یک مقام وزارت دفاع آمریکا روز جمعه (۵ شهریور) گفته است که درگیری‌های خطرناک بین شناورهای ایران و آمریکا در خلیج فارس در سال ۲۰۱۶ نسبت به زمان مشابه در سال گذشته پنجاه درصد افزایش یافته است.

به گزارش حرف شما، پس از دستگیری ۱۰ تفنگدار آمریکایی در دی ماه گذشته و در حوالی جزیره فارسی از آبهای سرزمینی ایران، هفته گذشته نیز خبری منتشر شد مبنی بر آنکه ۴ فروند قایق تندرو متعلق به نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوالی تنگه هرمز به یک فروند ناو آمریکایی به نام یو اس اس نیتز (USS Nitze) نزدیک شدند.

خبرگزاری فاکس نیوز پس از انتشار این خبر گزارش داد که “طبق اعلام ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، بین شناورهای ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۵ مجموعاً ۳۰ مورد تقابل وجود داشته است”؛ موضوعی که با توجه به دستگیری و سپس رهاسازی ۱۰ تفنگدار آمریکایی در سال گذشته، بسیار قابل تامل به نظر می رسد.

در همین رابطه یک مقام وزارت دفاع آمریکا روز جمعه (۵ شهریور) گفته است که درگیری‌های خطرناک بین شناورهای ایران و آمریکا در خلیج فارس در سال ۲۰۱۶ نسبت به زمان مشابه در سال گذشته پنجاه درصد افزایش یافته است.

یک قانونگذار ارشد آمریکایی روز جمعه با اشاره به تقابل شناورهای ایران و آمریکا در خلیج فارس از دولت این کشور بابت توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده‌ و گفته این حوادث نشان می‌دهد روابط تهران و واشنگتن بعد از برجام گرم نشده است.

کلی آیوت، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا و عضو کمیته نیروهای مسلح این مجلس در بیانیه‌ای گفت: «علی‌رغم ضمانت‌های دولت مبنی بر اینکه توافق هسته‌ای بین کشورهای ما، تهران را به یک شریک جهانی هم‌راستا تبدیل خواهد کرد، تعرض‌های مهارنشده و فعالیت‌های مخرب ایران در سراسر خاورمیانه رو به افزایش است.»

وی در بخش دیگری از این بیانیه از دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته برای حفظ ایمنی نیروهای آمریکا و متحدان این کشور در منطقه، گامهایی جدی برای پاسخگو کردن ایران بابت فعالیت‌هایش بردارد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری دو روز پیش خود به مواجهه ناوهای آمریکایی با قایق‌های تندرو ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز واکنش نشان داد و در پاسخ به سوال یک خبرنگار در این مورد گفت که “اقدام قایق‌های ایرانی در چندین مواجهه با کشتی‌های آمریکا در خلیج (فارس) در هفته جاری، موجب نگرانی است و خطرات خطاهای محاسباتی را افزایش می‌دهد”.

سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه رفتار ایرانی ها غیرقابل قبول است و (این اقدام) در منطقه‌ای متمرکز مانند تنگه هرمز، خطرات مربوط به احتمال خطای محاسباتی را افزایش می‌دهد گفت: “به خاطر همین حرفه‌ای‌گری بود که از وقوع اتفاقی وخیم‌تر جلوگیری شد”.

ارنست همچنین در اظهار نظری تامل برانگیز، حضور کشتی‌های آمریکایی در آب‌های بین‌المللی را همراه با رعایت اصول حرفه‌ای و مطابق با هنجارهای بین‌المللی توصیف کرد؛ وی در خلال صحبت های خود به هیچ وجه از دستگیری و رهاسازی ده تفنگدار آمریکایی در دی ماه سال گذشته صحبت نکرد.

اما پایگاه آمریکایی “یو اس نیوز” روز پنجشنبه (۴ شهریور) در مطلبی نوشت که “ایران، آمریکا را در آبهای آزاد، تحقیر کرده است.”

این پایگاه خبری نوشته است که “واشنگتن بنا به دلایل عملی و سیاسی از اعتراف به تهدیدهای ایران خودداری می‌کند.”

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، روز پنجشنبه (۴ شهریور) در پاسخ به سئوالی درباره نزدیک شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی گفته بود: تامین امنیت کشور در دریا و در خلیج فارس به عهده واحدهای دریایی ماست و به طور طبیعی برای نظارت بر تردد و شناروهای بیگانه این قایق دائم در حال پایش تحولات هستند و به طور طبیعی این در آب‌های سرزمینی خود ما صورت می‌گیرد، اگر هر شناور بیگانه‌ای وارد آب‌های ما شود به آن‌ها اخطار می دهیم و اگر تجاوز باشد مقابله می‌کنیم.

دولت آمریکا اهمیت چندانی برای جان تفنگداران خود قائل نیست

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، اظهار کرد: بعد از دستگیری تفنگداران دریایی آمریکا در آبهای سرزمینی ایران در دی ماه گذشته، نوعی احساس حقارت در آمریکایی ها شکل گرفت و امروز می بینیم که آنها هر از چند‌گاهی سعی می کنند با انجام سلسله مانورهای نظامی در خلیج فارس، این حقارت را تحت الشعاع قرار دهند و به نیروهای مستقر خود در این منطقه به نوعی روحیه تزریق کنند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در قبال حریم دریایی، زمینی و هوایی خود کاملا حساس است و باید گفت که در موارد گذشته درگیری ما با ناوهای آمریکایی، نیروهای ایرانی کاملا به وظیفه خود عمل کردند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: فرضیه ضعیف تر نیز آن است که روند دیپلماتیک شکل گرفته میان دولت های ایران و آمریکا در داخل آمریکا با مخالفت “جریان مقابله نظامی با ایران” روبرو شده و این مخالفان نیز کسانی هستند که در ارتش آمریکا صاحب نقش هستند و سعی شان بر این است که اقدامات تحریک آمیزی در برابر ایران انجام دهند تا فضای دیپلماتیک شکل گرفته تضعیف شود.

فلاحت پیشه تاکید کرد: آمریکایی ها باید بدانند جمهوری اسلامی ایران در دفاع از مرزهای خود با هیچ کشوری تعارف ندارد و شاید همان تفنگداران آمریکایی که در جزیره فارسی توسط نیروهای ما دستگیر و سپس رها شدند، بسیار شانس آوردند چرا که اگر رافت اسلامی ما نبود حتما تفنگداران آمریکایی در آبهای سرزمینی ما کشته می شدند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم آمریکا باید بدانند مسئول جان تفنگداران آنها در خلیج فارس دولت آمریکا می باشد خاطرنشان کرد: طبق کنوانسیون های بین المللی کشورها حق دارند در قبال آب های سرزمینی خودشان حساس باشند و تجاوز به آب های سرزمینی کشورها اجازه شلیک گلوله را به کشور میزبان می دهد و اگر اتفاقی در این رابطه میان آمریکا و ایران رخ دهد، مسئولیت جان تفنگداران آمریکایی بر دوش خود دولت آمریکا خواهد بود.

وی همچنین در پایان اذعان کرد: با شرایط کنونی به نظر می رسد که دولت آمریکا اهمیت چندانی برای جان تفنگداران خود قائل نیست.

انتهای پیام/ منبع میزان