مرمت و احیای ابنیه تاریخی در شهری مثل اصفهان فارغ از اهمیت آن، نیازمند توجه دستگاه‌های مرتبط جهت بهره‌گیری علمی و به‌کارگیری نیروی آموزش‌دیده در این حوزه است تا بتواند همچون معماری اصیل خود در مرمت هم حرفی در جهان داشته باشد.

به گزارش حرف شما، سومین نشست «شهر، گذشته، حال و آینده» با حضور مرمت گران و باستان شناسان خارجی و دانشجویان روز گذشته در دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد.

ازآنجایی که اصفهان در دوره‌های گذشته چندین نوبت پایتخت‌نشینی را تجربه کرده، بناهای تاریخی زیادی مربوط به آن دوران در خود جای داده است که با گذشت سال‌های متمادی، نیاز به مرمت و بازسازی پیدا کرده است؛ حفظ این ابنیه هم به لحاظ فرهنگی و تاریخی و حتی گردشگری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

عیسی اسفنجانی دبیر علمی نشست «شهر، گذشته، حال و آینده»، برگزاری آن جهت انتقال تجربه معماران خارجی را ناشی از ثبت جهانی اصفهان می‌داند و می‌گوید: اصفهان و ایدنبرو در اسکاتلند دو شهر ثبت جهانی هستند که در ایدنبرو کل شهر ثبت شده ولی در اصفهان فقط دو نقطه مسجد جامع و میدان امام ثبت جهانی شده است.

وی یکی از اهداف یونسکو برای ثبت جهانی را تبادل دانش و کمک‌های کارشناسی بین دو کشور می‌داند و معتقد است همه دانشجویان می‌توانند در سطح خود یاد بگیرند چراکه آن‌ها حافظان آینده و میراث این شهر هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه هنر اصفهان عملی شدن تفاهم‌نامه‌های بین دو کشور را مهم‌تر از امضای آن ذکر می‌کند و در مورد گروه دعوت شدگان از اسکاتلند می‌گوید: این گروه فقط کار دانشگاهی انجام نداده است، بلکه همواره در میدان اجرا فعالیت داشته و تجربه 40 ساله دارد.

اسفنجانی معتقد است میدان دادن به جوان‌ها و رفع ایرادات آن‌ها از وظایف پیشکسوتان در حوزه معماری و مرمت است و اگر از کار جوان‌ها رضایت زیادی وجود ندارد، برای آموزش آن‌ها باید وقت و حوصله بیشتری صرف بشود.

در این نشست جیمز سیمون و تام ادیمن از معماران و مرمت کاران اسکاتلند که با تأسیس یک شرکت به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند، به بیان نظرات تخصصی خود در حوزه مرمت آثار باستانی پرداختند و از فنّاوری‌های روز اسکاتلند با دانشجویان سخن گفتند؛ این دو خود را بسیار مشتاق به دیدن آثار تاریخی اصفهان نشان داده بودند و قرار است به یزد هم سفری داشته باشند.

تام ادیمن که یک مرمت کار اسکاتلندی است اصفهان را بسیار شگفت‌انگیز و عالی توصیف می‌کند و روش‌های تدریس در ایران را پسندیده است.

دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان تنها دانشگاهی در کشور است که دوره دکتری رشته مرمت و بازسازی بنا را ایجاد کرده و از سراسر ایران میزبان دانشجو است.

یکی از دانشجویان مقطع دکتری مرمت و بازسازی بنای این دانشکده حضور مرمت گران خارجی را برای انتقال تجربه، مفید ارزیابی می‌کند و عنوان می‌کند: مرمت در ایران بیشتر شکل سنتی داشته است و این رایزنی‌ها می‌تواند ارتقای دانشگاهی این رشته را به همراه آورد.

وی از مورد غفلت واقع شدن رشته مرمت در ایران گلایه می‌کند و می‌گوید: ازآنجا که این رشته در ایران با صنعت توریسم و همین‌طور شهرنشینی درگیر است، جای بسیاری برای کار دارد و سازمان‌های ذیربط همچون میراث فرهنگی و شهرداری می‌توانند از تخصص فارغ‌التحصیلان این رشته استفاده کنند.

به نظر می‌رسد مرمت و احیای ابنیه تاریخی در شهری مثل اصفهان به دلیل حجم گسترده آثار باستانی و بافت سنتی شهر فارغ از اهمیت آن، نیازمند توجه دستگاه‌های مرتبط جهت بهره‌گیری علمی و به‌کارگیری نیروی آموزش‌دیده در این حوزه است تا بتواند همچون معماری اصیل خود در مرمت هم حرفی در جهان داشته باشد.

انتهای پیام/ فارس