هشتمین روز از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با رقابت ورزشکاران کشورمان با حریفان خود در رشته‌های مختلف پیگیری شد، روزی که در کارنامه ورزشکاران ایران مدال طلایی به ثبت نرسید.

به گزارش حرف شما، کاروان جمهوری اسلامی ایران در روز هشتم سه مدال نقره (امیر مهدی‌زاده، طراوت خاکسار و رزیتا علیپور در کاراته) و سه مدال برنز (بسکتبال سه نفره، علی هاشمی در وزنه‌برداری و تهمینه کربلایی در پنچاک سیلات)  کسب کرد.

با مدال‌های امروز کاروان ایران صاحب 40 مدال شد. (14 طلا، 14 نقره و 12 برنز) عملکرد کاروان ایران تا روز هشتم است.

مدال آوران ایران در هجدهمین دوره بازیهای آسیایی:

طلا:
۱ – حسن یزدانی – کشتی آزاد
۲ – علیرضا کریمی – کشتی آزاد
۳ – پرویز هادی – کشتی آزاد
۴ – سعید رجبی- تکواندو
۵ – میرهاشم حسینی- تکواندو
۶ – محمد علی گرایی – کشتی فرنگی
۷ – حسین نوری- کشتی فرنگی
​۸ – عرفان آهنگریان – ووشو
۹ – محسن محمدسیفی – ووشو
​۱۰- رضا علیپور – سنگ‌نوردی
​۱۱- تیم کبدی بانوان
۱۲- تیم ملی کبدی مردان
​۱۳ – سهراب مرادی – وزنه برداری
​۱۴ – سجاد گنج زاده – کاراته

نقره:
۱ – مرجان سلحشوری – پومسه تکواندو
۲ – کوروش بختیار – پومسه تکواندو
۳ – زهرا کیانی – ووشو
۴ – الهه منصوریان – ووشو
۵ – شهربانو منصوریان – ووشو
۶ – فرود ظفری – ووشو
۷ – تیم روئینگ چهار نفره زنان
​۸- امیر محمد بخشی – تکواندو
۹- تیم شمشیربازی اسلحه سابر مردان
۱۰- نازنین ملایی- قایقرانی روئینگ
۱۱- تیم دو نفره روئینگ
​۱۲- طراوت خاکسار – کاراته
۱۳ – امیر مهدیزاده – کاراته
۱۴- رزیتا علیپور – کاراته

برنز:
۱ – رضا اطری – کشتی آزاد
۲ – فرزان عاشور زاده – تکواندو
۳ – علی پاکدامن – شمشیربازی
۴ – محمد رضا گرایی- کشتی فرنگی
۵ – مهرداد مردانی – کشتی فرنگی
۶ – مه‌لقا جام بزرگ – تیراندازی
۷ – تیم روئینگ دو نفره بانوان – قایقرانی
​۸- ناهید کیانی – تکواندو
​۹ – حمیده عباسعلی – کاراته
۱۰ –  تهمینه کربلایی صادقی – پنجاک سیلات
۱۱-سید علی هاشمی – وزنه برداری
۱۲- تیم بسکتبال سه در سه مردان

نتایج کامل ورزشکاران ایران در روز هشتم به نقل از تسنیم به شرح زیر است:

* کاراته:
وزن 55- کیلوگرم بانوان: طراوت خاکسار در نخستین گام به مصاف لطیفه حایدره از افغانستان رفت و با نتیجه 6 بر صفر به پیروزی رسید. او در دومین مبارزه خود به مصاف «سانیس تایاران» از اندونزی رفت و پس از تساوی یک – یک، با رأی داوران پیروز شد تا راهی نیمه نهایی شود.

خاکسار در مرحله نیمه نهایی با «جیا می دینگ» از چین مبارزه کرد و 5 بر یک به برتری دست یافت تا گام به فینال بگذارد.

وی در فینال با «ون ژو یون» نماینده چین تایپه روبه‌رو شد و با نتیجه  3 بر صفر شکست خورد و به مدال نقره بسنده کرد. این دوازدهمین مدال نقره ایران در بازی‌های آسیایی 2018 بود.

وزن 60- کیلوگرم آقایان: امیر مهدی‌زاده پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم به مصاف «جیسون رامیل» از فیلیپین رفت و 6 بر صفر پیروز شد تا راهی مرحله یک چهارم نهایی شود. وی در مرحله بعد مقابل «وان های انگوئن» از ویتنام قرار گرفت و پس از تساوی صفر – صفر، با رأی داوران پیروز شد و گام به نیمه نهایی گذاشت. مهدی‌زاده در مرحله نیمه نهایی به مصاف «صدرالدین سایماتوف» از ازبکستان رفت و 7 بر 6 به برتری دست یافت و فینالیست شد.

