رئیس مجلس تاکید کرد در مذاکرات هسته‌ای طرفین باید متوازن عمل کنند اما بنا به شهادت مراجع ناظر بین‌المللی، ایران به همه تعهدات خود عمل کرده و طرف‌های مقابل بدعهدی کردند.

به گزارش حرف شما، کلود بارتلون رئیس مجلس ملی فرانسه که در رأس یک هیئت پارلمانی به تهران سفر کرده است، پیش از ظهر امروز (سه شنبه) با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه گفت: تبادل هیئت‌های بلند پایه میان ایران و فرانسه در مقطع کنونی نشان از علاقمندی متقابل برای توسعه روابط فیمابین دارد.

وی با ابراز ناخرسندی از سطح پایین روابط اقتصادی دو کشور و بیان اینکه توسعه روابط اقتصادی به نفع دو کشور است، گفت: در زمینه‌هایی مانند انرژی، مسائل زیست محیطی، بهداشت، انرژی هسته‌ای، فناوری‌های نوین و پتروشیمی ظرفیت‌های خوبی برای توسعه همکاری‌های دو کشور وجود دارد.

فرانسه نباید پایگاهی برای تروریست‌هایی باشد که حتی ارزش صحبت کردن نیز ندارند

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: مجلس شورای اسلامی نیز از ارتقاء سطح روابط و همکاری های خود با مجالس ملی و سنای فرانسه استقبال می‌کند.

وی در ادامه گفت: فرانسه نباید پایگاهی برای تروریست‌هایی باشد که حتی ارزش صحبت کردن نیز ندارند.

فرانسه می‌تواند وارد فاز همکاری های هسته‌ای با ایران شود

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی برای تولید ۳۰ هزار مگاوات برق از نیروگاه‌های هسته‌ای گفت: در چند روز آینده احداث دو نیروگاه جدید اتمی را با روسیه شروع خواهیم کرد و فرانسه هم می‌تواند وارد این عرصه شود اما ابتدا باید شرایط همکاری بانک‌های درجه یک فرانسه با بانک‌های ایرانی مهیا شود.

ایران به همه تعهدات خود در زمینه اجرای برجام عمل کرده است

وی در ادامه با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ و بدعهدی‌های برخی از طرف‌های توافق هسته‌ای ایران در انجام تعهداتشان که طبق برجام متعهد به اجرای آن شده‌اند، گفت: در مذاکرات هسته‌ای قرار بود طرفین متوازن عمل کنند، ما محدودیت‌هایی را در فعالیت‌های هسته‌ای پذیرفتیم و طرف مقابل هم تعهداتی برای لغو تحریم و تسهیل روابط اقتصادی ایران کرد، بنا به شهادت مراجع ناظر بین‌المللی ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است اما طرف‌های مقابل بدعهدی کرده‌اند.

وی افزود: ما در قبال بدعهدی‌های طرف مقابل از سوی نمایندگان مجلس ایران مورد انتقاد هستیم و این به نفع مذاکرات هسته‌ای و توافق انجام شده نیست.

انتقاد از رویکرد دوگانه آمریکا درباره مشکلات بانکی

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به برخی از مشکلات بانکی بر سر راه همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها گفت: آمریکایی‌ها در این مورد دوگانه برخورد می‌کنند.

لاریجانی در ادامه این دیدار ضمن محکومیت اقدامات تروریستی فرانسه گفت: تروریسم در شرایط فعلی منطقه بعد بین‌المللی پیدا کرده است و متأسفانه تروریست‌ها امروز دارای سرزمین و سلاح‌های پیشرفته هستند.

وی این شرایط را به ضرر همه کشورها دانست و گفت: این سلاح‌ها از کشورهای عمده تولیدکننده سلاح بدست آنها رسیده است و سازنده آنها مشخص است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب که اکنون شدت ایجاد بحران‌های منطقه از روند تلاش‌های سیاسی برای حل این بحران‌ها بیشتر است.

