هزینه انتخابات به راستی باید شفاف شود که بیت المال وسیله ای برای رسیدن به صندلی شورا نیست؛ خواه بیت المال برای تبلیغ اعضا در رسانه های شهرداری هزینه شود یا در سایر رسانه هایی که هنوز جانبداری طیفی خاص را بر سر و سینه می کوبند تا مواجبشان که از بیت المال تامین شده، قطع نشود !

حرف شما_احسان تیموری_سردبیر/ سیاستهای انتخابات شورا و ریاست جمهوری، هفته گذشته ابلاغ شد و روز گذشته، رییس شورای شهر در تذکری هوشمندانه از اعضا درخواست کرد تا بند بند آن را مطالعه و در انتخابات آتی، اجرا کنند.

در گلستان شهدای اصفهان 6800 شهید آرمیده که با تقسیم آنها بر تعداد صندلیهای شورا، می توان گفت که به ازای هر صندلی 324 نفر در شهر اصفهان شهید شده اند که البته یک عدد تقریبی است.

قرار گرفتن در جایگاهی که برای ثبات و برقراریش خون 324 نفر به زمین ریخته، مسوولیتی بزرگ را بر دوش تک تک اعضای شهر قرار میدهد،مسوولیتی که به طور حتم به نطق و تذکر خلاصه نشده و تصاحب دوباره این جایگاه را بر اما و اگرها متکی می کند!

مطابق یکی از بندهای سیاستهای انتخابات، ابلاغی مقام معظم رهبری، شایسته گزینی و تعیین دقیق معیارهای داوطلبان مدنظر قرار گرفته است.

درحال حاضر اعضای شورای شهر براساس اعتماد مردم انتخاب می شوند اما در صورتیکه آنها از مدیریت و برنامه ریزی شهری بی‌اطلاع بوده و در حد مقدور، آگاهی و بصیرت نسبت به مسائل شهری نداشته  و فاقد تحصیلات و تخصص لازم باشند نتیجه چه می شود؟ و چه راهی برای اجتناب از این مشکل میتوان اختیار کرد؟

به راستی ملاک مردم از انتخاب 21 عضو شورای چهارم چه بوده که به گفته اعضا، شورای چهارم بر مبنای تضارب آرا شکل گرفته است.

هر چند که اختلاف سلیقه در جایگاه خود می تواند مفید باشد ولی اگر این اختلاف از حد بگذرد، برای حل و فصل موضوعات باید دست به دامان رایزنی و لابی شد.

به همین دلیل باید جایگاه رجل سیاسی، شیوه شناخت آن و میزان تحصیلات اعضا برای مردم به طور کامل تبیین شود تا صرفا چهره های مشهور، تبلیغات خاص اعضای فعلی و شعارهای بی سرانجام، منجر به قرارگرفتن فردی بی اطلاع از اوضاع شهر، در جایگاه عضو شورا نشود که در این صورت نه تنها خون 324 شهید به هدر رفته که اداره شهر نیز به مخاطره افتاده است.

از سوی دیگر فرد انتخاب شده نباید مصالح خود و یا جناح سیاسیش را به مصالح مردم ترجیح داده و پس از انتخاب شدن برای حزب خود تلاش کرده، جناح بازی را وارد شورا کند و یا برای جذب سایر افراد بی طرف، دست به دامن تطمیع برای جذب رای در مواقع حساسی همانند استیضاح شهردار شود.

فرد انتخاب شده باید ثبات رای داشته باشد که پس از انتخاب شدن، لقب حزب باد به او اختصاص داده نشود تا در نخستین روزهای پس از انتخاب شدن، شهردار احساس کند که می تواند با اختصاص هدیه، اعضا را تطمیع کند و رسانه ای خاص نیز بر طبل تطمیع و لابی گری بکوبد!

یکی ازدلایل عدم تحقق اهداف شوراهای شهر، عدم تخصص و شناخت کافی اعضای شوراها نسبت به مسائل شهری از جمله طرحهای جامع و تفصیلی شهرهاست که متاسفانه در این زمینه تابحال قانونگذار تصميمي مبنی بر این که اعضای شوراها باید دارای تحصیلات دانشگاهی مرتبط با مسائل شهری باشند، وضع نكرده است.

در کشورهای توسعه یافته مانند فرانسه ، اکثر اعضای شورای شهر در یکی از رشته های شهرسازی، اقتصادشهری، برنامه ریزی شهری، جغرافیای شهری، عمران شهری ، جامعه شناسی شهری، معماری ، تاریخ، حقوق شهری و دیگررشته های مرتبط شهری تحصیل کرده‌اند و این امر باعث شده که آنان نسبت به مسائل و مشکلات شهری آشناتر باشند و در دفاع از حقوق شهروندان عالمانه و اگاهانه تر برخورد کنند.

ممنوعیت تخریب، تطمیع و  وعده های خارج از انتخابات، بند دیگر این سیاستهاست

هنوز مردم محروم بخشهایی از شهر از وعده های تعدادی از اعضای فعلی شورا می گویند که در زمان انتخابات در جمع آنها حاضر شده و پس از آن نه تنها وعده ها محقق نشده که دیگر مردم منطقه ای همانند حصه، حتی آن شخص رادر بین خود ندیده اند و حصه هنوز هم حصه است.

هزینه انتخابات به راستی باید شفاف شود که بیت المال وسیله ای برای رسیدن به صندلی شورا نیست؛ خواه بیت المال برای تبلیغ اعضا در رسانه های شهرداری هزینه شود یا در سایر رسانه هایی که هنوز جانبداری طیفی خاص را بر سر و سینه می کوبند تا مواجبشان که از بیت المال تامین شده، قطع نشود !

روز گذشته، عضوی از شورا گلایه روابط عمومی شورا را برای عکس و خبری که به دلخواهش منتشر نشده بود را فریاد می زد، که این گلایه ها بابت پایین و بالا شدن چند خط خبر و شیوه انتشار عکس سایر اعضا  نیز وجود دارد.

به نظر می رسد این بند از سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری باید با خطی طلایی بر تالارشورا نقش بندد.

انتهای پیام/