کمیته امداد امام خمینی(ره) استان اصفهان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برنامه‌هایی با هدف اشتغال‌زایی اجرا کرده که این عملکرد با بررسی و رصد توانایی مددجویان زیر پوشش کمیته امداد انجام می‌شود.

به گزارش حرف شما، موضوع اشتغالزایی در زمان کنونی جامعه ما موضوعی بسیار حیاتی و با اهمیت تلقی می‌شود. اهمیت اشتغالزایی زمانی به خوبی مورد توجه قرار می‌گیرد که مقام معظم رهبری نیز بر اقتصاد مقاومتی و همینطور حمایت از فعالیت‌های ملی تاکید می‌کنند. در چنین زمانی کمیته‌ امداد امام خمینی(ره) با ایجاد اشتغال برای مددجویان زیر پوشش خود کمک بسیار خوبی به روند اشتغالزایی در استان اصفهان داشته است.

کمیته امداد امام خمینی(ره) با بررسی‌هایی که پیرامون افراد زیر پوشش خود انجام می‌دهد توانایی‌های افراد را سنجیده و پس از آن با مشاوره‌های اقتصادی خود به این افراد در راستای امرار معاش یاری رسانی می‌کند. با توجه به این موضوع که یکی از رویکرد‌‌های اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال برای افراد جامعه بوده می‌توان به تأثیر مثبت این فعالیت‌ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی امیدوار بود.

مشاوره‌های اقتصادی کمیته‌ امداد برای پیشرفت در کار کمک‌رسان بوده‌‌اند

بانوی مددجویی که با کمک کمیته‌ امداد امام خمینی(ره) توانست شغلی را برای خود ایجاد کند پیرامون شرایط زندگی خود قبل از کمک‌ها و مشاوره‌های کمیته امداد به تسنیم گفت: من قبل از اینکه به کمیته امداد مراجعه کنم مشغول به خیاطی بودم ولی این فعالیت به صورت گسترده نبوده است. در برهه‌ای از زمان دچار بیماری شدم و پس از آن نیز از همسرم طلاق گرفتم که این موضوع سبب ایجاد مشکلات فراوانی برای من شد. در چنین زمانی من باید برای زندگی روزانه خود کسب درآمد می‌کردم.

وی افزود: زمانی که به من گفته شد می‌توانم به کمیته امداد مراجعه کنم شاید در نظرم کمی نامطلوب آمد. بیشتر در نظر داشتم که بتوانم با کمک‌های کمیته امداد و همچنین وام‌هایی که به مددجویان می‌دهند حرفه‌ خیاطی خود را ادامه دهم. کمیته‌ امداد به من ۲ وام خود کفایی و خود اشتغالی داد که بتوانم با این وام‌ها فعالیت خیاطی خود را گسترش دهم. با کمک‌های کمیته امداد توانستم چرخ‌های خیاطی را تهیه کنم و اکنون نیز با این حرفه امرار معاش می‌کنم.

این مددجو با بیان اینکه کمیته امداد توانست با مشاوره‌های فکری و عملی سبب پیشرفت من در این حرفه شود، خاطرنشان کرد: کمک‌های فکری که توسط مددکارها به من داده شد بسیار توانست در پیشرفت من برای شروع فعالیتم کمک کند. من اطلاعی از اشتغال‌زایی توسط کمیته امداد نداشتم و زمانی که این موضوع را مطرح کردم نمی‌دانستم که چنین موضوعی امکان‌پذیر است یا خیر، ولی خوشبختانه با اشتیاق مسئولان مواجه شدم. برای اشتغال‌زایی مشاوران به من کمک کردند که چگونه این مسیر را پشت سر بگذارم که به لطف خداوند تا کنون چنین اتفاقی افتاده است.