همکاری نظامی با روسیه هم حمایت از راهکار نظامی در سوریه نیست، بلکه در راستای سرکوب تروریسم در این کشور است

لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه راه حل نظامی از جمله در سوریه و یمن قبول ندارد و همکاری نظامی با روسیه هم حمایت از راهکار نظامی در سوریه نیست بلکه در راستای سرکوب تروریسم در این کشور است.

وی همچنین با اشاره به اینکه نباید اشتباه لیبی را در سوریه تکرار کرد، گفت: نباید با اتخاذ سیاست‌های نادرست، سوریه را محل رشد فزاینده تروریست‌هایی کرد که امنیت منطقه و جهان را هدف قرار داده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران مخالف تجزیه عراق است /در آزادی موصل به عراقی‌ها کمک مستشاری می‌کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی بر نظر صریح جمهوری اسلامی ایران بر یکپارچگی عراق تأکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران مخالف تجزیه عراق است و ضمن ارتباط و رایزنی با همه طرف‌ها در عراق، از تلاش‌های دولت عراق حمایت کرده و در آزادی موصل هم به عراقی‌ها کمک مستشاری می‌کنیم.

استقبال جمهوری اسلامی ایران از توافق و اجماع مسیحیان لبنان برای انتخاب رئیس جمهور لبنان

لاریجانی در پایان این دیدار با اشاره به موضوع انتخاب رئیس جمهور در لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران از تلاش فرانسه برای کمک به حل این موضوع استقبال می‌کند و با توجه به اینکه رئیس جمهور باید فردی مسیحی باشد از توافق و اجماع مسیحیان لبنان برای انتخاب رئیس جمهور حمایت می کند.

کلود بارتلون: مجالس فرانسه از توسعه و تداوم روابط با ایران استقبال می‌کند

کلود بارتلون رئیس مجلس ملی فرانسه نیز در این دیدار ضمن اشاره به آغاز فصل نوینی در روابط فرانسه و جمهوری اسلامی ایران گفت: فرانسه آمادگی و علاقمندی لازم برای توسعه همکاری همه جانبه از جمله ارتقاء سطح مناسبات بانکی خود را با جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی با اشاره به ملاقات رؤسای جمهور دو کشور گفت: علاوه بر ملاقات‌های دولتی میان دو کشور، رایزنی و گفتگوهای میان نمایندگان ملت‌ها هم جهت تسهیل و تسریع روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه حائز اهمیت فراوان است و مجالس فرانسه از توسعه و تداوم اینگونه روابط استقبال می‌کنند.

فرانسه علاقمند به حضور جدی و واقعی در ایران است

کلود بارتلون، جمهوری اسلامی ایران را کشوری مهم و دارای نیروی جوان در منطقه دانست و گفت: فرانسه علاقمند به حضور جدی و واقعی در ایران و همکاری‌های عملی و اقتصادی گسترده با این کشور است.

رئیس مجلس ملی فرانسه ضمن تشکر از رئیس مجلس شورای اسلامی از ابراز همدردی با ملت فرانسه در جریان حوادث تروریستی این کشور گفت: فرانسه در مبارزه با تروریسم در منطقه از سال ۲۰۱۴ حضور داشته و معتقد است دشمن مشترک ما در منطقه و سوریه داعش است.

فرانسه طرفدار دولت العبادی است

کلود بارتلون در ادامه این دیدار با اشاره به تحولات عراق گفت: فرانسه طرفدار دولت العبادی است و معتقد است باید از دولتی که به حل مشکلات مردم کمک موثر کند، حمایت کرد.

وی موضوع انتخاب رئیس جمهور در لبنان را مهم عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و فرانسه باید با مشارکت همه طرف های لبنانی به حل مشکل انتخاب رئیس جمهور در لبنان کمک کند.

انتهای پیام/ تسنیم