هرچند محبوبیت کلینتون در سطح ملی طی هفته اخیر نسبتاً افزایش یافت،‌ اما ترامپ توانست که بار دیگر در ایالت‌های یازده‌گانه خاکستری این کشور فاصله خود را با کلینتون کاهش داده و به وی نزدیک‌تر شود.

به گزارش حرف شما، بررسی نتایج نظرسنجی‌های مختلف انجام شده طی یک هفته اخیر نشان دهنده افزایش فاصله کلینتون و ترامپ در سطح ملی و کاهش اختلاف این دو در سطح ایالت‌های یازده‌گانه «خاکستری» است.

نظرسنجی مؤسسه راسموسن که طی روزهای ۲۰ و ۲۱ سپتامبر (۳۰ و ۳۱ شهریور) انجام شده است نشان می‌دهد که ترامپ با جلب ۴۴ درصد اقبال عمومی مردم آمریکا، توانسته است با ۵ درصد از کلینتون (با ۳۹ درصد) پیش بیفتد.

نتیجه نظرسنجی مشترک دانشگاه کارولینای جنوبی و نشریه لس‌آنجلس‌تایمز نیز که طی روزهای ۱۵ تا ۲۱ سپتامبر (۲۵ تا ۳۱ شهریور) انجام شده است، نشان می‌دهد که ترامپ با جلب ۴۵ درصد اقبال عمومی، ۲ درصد از کلینتون با (۴۳ درصد) پیش افتاده است.

اما نظرسنجی مؤسسه «آمریکن ریسرچ گروپ» که طی روزهای ۱۷ تا ۲۰ سپتامبر (۲۷ تا ۳۰ شهریور) انجام شده است نشان می‌دهد که کلینتون (۴۷ درصد) سه درصد از ترامپ (۴۴ درصد) جلوتر است.

 

برای اجتناب از خطاهای نمونه‌گیری، در این بخش نگاهی به میانگین مجموع نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در ایالات متحده طی یک هفته اخیر می‌اندازیم. نتایج نشان می‌دهند که کلینتون در مجموع با کسب ۴۵.۰۶ درصد اقبال عمومی همچنان با بیش از ۲.۵۶ درصد از ترامپ (با حدود ۴۲.۵۰ درصد) پیش است، این در حالی که در هفته پیش از آن اختلاف این دو رقیب برابر با ۱.۳۵ درصد بود.

 

این در حالی است که اگر به میانگین نتایج نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در آمریکا طی بازه زمانی «یک‌ماهه اخیر» نظری بیندازیم، مشاهده می‌شود که فاصله این دو رقیب طی هفته اخیر در قیاس با یک‌ماهه اخیر کمی افزایش یافته است.

طی یک‌ماهه اخیر، کلینتون و ترامپ در جلب اقبال عمومی به‌طور میانگین ۲.۴۶ درصد اختلاف داشتند که این میزان تفاوت در هفته اخیر به حدود ۲.۵۶ درصد افزایش یافته است.

 

یازده ایالتِ خاکستریِ تعیین‌کننده

شهروندان آمریکایی در تمامی ۵۰ ایالت این کشور و پایتخت آن در انتخابات ریاست جمهوری نقش‌آفرینی می‌کنند، اما نتیجه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور عملاً با آرای ۱۱ ایالت این کشور مشخص می‌شود، ایالت‌هایی که «خاکستری» نامیده می‌شوند، و به‌صورت سنتی و به‌خلاف دیگر مناطق، از آنها انتظار نمی‌رود که از پیش، جهت‌گیری مشخص و قطعی حزبی داشته باشند.

این ۱۱ ایالت شامل کلرادو، فلوریدا، آیووا، میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین هستند که در مجموع ۱۴۶ از ۵۳۸ رأی کالج الکترال را به خود اختصاص می‌دهند.

بررسی نتایج نظرسنجی‌های اخیر در این یازده ایالت نشان می‌دهد که کلینتون در مجموع همچنان از ترامپ جلوتر است، اما فاصله این دو با احتساب نظرسنجی‌های انجام شده طی هفته اخیر کاهش یافته است و ترامپ توانسته است با جلب اقبال عمومی در سه ایالت کارولینای شمالی، اوهایو و آیووا از کلینتون پیش بیفتد؛ این در حالی است که ترامپ تا یک هفته پیش تنها در دو ایالت آیووا و اوهایو توانسته بود از کلینتون پیش بیفتد. البته در ایالت نوادا نیز، اقبال عمومی به این دو رقیب برابر است. بین ۷ ایالت باقی‌مانده نیز، کلینتون در ایالت کلرادو بیشترین اختلاف (۹.۸ درصد) را با ترامپ دارد.

 

در مجموع نیز با احتساب «میانگین وزنی» ــ که از ترکیب اقبال عمومی در تمامی این ایالت‌ها به هر یک از دو نامزد و تعداد آرای الکترال هر ایالت حاصل شده است ــ هیلاری کلینتون ۳.۷ درصد جلوتر از ترامپ است، این در حالی است که اختلاف این دو براساس همین شاخص در هفته پیش برابر با ۴.۱ درصد بود.

 

بررسی روند تغییرات اقبال عمومی (بر مبنای میانگین وزنی) به این دو نامزد در ایالت‌های یازده‌گانه «خاکستری» طی هفته‌های اخیر نیز نشان می‌دهد که اختلاف این دو پس از دوره‌ای افزایش، بار دیگر کاهش یافته است به‌گونه‌ای که از ۶.۲ درصد اختلاف در نقطه اوج خود، به ۳.۷ درصد طی هفته اخیر کاهش یافته است.

انتهای پیام/ تسنیم