نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای رئیس‌جمهور آیا وقت آن نرسیده در این شرایط حساس کشو،ر خود را از حلقه تنگ محاصره طیفی خاص در حزب اعتدال و توسعه خارج کنید و به عزل و نصب فامیلی و حزبی و اسپانسرهای انتخاباتی‌تان پایان دهید؟

به گزارش حرف شما، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای رئیس‌جمهور آیا وقت آن نرسیده در این شرایط حساس کشو،ر خود را از حلقه تنگ محاصره طیفی خاص در حزب اعتدال و توسعه خارج کنید و به عزل و نصب فامیلی و حزبی و اسپانسرهای انتخاباتی‌تان پایان دهید؟
 علی‌اکبر کریمی درنطق میان دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷) گفت: دولت در شرایط کنونی کشور در حال برداشت کاشته‌های خود در عرصه اقتصاد و سیاست است، وضعیت نابسامان ارزی و اقتصادی برخلاف نظر آقای روحانی ریشه در تظاهرات ۶ دی ۹۶ ندارد بلکه ریشه در مشکلات ساختاری اقتصاد ایران از یک سو و عملکرد نامطلوب اقتصادی دولت وی در ۵ سال گذشته دارد.
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شاخص‌های اقتصاد کلان نشان می‌دهد که اقتصاد کشور به صورت جدی نیازمند ریل‌گذاری جدید و تغییر در رویکردها و سیاست‌های اقتصادی است. علیرغم افزایش نرخ ارز در سال ۹۶ تیم اقتصادی دولت پس از چند ماه بی‌تفاوتی در ۲۱ فروردین ۹۷ تصمیماتی را برای ساماندهی بازار ارز اعلام کرد که از همان ابتدا مورد انتقاد همه صاحب نظران بود و طرفه اینکه پس از گذشت چند ماه نه جناب جهانگیری و نه هیچ کسی دیگر در دولت مسئولیت  این تصمیمات که مثل انفجار بمب بزرگی در اقتصاد بود را نمی‌پذیرند.
وی افزود: رشد بیش از سه برابری نقدینگی از سال ۹۲ تاکنون و افزایش نرخ شدید ارز و کاهش شدید ارزش پول ملی در پی اعلام سیاست‌های ارزی دولت نتیجه‌ای جز ایجاد تورم افسارگسیخته و کاهش شدید قدرت خرید مردم و فقیرتر شدن حقوق بگیران و اقشار ضعیف و نصف شدن سفره آنان نداشته است. و از طرفی دیگر این سیاست‌ها باعث ایجاد ده‌ها هزار میلیارد تومان رانت در صحنه اقتصادی کشور شده که تمام آن از جیب مردم محروم به جیب سرمایه‌داران و رانت خواران منتقل شده است.
کریمی خاطرنشان کرد:سیاست‌های ارزی و تجاری دولت در طی چند ماه گذشته منشا بزرگترین رانت و فساد در تاریخ ایران بوده است و متاسفانه علیرغم اعلام سیاست‌های جدید ارزی و تجاری هنوز آثار سوء رانت و فساد این سیاست‌ها ادامه دارد و تصمیمی را که دولت روز اول باید در بازار ارز می‌گرفت با چند ماه تاخیر و تحمیلی میلیاردها دلار خسارت به بیت‌المال اعلام کرد.
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای روحانی بر اساس بند «ج» ماده ۸۱ قانون برنامه پنجم توسعه شما مکلف بودید که نرخ ارز را با حفظ قدرت رقابت پذیری در تجارت خارجی و با ملاحظه تورم داخلی و جهانی و شرایط اقتصاد کلان در قالب نظام ارزی شناور مدیریت شده اصلاح و تعیین کنید اما به این تکلیف قانونی عمل نشد و ارز در شرایط بحرانی کنونی قرار گرفت.
وی افزود: علیرغم اینکه همه صاحب‌نظران اعتقاد داشتند یکی از مهمترین گلوگاه‌های اقتصاد کشور مشکلات نظام بانکی است، این سؤال وجود دارد که چرا در طی سال‌های گذشته لایحه اصلاح نظام بانکداری کشور توسط دولت به مجلس ارائه نشد و نظام بانکی کشور نیز کماکان روند توزیع سود موهومی در بانک‌ها که ریشه اصلی رشد نقدینگی است ادامه دارد و متاسفانه بانک مرکزی در طی سال‌های گذشته راهکار منطقی پرداخت سود واقعی و نقدی به جای سود موهومی و تعهدی را در نظام بانکی عملیاتی نکرده است.
کریمی اضافه کرد: همچنین تاخیر در ساماندهی عرضه محصولات پتروشیمی و فلزات در بورس کالا باعث ایجاد اختلال و کاهش شدید تولید و تعطیلی هزاران واحد تولیدی کوچک ومتوسط در کشور شده است و اصرار بر رعایت قیمت‌های دستوری در بورس کالا باعث ایجاد رانت و فساد گسترده در بازار هزاران قلم کالای مرتبط با محصولات فوق شده و بیم آن می‌رود در این زمینه نیز شاهد بروز یک فاجعه بزرگ باشیم.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به استناد اصل ۱۲۶ قانون اساسی که مسئولیت مستقیم امور برنامه و بودجه را به رئیس‌جمهور محول کرده مسئولیت فقدان برنامه عملیاتی دقیق برای ساماندهی اقتصاد کشور در شرایط کنونی نیز مستقیما بر عهده رئیس‌جمهور است.