وی در فینال با «ریفکی آروسید» از اندونزی مبارزه کرد و 9 بر 7 مغلوب شد تا او هم همچون خاکسار، به نایب قهرمانی بسنده کند و سیزدهمین نقره کاروان ایران را به دست آورد. این نتیجه در حالی رقم خورد که ناداوری در این مبارزه مشهود بود و مهدی‌زاده در هنگام مراسم اهدای مدال نیز ناراحتی‌اش را بابت این موضوع نشان داد. نکته مهم اینکه فینال وزن 60- کیلوگرم در حضور رئیس جمهوری اندونزی برگزار شد.

وزن 61- کیلوگرم بانوان: رزیتا علیپور در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف «سو جونگ شین» از کره جنوبی رفت و با نتیجه 5 بر صفر به پیروزی دست یافت. وی در مرحله بعدی با «سوکیا آوو» از تایلند مبارزه کرد و به برتری 3 بر صفر رسید تا راهی نیمه نهایی شود. علیپور برای صعود به فینال «بارنو میرزایوا» از ازبکستان را پیش رو داشت که پس از تساوی صفر – صفر، با هانتی (رأی داوران) به فینال راه یافت.

علیپور در فینال به مصاف «ژیائو یان یین» از چین رفت که پس از تساوی صفر – صفر، هانتی (رأی داوران) به نفع حریف چینی صادر شد تا نماینده ایران به نایب قهرمانی برسد این چهاردهمین نقره کاروان ایران در بازی‌های آسیایی 2018 بود.

* تیراندازی با کمان:
کامپوند تیمی بانوان: تیم ایران متشکل از پریسا براتچی, مینو عابدی و فرشته قربانی در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف مغولستان رفت و با نتیجه 221 بر 203 این حریف را شکست داد و به مرحله یک چهارم صعود کرد. تیم کامپوند بانوان ایران در دور بعد با قزاقستان رقابت کرد و با نتیجه 224 بر 216 از سد این حریف هم گذشت تا راهی نیمه نهایی شود. تیم کشورمان در دیدار نیمه نهایی با نتیجه نزدیک 231 بر 228 مغلوب کره جنوبی شد و شانس حضور در فینال را از دست داد.

کامپوند تیمی مردان: تیم ایران در مرحله یک هشتم نهایی با ترکیب اسماعیل عبادی, نیما محبوبی و مجید قیدی به مصاف بوتان رفت و با امتیاز 231 بر 217 به پیروزی رسید و به مرحله یک چهارم راه پیدا کرد. حریف بعدی ایران تیم مالزی بود که تیم کشورمان با نتیجه 232 بر 224 شکست خورد و از صعود به نیمه نهایی باز ماند.

* تنیس روی میز:
تیم ملی بانوان ایران در نخستین دیدار خود در مرحله گروهی به مصاف چین، تیم اول رنکینگ جهانی رفت و با نتیجه 3 بر صفر مغلوب شد. مهشید اشتری، ندا شهسواری و مریم صامت اعضای تیم ایران در این دیدار بودند که همگی با نتایج مشابه 3 بر صفر برابر حریفان شکست خوردند.

تیم بانوان ایران در دومین دیدار خود در مرحله گروهی با قطر روبه‌رو شد و به راحتی با نتیجه 3 بر صفر از سد این حریف گذشت. ندا شهسواری، مهشید شاتری و صبا صفری بازیکنان ایران در این بازی بودند که همگی با نتایج مشابه 3 بر صفر پیروز شدند.

تیم ملی تنیس روی میز مردان بعدازظهر امروز نخستین دیدار خود در مرحله گروهی را برابر قرقیزستان برگزار کرد و موفق شد به راحتی با نتیجه 3 بر صفر این حریف را شکست بدهد. افشین نوروزی، نیما عالمیان و نوشاد عالمیان توانستند به بردهای مشابه 3 بر صفر دست پیدا کنند. این تیم در ادامه با نتیجه 3 بر یک مقابل ژاپن تن به شکست داد.

* جوجیتسو:
وزن 85- کیلوگرم: حبیب رنجبر در دور نخست به مصاف حریفی از مغولستان رفت و از سد این ورزشکار گذشت و راهی مرحله یک هشتم نهایی شد. وی در دور بعدی با نتیجه 10 بر صفر مقابل ال‌راشد از اردن شکست خورد و از حضور در مرحله یک چهارم نهایی باز ماند.

