معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان گفت: بعضی از مردم فکر می‌کنند با خرید از بچه‌های کار و پرداختن هزینه بیشتر به آن‌ها در حق آن‌ها لطف می‌کنند در صورتی که سودش را پدر و مادر آن بچه می‌برند و ضررش به آن‌ها می‌رسد.

به گزارش حرف شما، یکی از مسائلی که شاید برای هر شهروندی ناراحت کننده و دلخراش باشد، بحث کار کردن کودکان در معابر و سطح خیابان‌های شهر است، این امر مشکلاتی را نیز برای این کودکان به وجود می‌آورد و می‌تواند در بلندمدت آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای جامعه و آن‌ها به وجود آورد.

فارس برای بررسی این موضوع و شناخت بیشتر از اقدامات صورت گرفته برای حمایت از کودکان کار به سراغ معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان رفته است که مشروح این گفت‌وگو در ادامه آمده است.

آیا قانونی برای حمایت از این کودکان کار تدوین شده است؟

مرضیه فرشاد: آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار تدوین شده است ولی برای جمع‌آوری و ساماندهی کودکان همکاری نهادهای مربوط به این امر را لازم دارد. این کودکان طبق آئین‌نامه به دو بخش کودکان کار و کودکان خیابانی تقسیم می‌شوند.

پس از شناسایی این کودکان چه اقداماتی انجام می‌دهید؟

کارشناس مسائل اجتماعی: در بخش کودکان کار سعی بر این است که خانواده فرد را پیدا کنیم و از خانواده تعهد گرفته شود تا دیگر کودک برای کار از خانه خارج نشود و اگر امکان آن فراهم آمد اشتغال و پوشش خانواده کودک را نیز در دستور کار قرار می‌دهیم.

حمایت مالی از تمام این خانواده‌ها به علت تعداد بالای آن‌ها به نوعی غیر ممکن است و با توجه به این مسأله نهایتاً سعی می‌شود با پیدا کردن آدرس و تلفنی از کودک، روند زندگی آن را تحت بررسی و نظر داشته بگیریم تا مشکلی برای او پیش نیاید.

تفاوت تعریف کودکان خیابانی با کودک کار در چیست؟

معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان: کودک خیابانی، کودکی است که محلی برای سکونت ندارد و شب را در خیابان طی می‌کند؛ به نوعی زندگی او در خیابان جریان دارد و این بچه در بی‌خانمانی به سر می‌برد.

حتماً در مجموعه بهزیستی این کودکان تحت پوشش قرار می‌گیرند و در درجه اول سعی می‌کنیم تا خانواده آن‌ها پیدا شوند و اگر هم پیدا نشد با یک دوره قرنطینه و گرفتن حکم قضایی برای کودک آن را به مراکز شبانه روزی بهزیستی منتقل می‌کنیم.

روند کودکان کار در جامعه افزایشی است یا کاهشی؟

فرشاد: متأسفانه در بحث کودکان کار با افزایش روبرو هستیم و یکی از دلایلی که امروز باعث افزایش این کودکان شده فرهنگ غلطی است که در بین مردم وجود دارد؛ بعضی از مردم فکر می‌کنند با خرید از این بچه‌ها و پرداختن هزینه بیشتر به آن‌ها در حق آن‌ها لطف می‌کنند در صورتی که سودش را پدر و مادر آن بچه می‌برند و ضررش به آن‌ها می‌رسد.

بهزیستی اقدامی را برای ساماندهی کودکان کار داشته است؟

کارشناس مسائل اجتماعی: خوشبختانه توانستیم با راه‌اندازی خیریه‌هایی برای حمایت از کودکان کار در استان اقدامی شایسته را برای آن‌ها انجام دهیم.

مردمی که درصدد کمک به این کودکان هستند می‌توانند به این مراکز کمک کنند تا از کمک آن‌ها در جهت حمایت بیشتر از کودکان استفاده شود؛ این مراکز تلاش می‌کند تا بچه‌های سطح خیابان را به خود جذب و از نظر تغذیه، آموزشی و… مورد حمایت قرار بدهند.

وضعیت اقتصادی خانواده این کودکان به شکل است؟

معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان: وضعیت مالی خانواده این کودکان عموماً وضعیتی نامناسبی است و کار کردن فرزندان در این خانواده‌ها، غفلتی است که برای آن بچه در حال انجام است؛ به نحوی که خانواده برای جبران نقص اقتصادی خودش از یک نیروی انسانی آینده کشور استفاده می‌کند و آن را هدر می‌دهد.

حمایت از این کودکان از ارزش و جایگاه خاصی برخوردار است و برای جلوگیری از خطرات ناشی از کار کردن کودکان و آسیب‌های اجتماعی آن، حمایت از خانواده آن‌ها با انجام طرح‌هایی مثل ایجاد اشتغال و وام ارزش دارد تا نیاز آن‌ها برای دست زدن به چنین اقدامی مرتفع شود.این خانواده‌ها اشتباه می‌کنند و ما هم قادر نیستیم که این اشتباه را برای آن‌ها به شکل دیگری حل کنیم.

از لحاظ تحصیلی کودکان کار در چه وضعیتی به سر می‌برند؟

فرشاد: یک عده از این‌ها ترک تحصیل کردند و تمام طول روز را در حال کار کردن هستند و بخشی دیگری از آن‌ها یک شیفت (نیمی از روز) به مدرسه می‌روند و شیفت دیگر را برای کار در خیابان سپری می‌کنند اما هیچ یک از این‌ها مورد تائید نیست به‌خصوص در مورد آن‌هایی که دو شیفت را در خیابان هستند.

بعضی از کودکان به خاطر شدت مشکلات اقتصادی تحت فشار خانواده به توزیع مواد مخدر روی می‌آوردند برای آن‌ها اقدامی داشته‌اید؟

کارشناس مسائل اجتماعی: این کودکان هم در قالب کودکان خیابانی و هم در قالب اورژانس اجتماعی مورد حمایت قرار می‌گیرند؛ از این بچه‌ها به هر شکلی سوء استفاده می‌شود و تنها چاره برای ما نجات کودک است حال می‌تواند این نجات از دایره اقتصادی یا دایره آسیب‌های اجتماعی انجام شود.

نظر کودکان درباره حمایت بهزیستی به کدام سو می‌رود؟

معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان: کودکان بسیار از این موضوع خرسند هستند، در صورتی که در خیابان، باید شب و روز را آنجا سپری کنند و دچار آسیب و تحقیر ‌شوند و این موضوع در کودکانی که در موسسه سرمد هستند و آموزش می‌بینند و مورد لطف قرار می‌گیرند، بسیار مشهودتر است.

 تنها چیزی که می‌تواند دوباره کودکان را به خیابان بازگرداند خانواده آن‌ها هستند اما بچه‌ها خیلی بیشتر دوست دارند در مجموعه‌های ما حضور پیدا کنند تا به خیابان بروند و برای رفع مشکلات درآمدی خانواده کار کنند؛ این تنها برای کودکان خیابانی بلکه برای کودکان کار نیز صادق است؛ به نحوی که بچه‌های کار گذارندن شب در مراکز ما را به کنار خانواده بودن ترجیح می‌دهند.از مردم و شهروندان مصرانه می‌خواهیم تا از کمک به این کودکان خودداری کنند چرا که این کمک به کودک نیست و اگر قصد کمک به این بچه هار را دارید این هزینه را وقف مراکز خیریه‌ای که این بچه‌ها را تحت پوشش دارد کنید.

انتهای پیام/ فارس