ظرفیت مددجویان برای ایجاد اشتغال بررسی می‌شود

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اشتغال‌زایی که در سال ۱۳۹۴ توسط این کمیته انجام شده است، اظهار داشت: معاونت اشتغال‌ کمیته امداد امام خمینی(ره) دارای کارشناس‌های اشتغال بوده که توسط این معاونت مددجویان با توجه به سلیقه‌ها و ظرفیت‌ها انتخاب شده و برای ایجاد اشتغال یاری می‌شوند. برخی از مددجویان ممکن است در روستایی که زندگی کنند که دارای ظرفیت‌های خاصی باشند و بتوان از این ظرفیت برای اشتغال استفاده کرد.

حمیدرضا شیران افزود: با توجه به شرایط شخصی و زندگی مددجویان در نظر داشته‌ایم که این ظرفیت‌ها بررسی شود و شرایط اشتغال خوبی را برای افراد به وجود آوریم. برخی از مددجویان شاید در مکان زندگی خود خانه‌ای بزرگ برای ایجاد کارگاه و یا تحصیلات بالایی داشته که با رصد این افراد در سامانه اشتغال کمیته سعی در کمک‌رسانی به این افراد داشته‌ایم.

اشتغال‌زایی در کمیته امداد حساسیت بسیار بالایی دارد

مدیرکل کمیته ‌امداد امام خمینی (ره) استان اصفهان پیرامون حرفه‌ آموزی مددجویان برای ایجاد اشتغال گفت: با تعاملی که کمیته‌ امداد با دستگاه فنی و حرفه‌ای انجام داده آموزشگاه‌های خصوصی می‌توانند در این امر کمک دهنده باشند به طوری که افراد با حضور در این آموزشگاه‌ها حرفه مورد نظر خود را آموزش می‌بینند. اگر مددجویان حرفه‌ خاصی را آموزش دیدند و برای راه‌اندازی آن حرفه نیاز به کمک‌های مالی دارند با وام‌های کم‌ بهره قرض‌الحسنه‌ها به این افراد کمک می‌شود.

وی تصریح کرد: هنگامی که شغل و حرفه مورد نظر مددجو راه‌اندازی شد تا مدت ۵ سال توسط ناظر اشتغال کمیته رصد می‌شود؛ در این مدت بررسی‌ها صورت می‌گیرد که فرد بتواند این شغل را برای خود حفظ کند. شغل‌هایی که کمیته‌ امداد و یا بهزیستی آنها را ایجاد می‌کند نسبت به دیگر نهادهایی که اشتغال ایجاد می‌کنند حساسیت بسیاری بالایی دارد. حساسیت شغل‌های ایجاد شده توسط کمیته امداد به دلیل این است که اگر فرد در این شغل‌ها شرایط مطلوبی به دست نیاورد شرایط اقتصادی وی از زمان گذشته بدتر می‌شود.

شیران با بیان اینکه در سال ۹۴ تعداد ۷ هزار و ۸۰۰ شغل توسط کمیته امداد ایجاد شده است، بیان کرد: شغل‌هایی که سال گذشته ایجاد شد از جمله مشاغل خانگی و همینطور در راستای اقتصاد مقاومتی است. تمام شغل‌های ایجاد شده را می‌توان در راستای حمایت از تولید داخل و تولید ملی موثر دانست که امیدواریم بتوانیم در این راستا پیشرفت بهتری داشته باشیم. این مشاغل شامل کارگاه‌های خیاطی، گلخانه و صنایع دستی است که می‌تواند به اقتصاد داخلی کمک‌ بسیار خوبی داشته باشد.

وی افزود: کارشناس‌های اقتصادی نیز در کنار مددجویان قرار می‌گیرند تا بتوانند مشاوره‌های مورد نظر مددجویان را به آن‌ها انتقال دهند، این کارشناس‌ها در هر شهرستانی حضور دارند. علاوه بر مشاوران کمیته امداد هر ساله‌ قرارداد‌هایی با مشاوران اقتصادی نیز بسته می‌شود تا بتوانند به این افراد کمک کنند.

انتهای پیام/ تسنیم