به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، اگر آمریکا بخواهد به هر شکل برجام را تضعیف یا نقض کند، دچار یک‌جانبه‌گرایی شدید می‌شود زیرا تضعیف برجام مخالفت روسیه، چین و اروپا را به دنبال دارد.

به گزارش حرف شما، در خصوص اظهارات سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا مبنی بر اینکه دولت ترامپ در حال انجام بررسی‌های لازم برای تعیین موضع در قبال برجام است، با اشاره به اینکه واشنگتن با تضعیف یا نقض برجام دچار یک‌جانبه‌گرایی شدید می‌شود، بیان داشت: سیاست‌های چند دهه گذشته جمهوری خواهان نشان داده که آن‌ها به دنبال فشار بر ایران بوده‌اند و معمولاً فشار را از طریق تحریم‌ها اعمال کرده‌اند. این تفاوت­ها را می‌توان در دوره­‌های کلینتون، بوش، اوباما و ترامپ مشاهده کرد.

وی با توجه به اینکه تحریم‌ها هم از طرف جمهوری خواهان و هم از سوی دموکرات‌ها مطرح شده، گفت: با این‌ حال این امر در دوران جمهوری خواهان تنش­ زاتر بوده است. بحث ترامپ و شخصیت وی نیز در کنار این مسئله مطرح است. سیاست‌های خاص ترامپ هر لحظه ممکن است رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد. سیاست‌های وی ناگهانی و برنامه‌ریزی نشده است؛ بنابراین هر لحظه می‌توان انتظار داشت که هرگونه تصمیمی اتخاذ و ائتلافی ساخته شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه عربستان و اسرائیل در منطقه به دنبال تازه کردن مباحث کهنه هستند، اشاره داشت: بحث برجام یکی از این موارد است. آن‌ها مخالف برجام بودند و تمایل دارند برجام به پایان برسد؛ لذا از لحاظ مالی و لابی‌گری به این منظور تلاش می‌کنند؛ اما به نظر می‌رسد برجام از طرف آمریکا دچار تغییر نشود. زمانی که آمریکایی‌ها می­‌گویند در حال انجام بررسی‌های لازم برای تعیین موضع در قبال برجام هستند، ممکن است چالش‌های تفسیری ایجاد شود.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها از برجام تفسیرهای گوناگونی می‌کنند، مطرح کرد: واشنگتن هر زمان از برجام تفسیری خاص ارائه می­‌دهد. آمریکایی‌ها اکنون نیز تحریم‌های حقوق بشری، موشکی و سپاه را مطرح کرده‌اند که در حال بررسی است. جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده که هرگونه تحریمی لغو برجام است؛ بنابراین این‌گونه تعبیر و تفسیرها وجود خواهد داشت. نقطه‌ ضعف این تفسیرها این است که آن‌قدر برجام را تضعیف می‌کند که برجام خود به‌ خود از بین می‌رود و خاصیت خود را از دست می‌دهد.

حجت شمامی با اشاره به موضع وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر آمادگی ایران برای بازگشت به پیش از برجام گفت: این موضع از سوی کسانی که رفتاری دیپلماتیک دارند، نشان می‌دهد برجام در حال تضعیف شدن است. اگر آمریکا بخواهد به هر شکل برجام را تضعیف یا نقض کند، دچار یک‌جانبه‌گرایی شدید می‌شود که در حال حاضر در دوره ترامپ وجود دارد. تضعیف برجام مخالفت روسیه، چین و اروپا را به دنبال دارد. آمریکای دوره ترامپ برخلاف دوره پیش چندان به فکر چندجانبه گرایی نیست. واشنگتن با این یک‌جانبه‌گرایی رو به تنهایی می‌رود.

وی با تأکید بر اینکه اروپا در حال حاضر به‌ شدت نیازمند برجام است، اشاره داشت: اروپایی‌ها در رابطه با برجام تفاوت رویکردی با آمریکا دارند. آن‌ها از تعهد واشنگتن به این توافق نگران هستند. از آنجایی‌ که بسیاری از دولت‌های اروپایی مخالف ترامپ هستند، می‌توان به شکل حرفه‌ای و رسانه‌ای به دنیا اعلام کرد که آمریکا به دنبال نقض تعهدات بین‌المللی است. اگرچه نقض تعهدات چندان برای آمریکا اهمیتی ندارد و بارها این کار را انجام داده است؛ اما اگر بتوان به شکل رسانه‌ای این مسئله را تقویت کرد، این موضوع به ضرر آمریکا خواهد بود.

انتهای پیام/ تسنیم