همان‌طور که صرفاً برای آرامش مردم، چهره‌های بزرگ و علما از تغییرات سیاسی در مدیریت استان اصفهان در ماه‌های پایانی دولت ابراز نگرانی کرده‌اند امروز مردم و همین چهره‌ها نگران سرنوشت برگزاری انتخاباتی هستند که در آستانه آغاز فرایندش، تغییرات اساسی در ستاد برگزاری آن رخ داده است.

به گزارش حرف شما، مرداد ماه امسال بود که فشار سیاسی جریانات تندرو، موضوع مطالبه تغییر در مدیریت ارشد استان اصفهان را از دولت مطرح کرد و از آن پس بود که هر هفته خبر برکناری زرگرپور در رسانه‌های اصلاح‌طلب منتشر می‌شد.

این اتفاق تا جایی ادامه داشت که سفر معاون اول دولت روحانی به اصفهان بیش از 2 ماه به تعویق افتاد و همه چیز به حضور سرزده نهاوندیان در اصفهان برای رایزنی با علما گره خورده بود. پس از انجام ارزیابی‌های دولت نسبت به مخالفت چهره‌های تأثیرگذار استان اصفهان از تغییرات سیاسی و بر هم زدن آرامش استان آن هم در روزهای پایانی عمر کابینه یازدهم، نهایتاً در آبان ماه سال جاری پرونده برکناری استاندار اصفهان که مطالبه جریانات تندرو سیاسی اصلاح‌طلب بود، روی میز دولت بسته شد اما این پایان موضوع نبود.

بر اساس اعلام برخی منابع شرط اصلی بسته شدن پرونده برکناری استاندار اصفهان، گرفتن قلم قرمز بر روی چند نام بود که حداقل در یک مورد استاندار تأکید زیادی برای ماندنش داشت اما باید برای ادامه فعالیت در جوار کاخ اشرف، زمین بازی از حضور برخی چهره‌ها پاک می‌شد.

در همین راستا ابتدا عسگری‌فر از کانون پرورش فکری کودک و نوجوان رفت، قادری از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برکنار شد، حاج رحیمیان از ثبت‌احوال خداحافظی کرد و امروز هم درست در روز آغازین ثبت‌نام انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در حوزه انتخابیه اصفهان، در سیل محرمانگی خبر رسید که متولی اصلی این انتخابات به عنوان آخرین بازمانده از جریان اصولگرایی در ستاد انتخابات استان، صندلی خود را به احمد رضوانی داد.

این تحولات در مدت زمان کوتاهی پس از نهایی شدن گزینه ماندگاری زرگرپور در اصفهان و در حالی رخ داد که نگرانی‌ها از تداوم چرخش داس تدبیر از اصفهان ادامه دارد. برخی چهره‌ها و علمای اصفهان با ابراز نگرانی از ادامه شرایط فعلی از احتمال مهندسی در هیأت اجرایی انتخابات اصفهان از سوی جریانات تندرو خبر داده و خواستار رعایت قانون در این زمینه شده‌اند.

همچنین روز گذشته نیز در حالی که جای عضو جدید ستاد انتخابات اصفهان در گردهمایی عوامل اجرایی انتخابات خالی بود، رئیس‌جمهور با تأکید بر لزوم رعایت قانون در اجرای انتخابات پیش رو بر لزوم بی‌طرفی هیأت‌های اجرایی در انتخابات تأکید کرد.

موضوعی که به نظر می‌رسد با تغییر دو عضو اصلی ستاد انتخابات اصفهان یعنی مدیرکل ثبت‌احوال استان و فرماندار شهرستان اصفهان رفته رفته در حال نقض شدن آشکار و در سطح وسیع است، حتی به نظر می‌رسد با تحولات اخیر حرف‌های روحانی در مورد انتخابات در اصفهان روی زمین بماند.

البته برخی فراتر از این موضوع می‌نگرند و معتقدند که هیأت اجرایی انتخابات اصفهان در حال مهندسی شدن است و تغییر در رأس چنین هیأتی آن هم در روز آغاز ثبت‌نام داوطلبان پیام دیگری جز این ندارد.

در یکی از تازه‌ترین اظهارنظرها در مورد اتفاقات اخیر اصفهان، حجت الاسلام میرمرشدی عضو سابق هیأت نظارت بر انتخابات استان اصفهان این تحولات را جناحی دانسته و بیان داشت: برکناری مدیرکل ثبت‌احوال و فرماندار اصفهان تصمیمی کاملاً سیاسی و جناحی است.

آنچه در شرایط کنونی ضروری به نظر می‌رسد، ابتدا رعایت صداقت و شفافیت با مردم اصفهان در رابطه با اعلام رسمی خبر تغییر اخیر است و در مرحله دوم مدیران وزارت کشور و استاندار اصفهان باید در رابطه با این تصمیم دقیقه نودی توجیهات و استدلال‌های خود را مطرح کنند که اصل تغییر بر چه مداری بوده و نکته مهمتر دلیل زمان این اتفاق که درست در روز آغاز ثبت‌نام داوطلبان است، با چه معیار و سلیقه‌ای انتخاب شده است.

بی‌تردید از بدیهی‌ترین اصول حقوق شهروندی که به تازگی توسط دولت رونمایی شده است، حق دانستن و آگاهی از آن چیزی است که برایشان تصمیم‌گیری می‌شود؛ درست همان‌طور که صرفاً برای آرامش همین مردم، چهره‌های بزرگ و علما از تغییرات سیاسی در مدیریت استان اصفهان در ماه‌های پایانی دولت ابراز نگرانی کرده‌اند امروز مردم و همین چهره‌ها نگران سرنوشت برگزاری انتخاباتی هستند که در آستانه آغاز فرایندش، تغییرات اساسی در ستاد برگزاری آن رخ داده است.

انتهای پیام/ فارس