نائب‌ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه نگاه کارشناسان فرهنگی دولت به مسائل انقلابی و دینی یک نگاه حداقلی است، گفت: دولت در تدوین برنامه ششم توسعه به سیاست‌های فرهنگی مدنظر مقام معظم رهبری نپرداخته است.

به گزارش حرف شما، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد سالک بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران درباره ۱۶ سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری با موضوع خانواده اظهار داشت: مقام معظم رهبری دغدغه بسیاری قوی نسبت به مسائل فرهنگی کشور دارند و معتقد هستند که فرهنگ، زیرساخت اقتصاد، خدمات، کشاورزی و بسیاری از مسائل اجرایی کشور است.

وی افزود: انقلاب اسلامی مبتنی بر مجموعه ارزش‌های اسلامی پایه‌گذاری شده است، بنابراین فرهنگ اسلام، عامل مهم حرکت انقلاب اسلامی بوده و خواهد بود.

نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: اصول حاکم بر انقلاب اسلامی ۳ موضوع است، مردم نخستین اصل انقلاب هستند که در سطوح مختلف، پشتیبانی بزرگ و مهم برای دین و انقلاب اسلامی و مخاطب انقلاب اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های دینی مبتنی بر قرآن و عترت اصل دوم انقلاب اسلامی است، اضافه کرد: اگر این برنامه‌ها به خوبی اجرا شود، زندگی مردم در رفاه و آرامش است.

سالک با بیان اینکه قدرت فکر مردم اساس رشد جامعه ما است، تصریح کرد: نبرد شدیدی بین ما و دشمنان اسلام در گسترش فرهنگ تفکر و تعقل وجود دارد، دشمن تلاش می‌کند قدرت تفکر را از مردم بگیرد، اگر به قدرت تفکر مردم میدان داده شود و در چهارچوب نظام اسلامی، اندیشه‌ورزی کنند، ملت ایران صاحب پیشرفت‌های علمی، اجتماعی و جهانی می‌شویم.

وی بیان اینکه حاکمیت دینی به ویژه در مسائل فرهنگی عامل و محور سوم انقلاب اسلامی است، گفت: رهبری جامعه اسلامی در ابتدا به عهده پیامبر اکرم(ص) بود و پس از آن ائمه اطهار و زمان غیبت کبری با محوریت امام خمینی(ره) و امروز امام خامنه‌ای عهده‌دار این مسئولیت هستند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به تأکید مداوم رهبر انقلاب درباره مسائل فرهنگی بیان کرد: بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی، رسالت رهبری تبیین سیاست‌ها و هدایت حکومت در صراط توحید و ولایت است و ایشان سیاست‌های کلی خانواده ابلاغ شد.

حمایت‌های قانونی مجلس شورای اسلامی از خانواده

وی با اشاره به حرکت‌های قانونی در برابر آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه ادامه داد: در دوره نهم مجلس شورای اسلامی احیاء مطالبات مقام معظم رهبری مورد نظر قرار گرفت و قانون امربه‌معروف و نهی از منکر به تصویب رسید و ابلاغ شد، طرح تعالی خانواده و جمعیت در مجلس ارائه شده و به مجلس دهم واگذار شده است، همچنین قانون مسجد محوری و تجهیز مساجد با ۴۰ ماده در صحن علنی مجلس رأی آورد، شورای نگهبان ایراداتی گرفت که در این دوره مجلس، این قانون به سرانجام برسد.

سالک با اشاره به برخی از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه همچون بیکاری، فقر و طلاق گفت: ایجاد جامعه خانواده محور، تقویت و تحکیم خانواده و کارکردهای اصلی آن بر پایه الگوی اسلامی از جمله تأکیدات رهبر انقلاب در سیاست‌های ابلاغی است.

