یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا با تشریح جزئیات انتقال ۱.۳میلیارد دلار پول ایران گفت: ۴۰۰میلیون دلار از این رقم در یک قسط و ۹۰۰ میلیون دلار باقی‌مانده در ۲ قسط و به‌صورت نقد در اختیار یک مقام بانک مرکزی ایران قرار داده شد.

به گزارش حرف شما، پل آهرن، دستیار وزیر خزانه داری آمریکا در امور اجرایی و اطلاعاتی وزارت خزانه داری آمریکا در زیرکمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا گزارشی از پرداخت ۱.۳ میلیارد دلار توسط دولت آمریکا به دولت ایران ارائه داد.

آهن گفت: من اینجا هستم تا در مورد نقش خزانه داری آمریکا در مورد پرداخت‌ها به ایران در ارتباط با حل اختلاف ژانویه ۲۰۱۶ با ایران در مورد دعوای قدیمی مطرح در دیوان لاهه توضیحاتی ارائه دهم. این مصالحه شامل ۲ پرداخت از سوی آمریکا در مورد حسابی بود که دهه‌ها قبل توسط ایرانی‌ها ایجاد شده و همچنین در مورد سود آن بود.

وی افزود: دولت آمریکا در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ علناً مصالحه ۱.۷ میلیارد دلاری را اعلام کرد و آن اعلامیه در سایت وزارت امور خارجه آمریکا موجود است. برای پرداخت قسط اول، خزانه داری آمریکا در ۱۴ ژانویه برای ایجاد یک دستورالعمل الکترونیکی جهت انتقال ۴۰۰ میلیون دلار به بخش مالی و حسابرسی وزارت دفاع آمریکا کمک کرد. ۴۰۰ میلیون دلار به‌طور معمول از طریق صندوق سپرده فروش‌های نظامی خارجی تأمین شد. این رقم تا سال ۱۹۹۰ حدود ۶۰۰ میلیون دلار بود، اما پس از آنکه دولت جورج بوش وارد مصالحه‌ای برای بازگرداندن ۲۰۰ میلیون دلار به ایران شد، این رقم به ۴۰۰ میلیون دلار رسیده بود.

به‌گفته وی خزانه داری آمریکا با وزارت دفاع و فدرال رزرو نیویورک همکاری کرد تا این مبلغ از حساب بخش مالی و حسابرسی وزارت دفاع به بانکی اروپایی منتقل شود. این پول‌ها سپس به یک ارز خارجی تبدیل و به‌صورت فیزیکی به ژنو منتقل گشت.

آهرن افزود: در ۱۷ ژانویه، خزانه داری آمریکا این رقم را به یک مقام بانک مرکزی ایران تحویل داد تا آن را به ایران منتقل نماید. دومین قسط پرداخت بر اساس این مصالحه، مربوط به مصالحه در مورد اختلاف مربوط به سود این پول بود.

صندوق داوری که معمولاً از آن برای پرداخت رقم مربوط به ادعاها علیه دولت آمریکا، در زمانی که هیچ منبع تأمین مالی دیگری وجود ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد، این رقم را پرداخت کرد.

این مقام آمریکایی گفت: هرچند پرداخت سود پول ایران یک پرداخت بود، از آنجایی که پرداخت‌های سیستم صندوق داوری دارای محدودیتی فنی است که مانع از پرداخت بیش از ۱۰رقمی به یک فرد مدعی می‌شود، رقم ۱.۳ میلیارد دلار به ۱۳ ادعای کوچکتر ۹۹۹۹۹۹۹۹.۹۹ دلار و یک ادعای ۱۰۳۹۰۲۳۶.۲۸ دلاری شکسته شد. این ارقام در سایت اینترنتی صندوق داوری موجود است.

خزانه داری پس از دریافت مجوزهای لازم از وزارت دادگستری این رقم را پرداخت کرد. پرداخت پول صندوق داوری از طریق یک بانک اروپایی منتقل شد.

به‌موجب ترتیبات ایجادشده بین ایران، کشور مبدأ یک بانک اروپایی بود. بانک اروپایی ۱.۳ میلیارد دلار مذکور را به ارز خارجی تبدیل و سپس این پول‌ها در قالب اسکناس به یکی از مقامات بانک مرکزی ایران تحویل داده شد.

این پروسه در ۲ قسط در روزهای ۲۲ ژانویه و ۵ فوریه صورت گرفت.

آهرن در ادامه گفت: تحریم‌هایی که ما با شرکای بین المللی‌مان علیه ایران وضع کرده‌ایم، این کشور را از سیستم مالی بین المللی محروم ساخته است، حتی با وجود لغو تحریم‌ها به‌موجب برجام، ایران کاملاً از دشواری‌های دسترسی و استفاده از این پول‌ها در صورتی که به‌صورت غیرنقدی پرداخت می‌شد، آگاه بود، بنابراین، پرداخت این پول و سود بعدی آن به‌صورت نقدی مطمئن‌ترین راه برای اطمینان یافتن از این مسئله بود که این پول به‌شکلی مناسب از سوی ایران دریافت می‌شود و این روشی ترجیح داده شده برای بانک‌های مرکزی مربوطه بود. برای پرداخت این پول، هیچ رقمی به‌صورت مستقیم از هیچ حساب آمریکایی به حساب ایرانی منتقل نشد.

انتهای پیام/ تسنیم