بازارهای مالی شهر در پایان این هفته با دادوستدهای منفی در بازار بورس همراه شدند، سکه تمام بهار آزادی در ابتدای این روز ۳۰ هزار تومان رشد کرد و معاملات ارز نیز در بازار آزاد بار دیگر روند صعودی به خود گرفت.

به گزارش حرف شما ، بازارهای مالی شهر در پایان این هفته با دادوستدهای منفی در بازار بورس همراه شدند، سکه تمام بهار آزادی در ابتدای این روز ۳۰ هزار تومان رشد کرد و معاملات ارز نیز در بازار آزاد بار دیگر روند صعودی به خود گرفت.

در این میان مهم‌ترین اخباری که از گوشه و کنار بازارهای مالی شنیده شد و بر دادوستدهای این بازار تأثیر گذاشت به ترتیب به افزایش ۱٫۱ واحدی ارزش سرب در بازارهای جهانی، تقویت مجدد ارزش انس طلا در محیط بین‌الملل، تمرکز برای خرید نمادهای گروه رایانه در بازار بورس، تقویت تقاضای سفته‌بازی برای فولاد و میلگرد، افزایش موقتی قیمتی شیر، آغاز خرید توافقی خرما در چند روز آتی، افزایش فساد مالی با ارز چند نرخی، افزایش قیمت اکثر فلزات در بازارهای جهانی بعد از افت قیمت در روز گذشته، افت شاخص دلار در محیط بین‌الملل و کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی و نزدیک شدن به ارزش ۷۷ دلار اختصاص داشت.

بورس سردرگم

بازار بورس در این روز کاری با معامله‌گرانی همراه شد که دچار سردرگمی شده بودند و خرید و فروش‌های هیجانی را انجام می‌دادند. در ابتدای این روز تقویت ارزش سهام پتروپالایشی به چشم خود و توجه بازار به سمت این نمادها جلب شد.

اما در بخش فلزات از همان ابتدای بازار عرضه بر تقاضا غلبه کرد و همین امر منجر به ثبت دادوستدهای منفی در اکثر نمادهای این بخش شد.

معدنی‌ها نیز در ابتدای امر جز گروه‌های خوش اقبال بازار بودند اما این روند تا پایان ادامه نداشت و در برخی نمادها معاملات مثبت جای خود را به دادوستدهای منفی داد.

در این روز بیش از ۲ میلیارد سهم و ورقه بهادار در دست فعالان بازار به گردش درآمد که ارزش این میزان معاملات صورت گرفته بالغ بر ۵۴۰ میلیارد تومان برآورد شد. در این میان بیشترین حجم داد و ستدها به ترتیب در نمادهای خساپا، وبملت و فاراک به ثبت رسید و بیشترین افزایش ارزش بازار نیز در سه نماد رانفور، شتران و شبندر و سایر پالایشی‌ها به ثبت رسید.

در گروه پالایشی‌ها اکثر نمادها روند صعودی را طی کردند و در درصدهای مثبت جای گرفتند. شدت رشد ارزش سهام در نمادهای این گروه در ابتدای این روز بیشتر بود و با توجه به افت تقاضا در نیمه دوم بازار، اندکی از شدت دادوستدهای مثبت این گروه نیز کاسته شد.

در حالی که اخبار مثبت پیرامون گروه فلزات از گوشه و کنار بازار به گوش می‌رسید، و خبر افزایش سقف قیمت در بورس کالا در اکثر میتینگ‌های تحلیلی بازار بورس مطرح شده بود، اما باز هم این گروه تحت تأثیر افت قیمت فلزات در بازارهای جهانی در پایان روز کاری قبل و افزایش حجم عرضه، با دادوستدهای نفی در نمادهایی نظیر فولاد، وتوکا و ذوب همراه شد.

