امروزه هزینه تهیه جهیزیه و برگزاری مراسم ازدواج به طرز چشمگیری افزایش یافته است بطوریکه ازدواج با حداقل امکانات نیز گران تمام خواهد شد.

به گزارش حرف شما، بسیاری از دغدغه های اجتماعی این روز های کشور ریشه در مشکلات اقتصادی موجود در جامعه دارد، رکود در اقتصاد سبب آن شده است تا علاوه بر اینکه قدرت خرید خانواده ها کاهش یابد، اشتغال جوانان نیز با مشکلات جدی روبه رو شود.

یکی از مهمترین دغدغه این روزهای جوانان کشور مسئله ازدواج و چگونگی تامین هزینه های آن است چراکه امروزه برگزاری این سنت حسنه دستخوش تغییرات فراوانی شده است، بزرگترین علتی که  امر ازدواج را به تعویق می اندازد، مسائل اقتصادی نظیر اشتغال، مسکن و سایر عوامل تاثیر گذار عنوان می شود، اما درآن سوی قضیه نباید از تاثیرات تجمل گرایی و افزایش غیر منطقی توقعات خانواده طرفین غافل شد.

برای شروع یک زندگی مستقل باید چند اقدام اساسی صورت گیرد که تهیه مسکن، خرید جهیزیه، برگزاری مراسم از جمله آن است؛ در اولین گام به بررسی قیمت یک دستگاه آپارتمان معمولی در مناطق مختلف شهر تهران می پردازیم.

طبق گزارشات میدانی، اجاره یک واحد آپارتمان ۵۰ متر تا ۸۰ متری در مناطق مختلف تهران به ودیعه ای بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان و اجاره ای ماهانه بین ۲۰۰ تا یک میلیون تومان نیاز دارد .

فیمت اجاره آپارتمان در مناطق شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز تهران به شرح ذیل است:

محدوده ودیعه اجاره
ونک خیابان شیراز
(۷۵ متر)
۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱.۰۰۰.۰۰۰
نواب-زمزم
(۵۰ متر)
۱۸.۰۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰
تهرانپارس-پروین
(۵۱ متر)
۲۷.۰۰۰.۰۰۰ ۴۵۰.۰۰۰
صادقیه-قبل از جناح
(۶۰ متر )
۳۵.۰۰۰.۰۰۰ ۸۰۰.۰۰۰
امام حسین-به سمت خراسان
(۵۰ متر)
۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ۴۰۰.۰۰۰

گام بعدی پس از تهیه مسکن خرید جهیزیه است که این امر می تواند به دور از چشم و هم چشمی ها و با اعتماد به تولید کنندگان داخلی خریداری شود؛ گزارشات میدانی حاکی از آن است که با صرف هزینه ای کمتر می توان کالای با کیفیت  تولید داخل خرید که حتی با وجود  تفاوت چشمگیر در قیمت قابل رقابت با مدل های خارجی است.

خرید جهیزیه ای با ملاک های مذکور حداقل ۱۲ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد؛ در بازار لوازم خانگی داخلی یخچال فریز از ۸۵۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان، اجاق گاز از ۹۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ماشین لباس شویی از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.

انواع اقلام جهیزیه به شرح جدول زیر است:

 

شرح کالا قیمت(تومان)
یخچال فریزر
(آبسردکن بیرونی و نمایشگر دیجیتال)
یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
اجاق گاز
(پنج شعله فر-تایمر-جوجه گردان)
یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان
ماشین لباسشویی
(۶ کیلوگرمی)
یک میلیون و ۲۴۰ هزارتومان
یک تخته فرش
( ۱۲ متری)
یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان
تلویزیون
(۴۰ اینچ LED)
یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان
جاروبرقی
۲۰۰۰W
۳۷۰ هزار تومان
ست لحاف دونفره
(جنس ژاکارد)
۶۹۵هزار تومان
چرخ گوشت
(خروجی ۱۲۰۰ گرم در دقیقه)
۳۵۳هزار تومان
سرویس چینی ۲۹ پارچه غذاخوری ۵۱۲ هزار تومان
ست کتری قوری شیردار ۱۵۰ هزار تومان
سرویس قابلمه
(۱۳ پارچه)
۴۰۰ هزار تومان
سایر وسایل خرده
ریز ضروری
جمعا دومیلیون تومان
جمع کل ۱۲ میلیون تومان

اقلام ذکر شده همه ایرانی و از میان کالا های با کیفیت انتخاب شده اند، اما هزینه های ازدواج تنها به جهیزیه ختم نمی شود چراکه برای مراسم ازدواج نیز باید هزینه هایی صورت پذیرد که در کلانشهری نظیر تهران برگزاری یک مراسم متوسط با ۲۰۰ نفر میهمان حداقل ۱۵ میلیون تومان خرج بر می دارد.

برای برگزاری مراسم باید هزینه ورودی تالار به علاوه شام را برای هر نفر جداگانه بپردازید که برای ۲۰۰ نفر میهمان رقمی معادل هفت تا ۱۰ میلیون تومان(بسته به منطقه و نوع سرویس) آب می خورد، در ضمن هزینه میوه، شیرینی و گل نیز باید جداگانه پرداخت شود؛ همچنین پس از هزینه های آرایشگاه باید برای به ثبت رساندن این مراسم  هزینه های بیشتری را متحمل شوید.

شرح هزینه های برگزاری ازدواج به شرح ذیل است:

شرح مبلغ(تومان)
ورودی تالار به همراه شام
(محدوده تهرانپارس)
۷.۰۰۰.۰۰۰
میوه و شیرینی ۲.۰۰۰.۰۰۰
آتلیه (۱۰ عکس در باغ-۱۰ عکس آتلیه- یک عکس با قاب- ۵عکس اسپرت) ۲.۵۰۰.۰۰۰
فیلم برداری ۱.۵۰۰.۰۰۰
آرایشگاه عروس ۱.۰۰۰.۰۰۰
ماشین عروس و گل ۳۰۰.۰۰۰
اجاره لباس عروس ۷۰۰.۰۰۰
مجموع ۱۵.۰۰۰.۰۰۰

قیمت های ذکر شده بر اساس کالا های تولید داخل، تالار معمولی و یک منزل ساده بوده که فراهم کردن همین حداقل ها نیز برای اکثر خانواده های جامعه دشوار است.

پس از ازدواج نیز هزینه های زیادی بر دوش خانواده بوده که تامین آنها نیز با شرایط فعلی اقتصادی و اجتماعی مشکل است؛ همه مشکلاتی که امروزه شاهد آن هستیم به مانند زنجیره ایست که هرحلقه آن بر دیگری تاثیر مستقیم می گذارد، اگر طرفین بتوانند اندکی از توقعات خود بکاهند می توان حتی همین هزینه های حداقلی را نیز کاهش داد اما نباید از مسئولیت سنگین نهاد های حاکمیتی نیز غافل شد.

ریشه اصلی این مشکلات در بی توجهی نهاد های مسئول است و حتی افزایش وام ازدواج از سه میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان نیز دردی را  دوا نخواهد کرد بلکه باید اقدامات اساسی تری صورت بپذیرد.

دولتی ها برای ترغیب جوانان به امر ازدواج طرح های زیادی را مطرح کردند اما اکثر آن ها بر روی کاغذ طرح های خوبی بنظر می رسید و در مرحله عمل یا ناقص اجرا شد یا اصلا به مرحله اجرا نرسید.

“امید” است بعد از گذشت نزدیک به چهار سال فعالیت دولت، “تدبیر”ی اندیشیده شود تا بالاخره این قفل زندگی مردم باز شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران