دلسوختگان اهل بیت (ع) در اصفهان در آخرین ساعات روز عاشورا مراسم شام غریبان امام حسین (ع) را با آداب خاصی همچون برافروختن شمع و سینه زنی در بقاع متبرکه و مزار شهدا برگزار کردند.

به گزارش حرف شما، شام غریبان یکی از سنت‌های دیرینه‌ای است که در شامگاه عاشورای حسینی برگزار می‌شود. در این مراسم آنچه پس از شهادت امام حسین (ع) بر کاروان کربلا گذشت و توسط حضرت زینب(س) با مقتل خوانی بازگو شد با آداب و رسوم خاصی روایت می‌شود.

هرساله در آخرین ساعات روز عاشورا در همه شهرهای کشور این رسم دیرینه با آداب خاصی همچون برافروختن شمع، شب‌زنده‌داری و سینه زنی در بقاع متبرکه و سر مزار شهدا برگزار می‌شود.

از قدیم در اصفهان در جوار بسیاری از امامزاده‌ها و مکان‌های متبرک و مذهبی در کنار برپایی مراسم‌های ویژه‌ای همچون احیا و سینه زنی، برگزاری شام غریبان نیز مرسوم بوده است.

امشب نیز در جای جای این استان پهناور هرکس به شیوه‌ای شب عاشورا را در غم شهادت اباعبدالله الحسین(ع) و اسارت خاندانش سپری می‌کند.

در بسیاری از محلات قدیمی غرب اصفهان کاروان‌های نمادین پس از اجرای تعزیه بعد از نماز مغرب و عشا به راه افتاده و در بخشی از این کاروان‌ها اسارت کودکان و زنان به نمایش گذاشته شد.

همچنین در این قافله‌ها عده‌ای برای رسیدن به حاجات خود شمع، نان و حلوا، غذا و غیره نذر کرده و در هر گذری که از آن عبور می‌کنند حاملان طبق‌ها با خواندن ابیاتی پیرامون شهادت حسین(ع) مقداری از آن را بین مردم پخش می‌کنند.

در کنار این مراسم‌ها آتش زدن نمادین خیمه‌ها نیز شبیه سازی شده و مردم بسیاری برای تماشای صحنه‌های عاشورا و آنچه یزیدیان بر خاندان عصمت و طهارت روا داشتند، گرد خیمه‌ها جمع شده و همراه با تعزیه خوانان ناله سر می‌دند.

گلستان شهدای اصفهان نیز که یکی از بزرگترین محافل برگزاری مراسم شام غریبان است امشب در غم غربت امام حسین(ع) سیاه پوش و میزبان عزادارانی شد که در این فضای معنوی به یاد شب غربت کاروان کربلا شمع برافروختند.

انتهای پیام/