اجرای مصوبات شورای عالی آب و عملیاتی کردن اصلی‌ترین روش‌های جریان دائمی زاینده‌رود با تکمیل طرح سد و تونل کوهرنگ ۳ و اجرای طرح بهشت‌آباد که به دلایل واهی و غیرواقعی متوقف شده است، ندارد.

به گزارش فرا تحلیل نیوز، مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان در بیانیه‌ای خطاب به رؤسای قوای سه‌گانه آورده است: به حول قوه الهی شمیم خدمت جهادی از قوای سه‌گانه استشمام می‌شود و روحیه جهادی، تلاش و کوشش شبانه‌روزی و تصمیم‌گیری‌های مهم در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی بیش از پیش امید را فراروی ملت بزرگواری که امام خوبی‌ها آن‌ها را ولی نعمت خود و مسؤولان خواندند و فرمودند که «مردم ولی نعمت ما هستند. و ما باید این معنا را در قلبمان احساس کنیم که با این ولی نعمت‌های خودمان رفتاری بکنیم که خدا از آن رفتار راضی باشد» متبلور کرده است.

در ادامه این نامه مطرح شده است: استان و شهر اصفهان بخشی از رنگین کمان زیبای ایران اسلامی و پاره‌ای پرافتخار از خاک این مرز و بوم است، اصفهانی که از آن شمیم دلنواز سید شهیدان انقلاب اسلامی بهشتی مظلوم و یاور صدیق انقلاب استاد سید علی‌اکبر پرورش استشمام می‌شود؛ دیاری که زادگاه آزادمردانی چون شهیدان حاج احمد کاظمی، حاج حسین خرازی ،مصطفی ردانی‌پور و عبدالله میثمی بوده است.

استقرار صنایع مادر در اصفهان نتیجه شرایط خاص کشور در دهه‌های پیش بوده است

در این بیانیه تصریح شده است: امروز نفس‌های اصفهان به شماره افتاده است همان سرزمینی که امام عزیزمان در وصف آن گفتند که «شما در کجای دنیا می‌توانید جایی را مثل اصفهان پیدا کنید». اصفهان را به واسطه استقرار صنایع ملی، برخوردار می‌نامند در حالی که استقرار صنایع مادر نتیجه سیاست‌های کلان و شرایط خاص کشور در دهه‌های پیش بوده است؛ بر اساس آمار توسعه بخش‌هایی از استان بیش از آن‌که ناشی از سهم بالایی از اعتبارات دولتی باشد، به دلیل ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان و سرمایه انسانی آن بوده است و نتیجه استقرار این صنایع آلودگی‌های زیست محیطی فراوان است به گونه‌ای که سال‌های سال است شهر اصفهان آلوده‌ترین شهر کشور است.

در ادامه بیانیه خاطرنشان شده است: اگر چه این صنایع اشتغال به ارمغان داشته‌اند ولی استان‌های همجوار نیز از این اشتغال بدون آلودگی زیست محیطی بهره برده‌اند؛ همین صنایع اصفهان را به یکی از بزرگترین استان‌های مهاجرپذیر تبدیل کرده است و این در حالی است که نگاه ناقص برخوردار بودن اصفهان برخی از مسؤولان بدفهم، سال‌هاست استان را از ساده‌ترین امکانات زیربنایی محروم کرده است.

در قسمتی دیگر از بیانیه عنوان شده است: اگر روزی روزگاری اصفهان و اصفهانی به آثار باستانی و زاینده‌رودش می‌نازید، امروز نه تنها اصفهانی آب شرب ندارد بلکه خانه، آثار باستانی و میراث ملی آن با فرونشست زمین تهدید می‌شود.

در ادامه این بیانیه عنوان شده است: مسؤولان گرامی بدیهی‌ترین مطالبه مردم شهیدپرور استان جدیت مسؤولان در تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در سفر استانی سال ۱۳۸۰ و اجرای مصوبات شورایعالی آب است.

در ادامه این بیانیه، مجمع نیروهای انقلاب اصفهان پیشنهاداتی داده که به شرح زیر است:

۱-دستگاه‌های اجرایی با سرلوحه قرار دادن اصل شفافیت میزان منابع و مصارف بخش‌های شرب و کشاورزی و صنعت در حوضه زاینده‌رود را مشخص کنند و با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در چنبره نگاه قومیتی گرفتار شده است، نهادهای نظارتی بر اجرای مصوبات شورای عالی آب، احیای رژیم حقوقی عادلانه در بالادست و پایین دست و وحدت رویه مسؤولان ملی و منطقه‌ای و تخصیص دقیق و صحیح سهم استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد نظارت کنند.