خودرویی‌ها نیز با توجه به اخبار شنیده شده در رابطه با مجوز افزایش قیمت محصولات زیر ۴۵ میلیون تومان شرکت‌های خودروساز، اندکی سبزتر از روز گذشته معامله شدند. در این میان می‌توان به دادوستدهای مثبت در نمادهای خساپا، خاذین، خبهمن و خشرق اشاره کرد.

نداشتن استراتژی مشخص از سود معامله گران برای انجام معاملات خرید و فروش در این روز، مهم‌ترین دلیل دادوستدهای منفی در این روز کاری بود. دامنه نوسان قیمت در اکثر نمادهای بازار بالا بود و این امر نشان دهنده خرید و فروش‌های هیجانی در این روز بود.

در گروه دارویی نیز اکثر نمادها در درصدهای منفی معامله شدند و با افت ارزش همراه شدند. در این میان می‌توان به نمادهای والبر، دسبحان، تیپیکو و پخش اشاره کرد. نماد دفارا نیز بعد از شفاف سازی در رابطه با عملکرد ۵ ماهه ابتدایی سال جاری خود، در این روز بازگشایی شد و در نهایت در صفر قیمتی معاملات این روز خود را به پایان رساند.

برآیند دادوستدهای بازار فرابورس با افزایش ۱۱ واحدی شاخص این بازار همراه شد و در نهایت این نماگر را به سکوی یک هزار و ۵۷۹ واحد کشاند. در ثبت این میزان رشد نقش نمادهایی نظیر مارون، شراز و دماوند پررنگ‌تر از سایر نمادها بود.

اوج هیجانات در معاملات بازار ارز

بازار آزاد ارز در خیابان سپه بار دیگر تحت تأثیر هیجانات معامله گران قرار گرفت و همین امر به افزایش قیمت در برخی ارزها منجر شد. در این روز همچنین قیمت هر دلار در بازار ثانویه به ۹ هزار و ۷۶۶ تومان در بخش فروش و ۷ هزار و ۷۶۴ تومان در بخش خرید رسید.

پوند انگلیس اما در هر دو بازار آزاد و ثانویه با پرواز قیمتی همراه شد و در نهایت هر پوند انگلیس در بازار ثانویه به ارزش ۱۵ هزار و ۹۴۱ تومان در بخش فروش و ۱۶ هزار و ۳۷۴ تومان در بخش خرید رسید.

لیر ترکیه نیز یک هزار و ۴۶۳ تومان در بخش فروش و یک هزار و ۹۵۲ تومان در بخش خرید نرخ‌گذاری شد. در این میان بانک مرکزی در این روز اعلام داشت که نیاز ارزی بازار را رصد می‌کند و معاملات این بخش از بازارهای مالی را تحت کنترل دارد.

سکه و نوسانات بی دلیل

معامله‌گران سردرگمی که برای بازنماندن از نوسانات این روزهای بازارهای مالی در هر لحظه به هر بازی سرک می‌کشند، در این روز نوسانات شدید قیمت سکه را رقم زدند. در ابتدای این روز کاری بهای هر سکه طلا در بازار طلافروشی‌های شهر تا ۶۰ هزار تومان افزایش یافت. این روند تا نیمه روز چندین مرتبه افت کرد و بار دیگر با افزایش تقاضا روند مثبت به خود گرفت.

در نهایت در معاملات پایانی دادوستدهای مثبت جای خود را به دادوستدهای منفی داد و ارزش این بخش در پایان با ۶۰ هزار تومان افت همراه شد. قیمت هر سکه طلا به ۴ میلیون و ۵۲۲ هزار تومان رسید.

نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز تا پایان با افزایش قیمت همراه شدند و به ترتیب ۲۰ هزار تومان و ۵۰ هزار تومان گران‌تر از روز کاری قبل معامله شدند.

هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان این روز به ارزش ۳۶۰ هزار و ۹۷۰ تومان رسید و مثقال طلا نیز یک میلیون و ۵۷۱ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس