رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح موضوع حقوق‌های نجومی در جامعه گفت: باید خود بانکها به موضوع تخلفات صورت گرفته رسیدگی کنند و به طور صریح اعلام کنند چه برخوردها و مجازاتهایی در زمینه تخلفات صورت گرفته است.

 به گزارش حرف شما، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیران عامل بانکهای دولتی ملی، ملت، تجارت، پست بانک، مسکن، توسعه صادرات، صنعت و معدن، توسعه تعاون و رفاه و کشاورزی، اظهار کرد: باید با حمایت از سیستم بانکی زمینه تنفس اقتصادی فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به گزارشات ارائه شده از سوی مدیران عامل بانکها در این نشست، گامهایی درخصوص ارتباطات بانک بین المللی برداشته شده است که باید تقویت شود.

وی با تاکید بر لزوم ارائه تسهیلات بیشتر به بخش تولید، گفت: با توجه به شرایط رکودی در اقتصاد باید ملاحظاتی در این رابطه صورت گیرد و بخش تولید بیشتر تقویت شود.

لاریجانی افزود: در سالهای گذشته حجم مهاجرت از روستاها به شهرها قابل توجه بوده است،که دلیل آن عدم مناسب بودن چرخه اقتصادی در روستاهای کشور است، بنابراین باید از بخشهای کشاورزی، صنایع معدنی و توریستی در روستاها بیشتر حمایت شود تا روستائیان با کسب درآمد بیشتر، از مهاجرت به شهرها خودداری کنند.

وی تصریح کرد: بانکها بیشتر در حال حاضر علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بخش بازرگانی هستند، این در حالی است که باید دید ملی داشت و در راستای اقتصاد مقاومتی بخش تولید مورد حمایت قرار گیرد.

لاریجانی درباره معوقات بانکی افزود: در قانون برای تقسیط معوقات بانکی و بخشش جرایم دیرکرد در پرداخت اقساط، به بانکها اجازه داده شده است. بنابراین باید بانکها در این باره اطلاع رسانی کنند. البته برای مشتریان خوش حساب می تواند شرایط ویژه تری قائل شوند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور، گفت: با توجه به بحث حقوقهای غیرمتعارف، در حال حاضر فضایی آلوده برعلیه بانکها به وجود آمده است که علاج این موضوع به دست بانک‌هاست. بنابراین باید خود بانکها به موضوع تخلفات صورت گرفته رسیدگی کنند و به طور صریح اعلام کنند چه برخوردها و مجازاتهایی در زمینه تخلفات صورت گرفته است. نکته دیگر اینکه باید سقف حقوقها را تعیین کرد و در این زمینه اطلاع رسانی شود.

وی بیان کرد: اگر بانکها صادقانه کار کنند و با متخلفان برخورد شود، مجلس نیز از عملکرد صحیح بانکها حمایت خواهد کرد. البته در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تاکید شده بعد از اخذ اطلاعات، باید پولهای اضافی نیز عودت داده شوند و بنده در این رابطه توصیه می‌کنم مسئله را سهل نگیرید.

لاریجانی در ادامه گفت: سیستم بانکی می توانند پیشنهادات لازم برای افزایش سرمایه بانکها را در برنامه ششم توسعه ارائه دهد و در این زمینه نشست مشترک نمایندگان بانکها با مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی می تواند در زمینه‌هایی مانند افزایش سرمایه بانکها و رفع قوانین مزاحم موثر باشند.

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: بانکهای دولتی باید سطح ارائه خدمات را تقویت کند و به مشتریان بیشتر احترام بگذارند.

وی با بیان اینکه مجلس روی موضوع بانکداری اسلامی تاکید دارد، گفت: مجلس و کمیسیون اقتصادی درباره موضوع بانکداری اسلامی کارهایی انجام داده و در این باره بانک مرکزی نیز فعالیتهایی داشته است.

لاریجانی افزود: بخشی از مردم کشور نیازمند دریافت وامهای قرض الحسنه هستند که باید در این زمینه با مردم تعامل شود و سخت گیری‌ها در اخذ وثیقه‌های سنگین انجام نشود و همواره باید به یاد داشت که در کنار کارهای بزرگ باید بانکها نیز دید ملی داشته باشند و به افراد با بضاعت مالی کم نیز خدمت ارائه دهند.

انتهای پیام/ تسنیم