رئیس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان از تاخیر در بارش پاییزی خبر داد و گفت: با توجه به سیستم‌های اقلیمی، در سال جاری با ال‌نینوی ضعیفی مواجه هستیم که سبب تأخیر در بارش پاییزی در مرکز کشور می‌شود.

به گزارش حرف شما، حسن خدابخش با اشاره به خشکسالی‌های متنوع اظهار داشت: خشکسالی معضل متنوعی بوده که شامل خشکسالی کشاورزی، هواشناسی و هیدرولوژیک است.

وی با بیان اینکه استان اصفهان در حال حاضر با خشکسالی هواشناسی و هیدرولوژیک مواجه است، افزود: در خشکسالی هیدرولوژیک ذخیره‌های آبی و منابع سطحی آب کاهش می‌یابد بنابراین از منابع زیر سطحی استفاده می‌شود.

رئیس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان استفاده از منابع زیر سطحی را سبب کاهش کیفیت آب دانست و تصریح کرد: در خشکسالی هیدرولوژیک منابع زیر زمینی رو به کاهش بوده و اتمام و کاهش کیفیت آب را به دنبال دارد، زیرا املاح ته آب املاح مناسبی نیست.

وی از تاخیر در بارش‌های پاییزی خبر داد و گفت: سیستم‌های اقلیمی روال خاصی را دنبال می‌کنند، سال گذشته از ال‌نینوی قوی برخوردار بودیم اما در سال جاری با ال‌نینوی ضعیفی مواجه هستیم، بنابراین شرایط سبب می‌شود سیستم‌های جوی به گونه‌ای عمل کند که کمتر اجازه نفوذ سامانه بارش به مرکز کشور دهند، پس تاخیر بارش پاییزی را به دنبال دارد.

خدابخش با اشاره به پیش بینی بارش پاییزی در سال جاری خاطرنشان کرد: برای به دست آوردن میانگین بارش، میانگین بارش در طول ۳۰ سال گذشته در نظر گرفته می‌شود که بر اساس این میانگین، میزان بارش پاییزی امسال با گرایشی کمتر از حد نرمال مواجه است و با وجود خشکسالی هیدرولوژیک این میزان بارش جوابگوی نیاز آبی استان نیست.

وی پیرامون وضعیت جوی استان در ماههای آینده بیان کرد: همچنین منتظر وضعیت زمستانی خوبی نیستیم زیرا زمستانی با دمای نیم تا یک درجه گرم‌تر پیش بینی می‌شود.

انتهای پیام/ تسنیم