۲- حل معضل و بحران زاینده‌رود راهکاری به غیر از اجرای مصوبات شورای عالی آب و عملیاتی کردن اصلی‌ترین روش‌های جریان دائمی زاینده‌رود با تکمیل طرح سد و تونل کوهرنگ ۳ و اجرای طرح بهشت‌آباد که به دلایل واهی و غیرواقعی متوقف شده است، ندارد.

۳-با توجه به اینکه تأمین آب شرب بیش از ۵ میلیون نفر از ساکنان استان اصفهان در ۱۵ شهرستان با مشکل جدی مواجه است، در اسرع وقت موانع اجرا و تکمیل سامانه دوم آب شرب برطرف شود.

۴-بیش از ۱۶ سال است خط لوله انتقال آب زاینده‌رود به استان یزد بدون توجه به پیش شرط تأمین منبع آب از محل چم‌آسمان و آورد طبیعی رودخانه به اضافه تونل‌های اول و دوم کوهرنگ و تونل چشمه لنگان از میان مزارع کشاورزان حق‌آبه‌دار شرق اصفهان عبور می‌کند؛ با عنایت به اینکه طرح انتقال آب شیرین شده خلیج فارس به استان یزد و تخصیص آب به آن استان از طرح خرسان کامل شده است لازم است انتقال آب زاینده‌رود به آن استان متوقف شود.

۵- با توجه به کاهش میزان بارندگی سالیانه، سایر تخصیص‌های اعمال شده در ۴ دهه گذشته نیز در اجرای مواد ۴۴ و ۴۵ قانون توزیع عادلانه آب بازنگری شده است و بسیاری از آن که در شرایط فعلی موضوعیت ندارد، متوقف شود.

۶- جاری بودن دائمی زاینده‌رود از سرچشمه تا تالاب گاوخونی نه یک موضوع احساسی و منطقه‌ای بلکه جاری بودن زندگی در شریان حیاتی تمدن چند هزارساله است؛ خشک بودن زاینده‌رود در سال‌های اخیر فرونشست زمین در جای جای استان پهناور اصفهان میراث جهانی و ملی و منازل مردم را با تهدید جدی مواجه کرده است؛ شایان ذکر است برخلاف برخی از برداشت‌های غیرکارشناسی، برداشت از چاه‌ها دلیل اصلی فرونشست زمین نبوده و نیست زیرا بسیاری از چاه‌ها در حال حاضر خشک شده است.

۷-واقعیت تلخ این است که در روزگاری که از مجاری دیپلماتیک به دنبال حل مشکلات ریزگردهای صحاری حجاز و هورالعظیم عراق هستیم، به واسطه خشک شدن تالاب گاوخونی، منبع داخلی برای پدیده شوم ریزگردها ایجاد شده است و علی‌رغم نظرات کارشناسی سازمان حفاظت از محیط زیست از این مهم غفلت شده است، بنابراین تسریع در اجرای راهکارهای فوق بسیار حیاتی است.

در این بیانیه تأکید شده است: امنیت ملی فقط انرژی هسته‌ای و موشک و پهباد نیست، نخل خوزستان و زمین فرونشسته اصفهان نیز امنیت ملی است؛ عشایر سخت‌کوش و متدین و صمیمی خوزستان و بختیاری هم همانند کشاورزان بسیجی و انقلابی بی‌آب شرق و غرب اصفهان امنیت ملی هستند.

در گوشه دیگری از این بیانیه تصریح شده است: امنیت ملی را هم ریزگردهای هورالعظیم تهدید می‌کند و هم ریزگردهای گاوخونی و امروز اهمال در انجام وظیفه و بی‌تدبیری برخی مسؤولان در سال‌های گذشته و تداوم نگاه بخشی و قشری‌نگری و قومیت‌گرایی برخی مدیران، امکان تحرکات ضدانقلاب را فراهم کرده است و بستر مناسب شیطنت مزدوران داخلی استکبار جهانی را فراهم آورده است.

در پایان این بیانیه آمده است: مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان آمادگی خود را برای کمک به مسؤولان ملی و استانی و هم‌افزایی اقشار مختلف مردم در جهت حل مشکلات مردم اعلام می‌کند.