وزن 85- کیلوگرم: محسن حمیدی در نخستین مبارزه‌اش مقابل حریفی از اندونزی به پیروزی دست یافت و گام به دور بعدی گذاشت. وی در مرحله یک هشتم نهایی برابر حریفی از قزقیزستان شکست خورد و حذف شد.

وزن 77- کیلوگرم: حمید امرایی موفق شد با نتیجه 3 بر صفر فرمان از کویت را شکست بدهد. امرایی با این پیروزی به جمع 16 نفر برتر صعود کرد. امرایی در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف حریفی از اردن رفت و با شکست 2 بر صفر از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

وزن 77- کیلوگرم: محمد منصوری در مرحله یک شانزدهم نهایی مغلوب نماینده قزاقستان شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

* بسکتبال سه نفره:
تیم بسکتبال سه نفره مردان ایران در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف چین تایپه رفت و در دیداری نزدیک و حساس با نتیجه 18 بر 17 به پیروزی دست یافت و راهی نیمه نهایی شد. تیم کشورمان در دیدار ماقبل فینال به مصاف چین رفت و با نتیجه نزدیک 21 بر 19 مغلوب شد تا راهی دیدار رده‌بندی شود.

تیم بسکتبال سه نفره پسران  با شکست تایلند مدال برنز بازی‌های آسیایی در اندونزی را از آن خود کرد. شاگردان محمد کسایی‌پور در یک بازی بدون اشتباه و بی‌نقص با پرتاب‌های دو امتیازی خیلی زود به نتیجه 9 بر 4 رسیدند، اما بعد از آن تایلندی‌ها در کار دفاعی خیلی فشار روی بازیکنان آوردند، حتی یکی از بازیکنان آنها روی محمد یوسف‌وند خطای غیرورزشی انجام داد که یوسف‌وند هر دو پرتاب پنالتی‌اش را هم تبدیل به گل کرد.

در ادامه این بازی ضربات دو امتیازی امیرحسین آذری  و اسلم دانکهای یوسف‌وند، دفاع عالی نوید خواجه‌زاده و علی الله‌وردی هم نتیجه داد و تیم کشورمان 21 بر 7 به پیروزی رسید و سکوی سوم را از آن خود کرد.

تیم بسکتبال سه نفره بانوان ایران در مرحله یک چهارم نهایی برابر چین 21 بر 7 شکست خورد و از صعود به نیمه نهایی بازماند.

* دوومیدانی:
دوی 400 متر با مانع: رضا ملک‌پور در مرحله نیمه نهایی دوی 400 متر با مانع در دسته سوم مسابقات، زمان 50.99 ثانیه را بر جای نهاد و در دسته خود به مقام پنجم دست یافت. در این دسته عبدالرحمن صمبا دونده قطری با رکورد 49.34 ثانیه عنوان نخست را از آن خود کرد. نمایندگان هند، فیلیپین و چین تایپه هم دوم تا چهارم شدند. به این ترتیب ملک‌پور در بین هشت دونده برتر نیمه نهایی جای نگرفت و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

نیمه نهایی دوی 100 متر: رقابت فینال دوی صدمتر در حالی در ساعت 21:23 به وقت محلی برگزار شد که پیش از این، نفرات زیر جواز حضور در مرحله نهایی را کسب کردند: حسن تفتیان (ایران)، کیم (کره جنوبی)، عبدالله محمد (عربستان)، یاماگاتا (ژاپن)، چون هان یانگ (چین تایپه)، بینگ تیان سو (چین)، لولا زهری (اندونزی) و اوگونده( قطر). در مسابقه صدمتر حسن تفتیان نماینده کشورمان با رکورد 10.19 به عنوان ششم دست یافت.

در این مسابقه نماینده چین در حالی با زمان 9.92 قهرمان شد که او تنها دونده آسیایی است که صدمتر را زیر 10 ثانیه دویده است و به این ترتیب رکورد جدید بازی‌های آسیایی به کمتر از 10 ثانیه رسید.

فینال پرتاب چکش: در رقابت‌های پرتاب چکش بازی‌های آسیایی 2018، رضا مقدم پرتابگر کشورمان در پرتاب اول خود به رکورد 64.67 متر دست یافت و در جایگاه هشتم قرار گرفت. مقدم در پرتاب دوم و سوم اما چکش را به توری محافظ کوبید و خطا کرد. به این ترتیب او با رکورد 64.67 متر به کار خود خاتمه داد و شانس کسب مدال را از دست داد. مقدم در این رقابت نهم شد.

