نیروهای ارتش افغانستان در روزهای گذشته پس از درگیری های نفس گیر موفق شدند عناصر تروریستی طالبان را از برخی محله های اشغالی شهر غزنی بیرون برانند.

به گزارش حرف شما، تازه ترین خبرها از تحولات میدانی جنوب شرق افغانستان حاکیست، پس از ۳ هفته درگیری سنگین، آرامش نسبی به شهر غزنی (مرکز استان غزنی) بازگشته است.

نیروهای ارتش افغانستان به همراه نیروهای محلی در روزهای گذشته پس از درگیری های نفس گیر موفق شدند عناصر طالبان را از برخی محله های اشغالی و فرودگاه شهر غزنی بیرون برانند و دهها تن از آنان را کشته و زخمی کنند.

براساس اطلاعات به دست آمده، طالبان در شهرستان های حومه از جمله شهر «زنه خان، خوگیانی، خواجه عمری و واغز» خود را برای حمله مجدد به شهر غزنی آماده می کنند.

بالگردهای ارتش افغانستان برای فلج کردن تحرکات و جلوگیری از پیشروی مجدد نیروهای طالبان به سمت شهر غزنی، مواضع آنان را در چندین نوبت در مناطق اشغالی حومه هدف قرار دادند.

به گزارش مشرق، درگیری میان ارتش افغانستان و طالبان در شهرستان های «خواجه عمری، ده یک، خوگیانی، جغتو» ادامه دارد و طرفین درصدد هستند ابتکار عمل را در این محورها در دست گیرند.

در حال حاضر، ۱۰ شهرستان از ۱۹ تا شهرستان استان غزنی به نام های «اجرستان، خواجه عمری، ده یک، گیرو، ناوه، زنه خان، جغتو، رشیدان، واغز، خوگیانی» در کنترل نیروهای طالبان است.

آخرین تحولات میدانی استان غزنی

به گزارش مشرق، کمبود تجهیزات نظامی باعث شد نیروهای طالبان در یک ماه گذشته حملات سنگینی را در استان غزنی ترتیب دهند و شهرستان ها «خواجه عمری و ده یک» را به کنترل خود در بیاورند.

در حالی که شهرستان های استان غزنی یکی پس از دیگری به کنترل نیروهای طالبان درمی آید و نیروهای آمریکایی و نظامیان ناتو نیز به سقوط این مناطق اهمیتی نمی دهند.

به گفته منابع میدانی، بالگردهای ناتو و ارتش آمریکا در هفته های گذشته فقط به صورت نمایشی و در عملیات های محدود، مواضع گروه طالبان را در استان غزنی هدف قرار دادند که تاثیری در کند کردن پیشروی های آنان نداشته است.

براساس اطلاعات به دست آمده، بالگردهای ناتو در روزهای گذشته برخی مناطق مسکونی استان غزنی و مواضع نیروهای ارتش افغانستان را هدف قرار دادند که کار را برای طالبان آسان کرده است.

فرماندهان نیروهای اشغالگر برای توجیه اقدامات خود جمله تکراری «حملات نیروهای ناتو به مناطق مسکونی و مواضع ارتش افغانستان غیر عمدی و اشتباهی صورت گرفته است» دوباره بیان کردند.

از استان «فاریاب» در شمال غرب افغانستان خبر می رسد، طالبان حملات گسترده ای را علیه مواضع نیروهای ارتش در شهرستان «بلچراغ» انجام دادند و پس از چند روز درگیری سنگین تمامی مناطق این شهرستان از جمله مراکز پلیس و امنیت، ایستگاه های بازرسی ارتش و همچنین ساختمان های دولتی را به تصرف خود درآوردند.

به گزارش مشرق، شهرستان های «کوهستان، پشت کوه (بخش جنوب شرقی و شمال) شیرین تگاب، بلچراغ و دولت آباد» که حدود ۲۰ درصد از مساحت استان فاریاب را شامل می شوند در کنترل گروه طالبان است.

آخرین وضعیت میدانی استان فاریاب

درگیری ها میان نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در شهرستان های «آلمار، قرغان، اندخوی، قرم قل، قیصار، پشتون کوت، گرزیوان، خان چارباغ، خواجه سبزپوش ولی» همچنان ادامه دارد؛ شهرستان میمنه تنها نقطه ای در استان فاریاب محسوب می شود که در کنترل کامل ارتش افغانستان است.