دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه گفت: ایران از هر تعامل و گفتگویی از موضع برابر استقبال می کند.

به گزارش حرف شما، در دیدار با وزیر امور خارجه ایتالیا در حاشیه سومین دور از گفتگوهای حقوق بشری ایران و ایتالیا صورت گرفت، دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در این دیداربا تاکید بر اینکه رمز موفقیت گفتگوهای حقوق بشری و قضایی ایران و ایتالیا به دور از بودن آنها از تعصب و پیش داوری بوده است،گفت:جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که اهل تعامل و گفتگو است.ما خواهان گفتگو از موضع برابر وبر سر موضوعات مهم،جدی وتاثیرگذار هستیم.

جواد لاریجانی با تاکید براینکه تعامل حقوق بر اینکه تعامل حقوق بشری دو کشور تاکنون بسیار مفید و موثر بوده است گفت: این گفتگوها می تواند به مدلی برای تعامل با سایر کشورها تبدیل شود که به جای محکوم کردن یکدیگر،با هم گفتگو کرده و مباحث مورد نظروحتی اختلاف با هم را بررسی کنیم.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه با تاکید بر اینکه مبارزه جدی با مواد مخدرو تروریسم به عزم جدی جهانی نیاز دارد گفت: جمهوری اسلامی ایران سی وهفت سال است که با جدیت وبه صورت قاطع و شفاف هم با مواد مخدر وهم با تروریسم مبارزه کرده و به خوبی نشان داده است که درهر دو حوزه موفق بوده است.

لاریجانی گفت: در حالی که دور تا درو ایران را از یکسو گروه های تروریستی خطرناک و از سوی دیگر کارخانه تولید و توزیع مواد مخدر فرا گرفته است ایران یکی از امن ترین کشورهای دنیا است.

دبیر ستاد حقوق بشرگفت: یکی از ویژگی های مهم مبارزه جمهوری اسلامی ایران با تروریسم در همه این سالها این بوده است که ما به تروریسم خوب وبد اعتقاد نداشته ایم و با همه اشکال آن مبارزه کرده ایم.

او راه اصلی مبارزه با تروریسم را عزمی جهانی توام با صداقت کشورهای غربی خصوصا آمریکا دانست و گفت: آمریکایی ها تروریست ها را به خوب و بد تقسیم می کنند و ما این روش را قبول نداریم و معتقدیم مادامیکه با همه اشکال تروریسم مبارزه نشود نمی توان به موفقیت دست یافت.

لاریجانی ضمن تاکید بر توسعه همکاری های دو کشوردر زمینه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم گفت:توسعه همکاری ها میان دو کشور در هر دو زمینه مبارزه با مواد مخدر وتروریسم،منافع راهبردی دو طرف را تامین خواهد کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه با اشاره به تحولات سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران از روز اول این بحران تاکید کرد که روی خوش نشان دادن به گروه های تروریستی پیامدهای شوم و ناگواری دارد و امروز همه به این موضوع اذعان کرده اند که با وجود داعش و سایر گروه های تروریستی دموکراسی به این کشور نخواهد آمد.

لاریجانی با بیان اینکه هر گونه تصمیم گیری در خصوص آینده سیاسی سوریه باید توسط مردم این کشور اتخاذ شود گفت: سیاست ایران در سوریه بر سه محور دموکراسی، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه استوار است و در همه مذاکرات این سه اصل باید مد نظر قرار گیرد.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه در پایان ابراز امیدوار کرد که ایتالیا بتواند در فضا و فرصت بوجود آمده پس از برجام جایگاه گذشته خود را در روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران به دست آورد.

پائولو جیانتلونی نیز در این دیدار روابط دو کشور را بسیار کهن و با ارزش توصیف کرد و گفت: برگزاری این گفتگوها نشانه روشنی از روابط در همه زمینه ها است.

او با تاکید بر اهمیت این گفتگوها برای طرف ایتالیایی و سایر کشورهای اروپایی گفت: این مسیر خوبی است و حتما باید دو کشورآن را ادامه دهند.

وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به توافق هسته ای ایران وپنج بعلاوه یک گفت:ایتالیا ودرمجموع همه کشورهای اتحادیه اروپا عزم واراده ای جدی برای اجرای برجام دارند.

جیانتلونی با اشاره به سفر مقامات عالی دو کشور گفت: ایران وایتالیا از دیرباز روابط بسیار خوبی با یکدیگرداشته اند که این روابط در سالهای پس از انقلاب بسیار تقویت شده و امیدوارم در فرصت و شرایطی که پس از توافق هسته ای به دست آمده این روابط بیش از پیش توسعه و تقویت شود.

وزیر امور خارجه ایتالیا با تاکید بر اینکه این کشور اهمیت بسیاری برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم قایل است گفت: ما همواره بر حل مشکل سوریه از طریق سیاسی تاکید کرده‌ایم و معتقدیم بحران سوریه به هیچ وجه راه حل نظامی ندارد.

انتهای پیام/ تسنیم