معاون اول رئیس‌جمهور گفت: این را قبول دارم امروز رشد اقتصادی با جیب مردم سازگار نیست، اما قبول کنید کاری با اقتصاد کشور کرده اند که به این آسانی‌ها قابل جبران نیست.

به گزارش حرف شما، اسحاق جهانگیری امروز با حضور در مراسم روز جهانی استاندارد با اشاره به اینکه اقتصاد ایران شرایط حساسی را پشت سر گذاشته است، اظهارداشت: بعد از جنگ اقتصاد ایران به سمت برنامه ریزی حرکت  و هدف های مختلفی را تعریف کرد اما اعمال فشارها و تحریم ها و سوء مدیریت ها این رشد را متوقف  کرد.

وی افزود: خوشبختانه امروز برخی از موانع برطرف شده اقتصاد کشور در یک مرحله شتاب جدید قرار گرفته است و امیدواریم بتوانیم با همکاری دستگاه های مختلف گذشته را جبران کنیم.

جهانگیری با اعلام اینکه گفته می شود رشد اقتصادی ۵.۴ درصد با جیب مردم سازگار نیست، افزود:  این را قبول دارم  امروز رشد اقتصادی با جیب مردم سازگار نیست اما قبول کنید کاری با اقتصاد کشور کرده اند که به این آسانی ها قابل جبران نیست.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد؛ تصور کنید اقتصاد کشور داخل یک گودال افتاده بود که برای بیرون کشیدن آن از گودال باید زحمت زیادی را بکشیم. البته اعتقاد دارم که با همکاری دستگاه های مختلف اقتصاد کشور مسیر توسعه را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت.

جهانگیری با بیان اینکه توانمندی بخش خصوصی و مدیران کشور مناسب بوده و به طور حتم بر چالش های پیش رو غلبه خواهیم کرد، گفت: حتما اقتصاد کشور توسعه و وضعیت اشتغال و رفاه مردم بهبود خواهد یافت البته برای تحقق این موضوع نیازمند عزم ملی هستیم. سیاست کلی اقتصاد مقاومتی یک فرصت مناسب را برای تحقق این اهداف به وجود می آورد.

وی با تأکید بر اینکه استاندارد نقش مهمی در رشد اقتصادی دارد، تصریح کرد: بعضی تصور می کنند داشتن استاندارد فقط یک نکته مثبت برای مصرف کننده است در حالی که رعایت استاندارد یکی از مولفه های جدی برای تولید کنندگان است زیرا این موضوع علاوه بر مصرف کنندگان نفع زیادی هم عاید تولیدکنندگان می کند.

جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود با اعلام اینکه باید رعایت استاندارد یکی از هدف اصلی تولیدکنندگان باشد، گفت: با رعایت استاندارد می‌توانیم محصولی با کیفیت در بازارهای بین‌المللی و داخلی عرضه نموده و توسعه اقتصاد کشور را بیشتر از گذشته فراهم کنیم.  به اعتقاد من علاوه بر پیدا کردن بازار صادراتی باید تمرکز ویژه‌ای به حفظ بازارهای صادراتی داشته باشیم. در کنار این موضوع استاندارد کالاهای وارداتی باید رعایت شود.

وی خطاب به مسئولان سازمان استاندارد گفت: باید این سازمان از واردات کالاهای بدون کیفیت به کشور ممانعت کند و در این رابطه نظارت لازم را انجام دهد، حتی به اعتقاد من یکی از راه‌های مبارزه با قاچاق همین موضوع استاندارد است. وقتی مردم بدانند کالای فاقد استاندارد از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود به طور حتم اقدام به خریداری آنها نمی‌کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور به موضوع فرهنگسازی در حوزه استاندارد اشاره کرد و گفت: سازمان استاندارد باید برای برون‌سپاری وظایف خود اقدامات لازم را انجام دهد. به اعتقاد من تمام وظایف استاندارد متوجه این سازمان نیست. مردم و دستگاه‌های دیگر باید در این رابطه ورود پیدا کرده و وظایف و اقدامات لازم را انجام دهند.

جهانگیری به استانداردهای آسانسور دستگاه‌های دولتی نیز اشاره کرد و افزود: اخیرا شنیده‌ام آسانسور دانشگاه شریف دچار مشکل شده است، چرا این موضوع در این دانشگاه اتفاق افتاده ما وقتی در برخی موارد گیر می‌کنیم به سراغ استادان این دانشگاه می‌رویم. آنها برای ما اهمیت زیادی دارند، من اصلا قبول نمی‌کنم که کمبود بودجه عاملی برای عدم بازرسی از آسانسورهای دانشگاه‌ها و دستگاه‌های دولتی بوده است. باید در این رابطه به صورت جدی ورود پیدا کرده و بازرسی‌های لازم انجام شود.

وی اضافه کرد: در بخش‌ خدمات نیز باید اقدامات لازم صورت گیرد، امروز بیش از ۵۰ درصد تولید ناخالص ایران به بخش خدمات اختصاص دارد و این رقم در کشورهای صنعتی حتی بیش از ۷۰ درصد است. این موضوع نشان می‌دهد بخش استاندارد جایگاه ویژه‌ای داشته و باید توجه لازم به آن انجام شود.

انتهای پیام/ تسنیم