سردار سلیمانی ضمن بازدید از کارگاه پروژه ترفیع گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام در کرمان از زحمات دست اندرکاران ستاد بازسازی عتبات عالیات تجلیل و قدردانی کرد.

به گزارش حرف شما، سردار حاج قاسم سلیمانی  از کارگاه پروژه ترفیع گنبد حرم مطهر امام حسین (ع) بازدید به عمل آورد و از تلاش دست‌اندرکاران و ستاد بازسازی عتبات عالیات قدردانی کرد.

در این بازدید علی مهاجری رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان و مجری دو پروژه ترفیع گنبد و مقاوم و لاغرسازی ستون‌های حرم مطهر سیدالشهدا(ع)، ضمن بیان توضیحاتی درباره چگونگی روند کار، اظهار کرد: ابتدا قرار بود فقط گنبد حرم مطهر سیدالشهدا به طول هقت تا هشت متر ترفیع پیدا کند و ساخته شود لیکن تولیت حرم مطهر پیشنهاد دادند که ستون‌ها اطراف مضجع نیز لاغر شوند.

وی افزود: مطالعات اولیه انجام شد و به این جمع‌بندی رسیدیم که امکان لاغر و مستحکم کردن ستون‌ها وجود دارد.

مجری پروژه ترفیع گنبد و مقاوم و لاغرسازی ستون‌های حرم مطهر سیدالشهدا(ع) با اشاره به اینکه ساختمان حرم مطهر مربوط به هزار سال پیش بوده که در دوره‌های صفویه و قاجار توسعه یافته است، گفت: به لحاظ دستکاری‌هایی که انجام شده بود، ستون‌ها به ضریح مطهر نزدیک شده بودند.

مهاجری خاطرنشان کرد: تیمی از مجرب‌ترین مهندسین فنی و مشاوره بدون کمترین خطا روی پروژه کار مطالعاتی و محاسباتی انجام دادند.

وی با بیان اینکه تا به حال 50 درصد از مجموعه‌ حرم مطهر اعم از ستون‌ها، دیوار و پشت بام کاملاً با آرماتور، میلگرد و بتن خودمتراکم مسلح شده است، افزود: مقاومت بتن بسیار بالاست و ان‌شاءالله تا 400 سال آینده می‌تواند مقاومت داشته باشد.

انتهای پیام/ تسنیم