* پنچاک سیلات:
تهمینه کربلایی نماینده ایران در کلاس D وزن 60 تا 65 کیلوگرم، در مرحله یک چهارم نهایی باید به مصاف نماینده قرقیزستان می‌رفت که به دلیل عدم حضور این ورزشکار، پیروز اعلام شد تا مدال برنزش قطعی شود. وی در این مرحله مقابل حریفی از ویتنام قرار گرفت و شکست خورد تا به مدال برنز بسنده کند.

* وزنه‌برداری:
دسته 105 کیلوگرم: محمدرضا براری در حرکت یک ضرب، سه بار پیاپی در مهار وزنه 176 کیلوگرمی موفق نشد و به همین راحتی اوت کرد.

دسته 105 کیلوگرم: علی هاشمی در حرکت یک ضرب در تلاش اولش وزنه 177 کیلوگرمی را با موفقیت بالای سر برد، در تلاش دوم وزنه 181 کیلوگرمی را مهار کرد و در تلاش سوم نیز در مهار وزنه 184 کیلوگرمی موفق ظاهر شد تا پس از نماینده ازبکستان در رده دوم قرار بگیرد و امید زیادی به کسب مدال داشته باشد.

هاشمی در دو ضرب کار خود را با مهار وزنه 219 کیلوگرمی آغاز کرد که موفق هم بود. او در تلاش دوم و سوم وزنه 224 کیلوگرمی را مهار نکرد تا در مجموع با رکورد 403 کیلوگرم در رده سوم قرار بگیرد و صاحب مدال برنز شود.

* والیبال:
تیم ملی والیبال ایران در سومین دیدار خود در بازی‌های آسیایی 2018 برابر چین قرار گرفت و این تیم را 3 بر صفر شکست داد و به سومین برد پیاپی‌اش رسید. شاگردان کولاکوویچ در این بازی با نتایج 27 بر 25، 25 بر 20 و 25 بر 21 پیروز شدند. تیم ایران با این پیروزی به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

* تیراندازی:
تیم ملی تیراندازی ایران آخرین مسابقه خود را در بخش اسکیت اهداف پروازی در دو راند پایانی انجام داد که طی آن علی دوستی و رامتین بشارتی به ترتیب در جایگاه‌های 21 و 27 قرار گرفتند.

* قایقرانی بادبانی:
در ادامه مسابقات قایقرانی بادبانی که امروز در حومه جاکارتا پیگیری شد، مسعود جانی‌نسب در رده 13 جدول قرار گرفت و نیما رهبری با قرار گرفتن در رتبه 19 به کار خود پایان داد. این نتایج مربوط به رقابت امروز ورزشکاران است و آنها در روزهای آینده نیز در مواد مختلف مسابقه خواهند داد.

* واترپلو:
تیم ملی واترپلوی ایران در دومین دیدار خود در مرحله گروهی به مصاف کره جنوبی رفت و با نتیجه 16 بر 11 به برتری رسید تا دومین برد پیاپی‌اش را جشن بگیرد. تیم ایران فردا استراحت می‌کند و روز سه‌شنبه در سومین دیدار خود برابر قزاقستان قرار خواهد گرفت.

* هندبال:
تیم ملی هندبالکشورمان با شکست عربستان در جایگاه پنجم مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی اندونزی ایستاد. شاگردان زوران کاستاراتوویچ با شکست مقابل تیم‌های بحرین و کره جنوبی در گروه دوم بازی‌ها مکان سوم را با وجود برتری مقابل هنگ‌کنگ به دست آوردند تا فرصت حضور در جمع چهار تیم پایانی را از دست بدهند.

آنها امروز برای کسب رده پنجمی به مصاف عربستان رفتند و در  یک بازی پرگل نیمه اول را 16 بر 9 با برد به پایان بردند. در نهایت تیم کشورمان با درخشش مهرداد صمصامی و افشین صادقی 30 بر 23 صاحب برتری شد. تیم هندبال عراق نیز هنگ کنگ را 31 بر 24 مغلوب کرد تا در رده هفتم بایستد.

* بوکس:
سجاد کاظم‌زاده در وزن 69- کیلوگرم مسابقات مقابل حریفی از ژاپن به برتری رسید. او با این نتیجه به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بوکس بازی‌ها آسیایی 2018 صعود کرد. در ادامه مسابقات بوکس بازی‌های آسیایی امروز سجاد کاظم‌زاده در وزن 69-کیلوگرم برای مبارزه با آراماتو از ژاپن روی رینگ رفت.

این ملی‌پوش بوکس ایران در مرحله یک شانزدهم نهایی این وزن که 21 بوکسور در آن حضور دارند، مقابل حریف فیلپینی به برتری رسیده بود. پس از برگزاری سه راند مبارزه کاظم‌زاده توانست با عملکرد خوب خود 30 بر 27 مقابل حریف ژاپنی به برتری برسد.