شریعتی در اظهارات خود از ارائه تحلیلِ صرف، فراتر رفته و ادعاهای وی درباره “قول و قرارهای پنهان” نیاز به تأیید رسمی مقامات کشور و پیگیری از سوی مراجع ذیربط دارد.

به گزارش فرا تحلیل نیوز ، «سعید شریعتی»، فعال اصلاح‌طلب و از حامیان دولت روحانی، به تازگی در بخشی از مصاحبه با امتداد (ارگان رسانه‌های حزب اتحاد ملت) در اشاره به اقدام جدید دولت روحانی در برجام گفته است: «از نظر من، این بیانیه، پایان برجام نیست، بلکه آغاز فصلی جدید در روابط ایران در عرصه بین‌المللی است. بیانیه شورای‌عالی امنیت ملی، آغاز مسیری است که نتیجه آن در چندماه آینده روشن خواهد شد. در مجموع، به اعتقاد من، ایران به دنبال ارتقا بخشیدن به مواضع خود در مناسبات جهانی و مذاکرات بین‌المللی است. چرا که با توجه به رفتار طرف اروپایی در طول یکسال گذشته، منطقی است که ایران نیز به دنبال گفت‌وگوی بی‌واسطه با آمریکا باشد.»

او همچنین می‌افزاید: «همان‌گونه که رئیس جمهور نیز در سخنان خود به وضعیت مواضع اروپایی‌ها انتقاد کرده و این اتحادیه را منفعل در برابر کدخداگری آمریکایی‌ها خوانده است، نشان می‌دهد که ایران نیز به دنبال حل مسائل با طرف اصلی مسئله خواهد بود.»

این فعال فتنه ۸۸ در ادامه صحبت‌های خود نیز می‌گوید: «به نظر می‌رسد که مجرای مذاکره و گفت‌وگو در این بین مطرح بوده و ایران با انتشار این بیانیه و مواضعی از این دست، درصدد خواهد بود که با دست پر به میدان مذاکره پا بگذارد. البته اگر چنین تصمیمی در میان باشد، به حکم عقلانیت باید از آن استقبال کرد.»

شریعتی تصریح کرده است: «مقدمات دور جدید مناسبات میان ایران و ایالات متحده در ماه‌های گذشته فراهم شده است. از مذاکرات در سطح بازرگانان و تجار مورد اعتماد طرفین تا برخی سطوح دیپلماتیک و حتی برخی وابستگان نظامی دو طرف. مؤید این اخبار، دیپلماسی فعالی است که در هفته‌های اخیر از جانب جواد ظریف شاهد بودیم و وزیر خارجه در سفرهای خود به نیویورک، سوریه، روسیه و در آکسیون‌های متفاوت و قابل ملاحظه‌ای را از خود به نمایش گذاشت.»

این فعال اصلاح‌طلب این نکته را هم ذکر می‌کند که: مجموعه گفت‌وگوها و مصاحبه‌ها و اعلام مواضع ظریف به باور من حاوی این پیام بود که قول و قرارهای رد و بدل شده در سطح دیپلماسی پنهان از سوی مقامات ایران تایید می‌شود!

*شریعتی در اظهارات خود از ارائه تحلیلِ صرف، فراتر رفته و ادعاهای وی درباره “قول و قرارهای پنهان” نیاز به تأیید رسمی مقامات کشور و پیگیری از سوی مراجع ذیربط دارد.

اعضای ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان این روزها به دنبال القای دوگانه «یا مذاکره یا جنگ» با آمریکا هستند و اینطور وانمود می‌کنند که در فرجام رفتارهای این روزهای آمریکا چیزی غیر از این دوگانه وجود ندارد!

این در حالی است که گزینه جنگ یک دروغ جاهلانه بیشتر نیست و ماجرای مذاکره نیز با توجه به تجربه شکست‌خورده برجام، کأن‌لم‌یکن است.

ضمن اینکه تحلیلگران خوشبین معتقدند ایران اسلامی از مقطع فعلی نیز مثل تمام مقاطع حساس گذشته عبور خواهد کرد و بازار این دوگانه القایی نیز رو به سردی می‌گذارد.

مع‌الوصف اما برخی تحلیلگران محتاط از این می‌گویند که در این فضا، احتمال یک ضلع سوم نیز وجود دارد و آن ایجاد «فتنه اقتصادی» است. فتنه‌ای که به زعم این افراد سالهاست در ستاد اصلاح‌طلبان در حال طرح‌ریزی است و هریک از اضلاع دوگانه جنگ یا مذاکره نیز قرار است در فضای روانی، مقوّم آن باشند.

منبع: مشرق

  • منبع خبر : مشرق