یک تحلیلگر آمریکایی بمباران اخیر نیروهای سوری توسط جنگنده‌های آمریکایی را نشانه‌ای از عدم‌تمایل واشنگتن برای حل و فصل بحران سوریه دانست و گفت: آمریکا در حال همکاری با داعش است.

به گزارش حرف شما، «جیمز پتراس» استاد بازنشسته دانشگاه بینگهامتون نیویورک و نویسنده و تحلیلگر سیاسی از سیاست‌های آمریکا به‌خاطر ضربه زدن به روند صلح در سوریه انتقاد کرده است.

وی همچنین اقدام آمریکا در بمباران مواضع نیروهای ارتش سوریه در نزدیکی شهر دیرالزور را تقبیح کرد و از هماهنگی واشنگتن با گروه تروریستی داعش، ائتلاف با اسرائیل و عربستان سعودی و همین طور حمایت مالی آمریکا از گروه‌های تروریستی در سوریه با هدف سرنگونی دولت این کشور، انتقاد نموده است.

در زیر متن مصاحبه با این تحلیلگر سیاسی آمریکایی می‌آید:

سؤال: پس از طرح آتش‌بس در سوریه، شک و تردیدهایی درباره عزم واقعی آمریکا برای مقابله با گروه‌های تروریستی مطرح شد، ولی حمله هوایی شنبه علیه نیروهای سوری در دیرالزور توسط جنگنده‌های ائتلاف به‌رهبری آمریکا، افراد دیگری را نسبت به عزم واقعی آمریکا در سوریه دچار شک و تردید کرده است، نظر شما درباره حمله به نیروهای سوری و تبعات آن چیست؟

پاسخ: این مسئله کاملاً روشن است که واشنگتن هیچ تمایلی برای حل و فصل منازعه سوریه از طریق گفتگوهای مسالمت آمیز ندارد. بمباران متوالی واحدهای ارتش سوریه علی‌رغم شناسایی آشکار آنها، نشانگر سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا در قبال سوریه و مخالفت کامل واشنگتن با هر گونه توافقنامه‌ای با روسیه است. اگر طی هفته‌های اخیر شک و تردیدی در مورد تداوم روند صلح وجود داشت، این بمباران ثابت می‌کند که وشنگتن در جنگ درگیر شده است، نه در یک روند مسالمت آمیز و آرام. کشته شدن ۶۰ سرباز سوری در یک بمباران که توسط فرماندهی آمریکا انجام شده و حمله سریع بعدی توسط تروریست‌های داعش، نشان می‌دهد که آمریکا در حال همکاری با گروه تروریستی داعش است، این مسئله تصادفی نیست که این حوادث به‌دنبال همدیگر اتفاق افتاده است، ابتدا بمباران و سپس حمله تروریست‌های داعش، نشان می‌دهد که واشنگتن به‌دنبال همکاری با داعش است. آنها سیاست‌های تهاجمی خود را برای شکست دادن و سرنگونی دولت بشار اسد و تحقیر روسیه، هماهنگ می‌کنند. روسیه نمی‌تواند به یک نمایش مسخره با آمریکا برای دستیابی به توافقنامه صلح در سوریه ادامه دهد. رسانه‌های آمریکایی این نقض آشکار را پوشش داده‌اند ولی به نظر نمی‌رسد که دولت اوباما مسئولیت این بمباران را بپذیرد و انجام تحقیقات در این زمینه نیز یک نمایش مسخره خواهد بود.

سؤال: وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است که حمله هوایی نتیجه مخالفت واشنگتن برای همکاری با روسیه در مقابله با داعش بوده است. آیا فکر می‌کنید آمریکا و روسیه قادر خواهند بود اقدام مشترکی را علیه گروه‌های تروریستی انجام دهند، با توجه به اینکه جزییات توافقنامه آنها فاش نشده است؟

پاسخ: این کاملاً روشن است که واشنگتن هیچ تمایلی برای پیروی از هرگونه توافقنامه‌ای با روسیه ندارد. من فکر می‌کنم سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه یک بازی بسیار احمقانه را انجام می‌دهد اگر تصور می‌کند واشنگتن به تعهداتش پایبند خواهد بود، او به‌دنبال آن است که برای اجرای یک راهکار مسالمت آمیز تعهد بگیرد. من فکر می‌کنم این مسئله را در گذشته مشاهده کردیم که وزیر خارجه روسیه ادعا کرده است که واشنگتن یک شریک است و مذاکراتی را با حسن نیت با جان کری انجام داده است، ولی همواره مشاهده کرده‌ایم که پس از این توافقات، تجاوزات داعش تشدید می‌شود.

واشنگتن از هر آتش‌بسی استفاده می‌کند تا وضعیت جنگی خود را تقویت نماید و تعهدات خود نسبت به گروه‌های تروریستی را ارتقا بخشد، بنابراین فکر می‌کنم که هیچ احتمالی چه در گذشته، حال و آینده برای حل و فصل بحران سوریه به‌صورت مسالمت آمیز با اوباما و کری وجود ندارد.

سؤال: از آغاز جنگ در سوریه، و به‌خصوص پس از ۲۰۱۳ زمانی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به‌طور مخفیانه به سیا اجازه داد تا تسلیح گروه‌های شورشی در سوریه را آغاز کند، عربستان سعودی به حامی مالی اصلی این گروه‌ها تبدیل شده است، شما درباره نقش نیروهای مقاومت سوریه در مقابله با گروه‌های تروریستی مسلح چه نظری دارید؟

پاسخ: من فکر می‌کنم سوری‌ها حمایت هوایی از روسیه دریافت کرده‌اند، ولی نقش روسیه به‌عنوان یک شریک مذاکره کننده با آمریکا، بسیار شکننده است، بنابراین از یک طرف روسیه حمایت هوایی بسیار مهمی را تأمین کرده که به سوریه در مقابله با تروریست‌ها کمک زیادی کرده است. از سوی دیگر مذاکره روسیه با آمریکا، چندان سازنده نبوده است، و نتایج مثبتی نداشته است، به‌عبارت دیگر فکر می‌کنم حزب‌الله و نیروهای داوطلب ایرانی حمایت زیادی از سوریه انجام داده‌اند و هیچ توهمی درباره اینکه دشمن اصلی چه‌کسی است، وجود ندارد. من فکر می‌کنم آنها ائتلاف آمریکا با اسرائیل و عربستان سعودی را یکی از عوامل اصلی می‌دانند که تجاوز علیه سوریه را تشدید کرده است. من فکر نمی‌کنم کسی بتواند برای عربستان سعودی که یکی از دیکتاتورهای بزرگ خاورمیانه است، اعتبار زیادی قائل شود، کشوری که شریک واشنگتن به شمار می‌رود و تا زمانی که آمریکا به حمایت از کشتار مردم یمن ادامه می‌دهد، من فکر می‌کنم نقش عربستان به‌طور کامل منفی خواهد بود.

انتهای پیام/ تسنیم