در حالی که این روزها شاهد حضور استعدادهای جوان و باکیفیتی به عنوان نماینده‌های ایران در فوتبال اروپا هستیم، باشگاه‌های بزرگ اروپایی همچون رئال مادرید نماینده خود را برای تعیین ظرفیت فوتبال کشور به ایران فرستاده‌اند.

به گزارش حرف شما، امروزه در فوتبال سطح یک دنیا تیم‌های پایه از اهمیت بسیاری برخوردارند و به گونه‌ای مهم‌ترین سرمایه و درآمدزایی برای تیم‌های بزرگ، سطوح پایه و پرورش بازیکنان بزرگ و انتقال آن‌ها با مبالغی بالا به دیگر تیم‌ها هستند.

باشگاه‌های بزرگ دنیا سرمایه‌گذاری بسیاری را نسبت به تیم اصلی خود در فوتبال پایه دارند و امکانات بسیار خوبی را در اختیار بهترین استعدادیابان خود برای کشف استعدادها قرار می‌دهند.

باشگاه‌های بزرگ دنیا علاوه بر سرمایه گذاری بومی در کشور خود در سال‌های اخیر سعی بر این دارند تا با صرف هزینه در دیگر کشورها استعدادهای سایر نقاط را نیز کشف کنند که البته این امر ابتدا نیاز به فرهنگ و ارتقای سطح فوتبال در آن کشورها دارد.

باشگاه رئال مادرید یکی از بزرگترین باشگاه‌های دنیاست که در این زمینه فعالیت بسیار خوبی دارد. این باشگاه در اقدامی با تعیین مسئولیت برای کارشناسان خود، برخی از مربیان و روانشناسان خود را برای ارتقای سطح کیفی در آسیا به این قاره فرستاده‌اند؛ در همین راستا یکی از مسئولان آکادمی فرهنگی رئال مادرید با حضور در اصفهان شرایط این استان را برای برپایی آکادمی فرهنگی ورزشی بررسی کرد.

وجود رقابت استعدادیابی میان باشگاه‌های بزرگ دنیا

حسین چرخابی مربی سابق تیم فوتبال سپاهان درباره حضور نماینده باشگاه رئال مادرید در اصفهان و در مدرسه فوتبال این سرمربی اظهار داشت: در کشور اسپانیا و لیگ‌های بزرگ اروپایی رقابت شدیدی میان تیم‌ها وجود دارد که بتوانند استعدادهای جوان و نوجوان را به خوبی جذب کنند.

وی با بیان اینکه آکادمی‌های بزرگ با ۲ مسئله باشگاه‌های دولتی و مدارس فوتبال مخالف هستند و تنها تاکید بر تشکیل آکادمی دارند، افزود: تیم‌های بزرگ مدتی است که علاوه بر کشورهای خود در دیگر کشورهای دنیا نیز سرمایه‌گذاری می‌کنند در حالی که ما حتی در کشور خودمان نیز آنطور که باید سرمایه‌گذاری نداریم..

آکادمی فوتبال معنای درستی در کشور ندارد

سرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان خاطرنشان کرد: در کشور ما آنطور که باید آکادمی وجود ندارد که برخی از استعدادیابان بزرگ را در همه جای کشور قرار دهند تا استعدادیابی را به بهترین نحو صورت دهند؛ این در حالی است که یک باشگاه خارجی برای کشف استعداد حاضر شده تا رایگان همه امکانات را در اختیار ما قرار دهند.

وی تصریح کرد: اگر این باشگاه در سراسر ایران تنها ۲ بازیکن نیز جذب کند از سود این بازیکن همه هزینه‌های صورت داده باز می‌گردد، در حالی که در ایران در مدارس فوتبال از یک نفر با چندین کیلو اضافه وزن تا بازیکن مستعد ثبت‌نام می‌کنند و در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

چرخابی بیان کرد: یکی از رکن‌های اساسی درآمدزایی در فوتبال پرورش استعداد است تا با فروش آنان به تیم‌ها و دیگر کشورها درآمدزایی کنند و هزینه‌های باشگاه را تامین کنند.

ایجاد تعهد و قرارداد میان فوتبال مادرید و شهرهای ایران

اینیگو آریناس نماینده آکادمی رئال مادرید در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پاسخ به سؤالی درباره نتیجه بررسی شرایط در ایران اظهار داشت: ایران کشور بسیار جالب و خوبی است؛ من اصفهان، مشهد، ماهشهر، شیراز و اصفهان را دیدم و اینکه ایران مردمی خوب و بسیار با فرهنگ دارد که این برای ما بسیار ارزش دارد.

وی افزود: هدف ما از حضور در ایران این است که با آکادمی‌ها و مدارس فوتبال تعامل و همکاری داشته که شاهد تعهدی میان مادرید و ایران باشیم؛ هدف حضور ما در ایران برای پول و معامله تجاری نیست بلکه تنها برای ورزش و فرهنگ ورزشکاران با استعداد ایرانی آمده‌ایم.

ایران و استرالیا ظرفیت خوبی در فرهنگ‌سازی فوتبالی دارند

نماینده آکادمی رئال مادرید در پاسخ به این سؤال که چرا ایران را انتخاب کردند خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در ایران حضور پیدا کرده‌ایم چون کشورهایی مانند ایران و استرالیا از پتانسیل خوبی در این بخش از آسیا برخوردارند و ما علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این کشورها هستیم.

وی درباره اینکه که هدف سرمایه‌گذاری باشگاه رئال مادرید در ایران برای چند شهر است، تصریح کرد: برنامه‌های ما در ماهشهر به خوبی پیشرفته و در ۴ شهر دیگر نیز در حال برنامه‌ریزی هستیم اما ما در برنامه‌های بلند مدت پیش‌بینی ۷۰ شهر را نیز داریم.

انتهای پیام/تسنیم