در حالی مسئولیت برخورد با قاچاق کالا در سطح عرضه به اتاق اصناف سپرده شده که رئیس اتاق اصناف چند روز بعد از اخذ مسئولیت در اظهارات قابل تاملی گفت: شروع برخورد با قاچاق از سطح عرضه، باعث گرانی می‌شود و باید از واردات کالای قاچاق از مبداء جلوگیری شود.

به گزارش حرف شما،‌ موضوع برخور‌د با قاچاق کالا در سطح خرده‌فروشی و جلوگیری از عرضه آن در سطح مغازه‌ها و انبارهای تجاری، هر روز وارد فاز جدیدی می‌شود و تصمیمات عجیبی در این خصوص اخذ می‌شود.

در آخرین روزهای مانده به آغاز طرح برخورد با قاچاق کالا بر اساس رایزنی‌های اتاق اصناف ایران با دولت، جلسه کارگروه تنظیم بازار (در تاریخ ۱۳ مهرماه سال جاری) با ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست‌جمهور و با حضور مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، علی فاضلی رئیس اصناف ایران، جمشیدی رئیس تعزیرات کشور، نوابی رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، محمد طحان پور رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی و جمعی از مسئولین تشکیل و تصمیمات مهمی در خصوص نحوه برخورد با قاچاق لوازم‌خانگی در کشور گرفته شد.

بنابراین گزارش بعد از ین جلسه بود که فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران با گرفتن رضایت از جهانگیری و گرفتن مسئولیت نظارت بر عرضه کالای قاچاق در سطح خرده فروشی، توسط خود اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی اظهار کرد: در اجرای طرح جمع‌آوری کالای قاچاق از سطح عرضه اشکالاتی وجود داشت که با واگذاری اجرای این طرح به اتاق اصناف و اتحادیه‌ها این مشکل برطرف خواهد شد. برخورد قهرآمیز در مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه مؤثر نیست.

وی با اشاره به اشاره به اینکه بخش‌نامه برخورد بازرسان اتحادیه‌ها با متخلفین به اتاق‌های اصناف سراسر کشور ارسال‌ شده است تصریح کرد: هیچ واحدی به‌ اندازه اصناف به امور اصناف و مسائل مربوط به کالاها اشراف ندارد.

فاضلی تأکید می‌کند که براساس این بخش‌نامه از این پس برای اجرای طرح جمع‌آوری کالای قاچاق از بازار، بازرسان اتحادیه‌ها می‌توانند با توجه به شرح وظیفه قانونی، در صورت مشاهده کالای قاچاق برای متخلف تشکیل پرونده دهند و برخورد کنند و در نهایت به ستاد مبارزه با کالای قاچاق معرفی کنند.

فاضلی با اشاره به اینکه اجرای طرح جمع‌آوری کالای قاچاق از سطح عرضه در مرحله اول با تذکر و فعالیت فرهنگی شروع‌ شده است، ادامه داد: ادامه این طرح از ۱۵ مهر در بازار انجام می‌شود که مسئولیت اجرای آن فقط به عهده بازرسان اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌ها است.

وضعیت مبهم برخورد با قاچاق کالا در سطح عرضه

بنا براین گزارش، یکی از مشکلاتی که در برخورد با قاچاق کالا وجود دارد نحوه کشف کالای قاچاق در سطح عرضه است که بر اساس تصمیم ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز به ریاست جهانگیری، این مسئولیت و تشخیص بر عهده اصناف گذاشته شد اما صحبت‌های شب گذشته رئیس اتاق اصناف ایران، بعد از ۴ روز از دریافت مسئولیت از دولت تأمل برانگیز است.

فاضلی در ابتدای صحبت‌های خود به موضوع محدودیت منابع و امکانات اتاق اصناف برای مبازره با کالای قاچاق اشاره کرد و مشخص نیست که باوجود این مشکلات، چگونه این مسئولیت بزرگ را از دولت گرفته و قصد اجرای طرح به این مهی را دارد.

بنابراین گزارش، ۵ روز از آخرین‌مهلت دولت برای جمع‌آوری کالاهای قاچاق از سطح عرضه گذشته است اما در وضعیت بازار تغییرات جدیدی صورت نگرفته و اصناف جمع آوری کالای قاچاق را با کمک سایر ارگان‌ها شروع نکرده است.

فاضلی که بر اساس مصوبه جدید دولت مسئولیت برخورد با کالای قاچاق را در سطح عرضه برعهده‌گرفته است در نشت خبری شب گذشته خود به مشکلات رکود اقتصادی اصناف اشاره‌ کرده و گفت: «برخی از واحدهای صنفی کشور به‌طور ناجوانمردانه در حال حاضر مورد هدف در خصوص قاچاق کالا قرار گرفته‌اند این در حالی است که در خصوص ورود کالا بیشتر باید از ورود آن جلوگیری به عمل آید.»

ادامه پاسکاری پدیده قاچاق کالا بین دستگاه‌ها

بنابراین گزارش واکنش‌های این‌چنینی فاضلی این احتمال را تشدید می کند که گویی این مسئول جدید برخور‌د با قاچاق کالا عزم جدی برای برخورد با کالای در سطح عرضه ندارد و خواهان جلوگیری از واردات کالای قاچاق به کشور، از مبداء است.

رئیس اتاق اصناف در ادامه صحبت‌های خود افزود: در کشور ما به ازای هر ۷ خانوار یک واحد صنفی وجود دارد که متوسط این رقم در سایر کشورها ۳۸ واحد صنفی است و اصناف برای تعداد زیادی اشتغال آفرینی در کشور ایجاد می کنند اما باید در نظر داشت که کنترل آنها نیز کار دشواری است.

این مقام مسئول مسئله دست‌فروشی را نیز مشکلی برای مبازره با قاچاق کالا دانست و گفت: علاوه بر دست‌فروشان واحدهای صنفی زیادی وجود دارند که پروانه فعالیت ندارند.

وی به موضوع واردات کالاها در بخش لوازم آرایشی و بهداشتی و آجیل اشاره کرد و گفت: این کالا ها در بازار مصرف به‌طورمعمول مصرف دارند اما امکان ورود قانونی آن وجود ندارد.

شروع برخود با قاچاق از سطح عرضه، باعث گرانی می‌شود

فاضلی به این موضوع نیز اظهار کرد: “وقتی مبارزه با قاچاق کالا در بازار و سطح عرضه صورت گیرد واکنش بازار به این امر رفتن کالا به زیرزمین و انبارها است و باعث می شود محصول با افزایش قیمت به دست مصرف‌کننده نهایی برسد که در چند روز گذشته شاهد آن بودیم.”

واکنش اصناف به برخور‌د با قاچاق کالا از سطح عرضه به شکلی بوده که نشان‌دهنده ریشه دواندن این پدیده در بازار است.

باوجود سپردن مسئولیت به اصناف برای برخورد با قاچاق کالا اما کماکان مشکلات عدیده‌ای برای برخورد با این پدیده شوم وجود دارد و نحوه اجرای این طرح که باید از ۱۵ مهرماه سال جاری شروع می‌شد، هنوز مبهم است.

انتهای پیام/ تسنیم