درس «رهبران کوچک»‌که در بخشی از آن شهید «حسین فهمیده» به دانش‌آموزان معرفی می‌شد از کتاب پایه ششم ابتدایی در سال تحصیلی جدید حذف شد؛ آموزش‌وپرورش در رابطه با حذف مطلب مربوط به معرفی شهید فهمیده چه پاسخی دارد؟

به گزارش حرف شما، حذف نام شهید فهمیده از کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم خبری بود که مایه تعجب بسیاری از افراد و صاحب‌نظران تعلیم و تربیت شد.

سال‌های گذشته درس پانزدهم کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم با عنوان «رهبران کوچک» به معرفی شهدایی همچون حسین فهمیده، بهنام محمدی، مهدی باکری، ابراهیم همت، عباس بابایی، حسن باقری، علی صیاد شیرازی و … اختصاص داشت.

در این درس به چگونگی آغاز جنگ میان ایران و عراق اشاره شده و آمده بود: روز ۳۱ شهریور سال ۵۹ ارتش صدام با حمایت دولت‌های زورگو و مستبد به کشور ما حمله کرد او می‌خواست سه روزه خود را به تهران برساند و انقلاب اسلامی را نابود کند.به فرمان امام خمینی (ره) جوانان زیادی به سوی جبهه‌ها شتافتند و در برابر دشمن ایستادند.

این درس همچنین به معرفی شهید حسین فمهیده به دانش‌آموزان می‌پرداخت و با اشاره به جمله معروف امام خمینی (ره) درباره این نوجوان شهید آمده بود: رهبر ما آن طفل ۱۳ ساله‌ای است که با قلب کوچک خود با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم کرد. این جمله درمورد شهید حسین فهمیده است، او با این شجاعتش جاودانه شد و روز شهادتش را به نام روز بسیج دانش‌آموزی گرامی می‌داریم.

در کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ درس «رهبران کوچک» حذف و به جای آن درس «سرزمین‌های همیشه سبز» اضافه شده است.

در این درس به بازدید دانش‌آموزان از مناطق عملیاتی جنوب در قالب اردوهای راهیان نور اشاره شده است و نام شهیدانی همچون شهید همت، زین الدین، بهنام محمدی، علی صیاد شیرازی، حسن باقری،‌ مهدی باکری، ابراهیم همت و مصطفی چمران ذکر شده است.

اما خبری از شهید دانش‌آموز حسین فهمیده نیست.

اما علت این تصمیم آموزش‌وپرورش چیست و چرا بخش مربوط به معرفی شهید حسین فهمیده از کتاب پایه ششم حذف شده است؟

محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش وپرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در این رابطه می‌گوید: خبری که درخصوص حذف زندگی شهید حسین فهمیده منتشر شده، صحیح نیست و واقعیت بدین صورت که منتشر شده نیست.

وی می‌افزاید: در کتاب فارسی پایه سوم دبستان به صورت کامل در رابطه با افراد ایثاگر صحبت کرده‌ایم که یکی از آنها شهید حسین فهمیده است و به معرفی این شهید در کتاب فارسی سوم دبستان پرداخته‌ایم.

امانی طهرانی ادامه می‌دهد:‌ در کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم به صورت مصداقی مفهم ارزش‌های دفاع مقدس و اهمیت شهدا را برای دانش‌آموزان بازگو کرده‌ایم و شهدای بزرگی همچون ابراهیم همت، بهنام محمدی، مهدی باکری، عباس بابایی، حسن باقری، علی صیاد شیرازی و … را معرفی کرده‌ایم.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش‌وپرورش می‌گوید: براین اساس زندگی شهید حسین فهمیده از کتاب‌های درسی حذف نشده و این محتوا وجود دارد اما برخی اخبار به صورت نادرست سعی در القای این تفکر دارند که زندگی شهید فهمیده از کتاب‌های درسی حذف شده است، انتشار این اخبار منجر به نگرانی خانواده‌های شهدا می‌شود و آنها تصور می‌کنند که عرصه کتاب‌های درسی کشور به دست افرادی است که سخنان دشمن را دنبال می‌کنند در حالیکه اخبار منتشر شده اشتباه است.

به گزارش تسنیم در کتاب فارسی پایه سوم دبستان در درس «فداکاران»‌ شهید حسین فهمیده به دانش‌آموزان معرفی می‌شود. همچنین در این درس شهید سهام خیام و فداکاری ریزعلی خواجوی برای دانش‌آموزان عنوان شده است.

 

انتهای پیام/ تسنیم