سازمان برنامه و بودجه به عنوان اتاق فکر دولت در هیچ زمانی به این میزان بی‌‌خاصیت نبوده است وهیچ تحرک محسوسی در این سازمان در عرصه برنامه‌ریزی کلان برای دولت و اداره امور کشور مشاهده نمی‌شود.

وی افزود:‌در شرایطی که آقای روحانی تقیدی به اجرای برنامه‌های پنجساله توسعه ندارد و اذعان داشته که من به برنامه‌های خودم عمل می‌کنم این سؤال جدی وجود دارد که برنامه وی برای ساماندهی امور اقتصادی کشور چیست و چرا باید در طی چند ماه چند بسته سیاستی و ده‌ها بخشنامه متناقض اعلام و اجرا شود. چه کسی پاسخگوی خسارات تحمیل شده به مردم و اقتصاد کشور ناشی از اجرای این بسته‌های سیاستی است.
کریمی خاطرنشان کرد: این روزها احزاب و شخصیت‌های حامی رئیس‌جمهور به صراحت اذعان می‌کنند که دولت فاقد استراتژی اقتصادی روشن است و تیم اقتصادی دولت نیز به شدت ضعیف،‌ناکارآمد وغیرمنسجم است.
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از تغییر دیرهنگام رئیس بانک مرکزی استقبال می‌کنیم و برای آقای همتی آرزوی توفیق داریم اما باید در کنار این تغییر گزینه مناسبی برای وزارت اقتصاد انتخاب و به مجلس معرفی شود وانشاالله شاهد تغییر در مدیریت سازمان برنامه و بودجه نیز باشیم.
وی افزود: آقای روحانی شما که بعد از ۵ سال به یاد وحدت و انسجام افتاده‌اید و ازجناح‌های سیاسی می‌خواهید که حساب‌شان را از دولت شما جدا نکند آیا در عمل هم حاضر به استفاده از تمام ظرفیت‌های مدیریتی کشور فارغ از تعلقات جناحی و سیاسی هستید؟ آیا وقت آن نرسیده در این شرایط حساس کشور خود را از حلقه تنگ محاصره طیفی خاص در حزب اعتدال و توسعه خارج کنید و به عزل و نصب فامیلی و حزبی و اسپانسرهای انتخاباتی‌تان پایان دهید؟
کریمی خاطرنشان کرد: یک راهکار مناسب برای ساماندهی نقدینگی هدایت آن به سوی بازار سرمایه است. در صورتی که نقدینگی در قالب توسعه بازار بدهی جذب بازار سرمایه شود می‌تواند بدون ایجاد تورم باعث افزایش سرمایه‌گذاری تولید، اشتغال و صادرات شودو بخش‌های نفت وگاز، حمل و نقل و توسعه مسکن و نوسازی بافت‌های فرسوده می‌تواند بهترین محل برای تزریق و هدایت حجم عظیم نقدینگی باشد.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: آقای روحانی مجلس شورای اسلامی در این دوره بارها نشان داده است که  با حسن نیت از دولت جنابعالی حمایت کرده و علیرغم همه انتقادات موجود بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در شرایط حساس موجود در کشور بر خود فرض می‌دانیم که در راستای تامین مصالح و منافع ملی به طور تمام قد از دولت جنابعالی حمایت کنیم و امیدواریم شما نیز با تصمیماتی قاطع وانتخاب مدیرانی شایسته برای شرایط بحرانی کنونی کشور به خود و دولت‌تان کمک کنید و انشاالله ملت بزرگ ایران بار دیگر مقتدرانه از گردنه توطئه جنگ اقتصادی با استکبار جهانی و آمریکا عدول خواهد کرد.

  • منبع خبر : فارس