تضمین تداوم نظام اسلامی وابسته به تحکیم خانواده و جامعه

وی با بیان اینکه سنگ بنای جامعه خانواده است، گفت: موضوع تحکیم خانواده با تقویت مهدهای کودک‌، آموزش‌وپرورش، دانشگاه و حوزه‌ها تقویت شود، بنابراین باید از هر گونه مسائلی که در مسیر سقوط خانواده است، جلوگیری کرد، از سوی دیگر هر چه سلامت، پویایی و بالندگی خانواده قوی باشد، جامعه با اقتدار و با معنویت است و با تقویت خانواده، جامعه تقویت می‌شود و در نهایت، تضمین تداوم نظام جمهوری اسلامی، بستگی به تحکیم خانواده و جامعه دارد.

نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: برجسته کردن کارکردهای ارتباط خانواده و مسجد برای ارتقاء هویت اسلامی و ملی و صیانت خانواده و جامعه از دیگر نکاتی است که رهبر انقلاب در سیاست‌‌های کلی خانواده مطرح کردند بنابراین برای تقویت خانواده باید ارتباط خانواده و مسجد تقویت شود.

وی گفت: ایجاد نهضت فراگیر ملی برای تسهیل ازدواج موفق و آسان برای همه دختران و پسرانی که در سنین مناسب ازدواج هستند و نفی تجرد با وضع سیاست‌های اجرایی و قوانین تشویقی و حمایتی از دیگر نکاتی است که رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های ابلاغی خود به آن تأکید کردند.

افزایش رغبت به ازدواج با تصویب طرح جامع تعالی جمعیت و خانواده

سالک با بیان اینکه بالا رفتن سن ازدواج یک خسارت اجتماعی است، گفت: صحبت‌هایی که امروز با عنوان عدالت جنسیتی مطرح می‌شود که نشأت‌گرفته از کنوانسیون‌های حقوق کودکان در جهان است، این کنوانسیون‌ها در تضاد با فرهنگ ما است.

وی ادامه داد: کنوانسیون‌های جهانی سن کودک را به ۱۸ سال افزایش داده و سن ازدواج را بالابرده‌اند، این موضوع با سن ازدواج بر اساس سنت‌های الهی در تضاد است، بنابراین ما باید بستر ازدواج موفق و آسان و سالم را تهیه کنیم، البته فصل ۴ طرح جامع تعالی جمعیت و خانواده مشوقی برای ازدواج است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه در این طرح نفقه بر عهده مرد است، تصریح کرد: نفقه از نظر شرع اسلام، بر عهده مرد است اما کنوانسیون‌ها، حق نفقه را به زن داده‌اند، این امر با شرع اسلام مقابله می‌کنند و ما در طرح جامع تعالی جمعیت و خانواده نفقه را بر عهده مرد قرار داده‌ایم، البته این به این معنا نیست که زنان شاغل نباشد چراکه زنان متخصص و با تجربه می‌توانند در بخش‌های بهداشت، سلامت و حتی کشاورزی فعالیت داشته باشند.

وی اضافه کرد: فرهنگ‌سازی و تقویت تعاملات اخلاقی، مبارزه با اشراف و تجمل گرایی و ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده با توانمندسازی آنان از جمله مواردی است که درباره تقویت خانواده و تشویق جوانان به ازدواج باید مورد توجه قرار گیرد.

سالک با بیان اینکه رسالت شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه فرهنگی کشور بسیار سنگین است، خاطرنشان کرد: من به رئیس شورای انقلاب فرهنگی اعلام می‌کنم که قرارگاه فرهنگی، شب و روز ندارد، باید دشمن را شناخت و آن رصد کرد و راه‌های نفوذ دشمن را بست، همچنین به مردم هشدار می‌دهم که نسبت به احیاء فرهنگ دینی توجه داشته باشند در غیر این صورت با تهاجم سنگین غرب، بنیان خانواده از هم می‌پاشد.

وی افزود: ۳۴۸ ماهواره جهانی در حال فعالیت هستند که ۱۱۷ ماهواره در ایران با دیش‌های گردان و ثابت، قابل دریافت‌اند، این شبکه‌ها ۱۷ موضوع را در ایران پیگیری می‌کنند که هدف اصلی آنان، فروپاشی خانواده است و برای کودک و نوجوان و سنین جوانی درباره ارتباطات نامشروع، پرداختن به ازدواج سفید، طلاق توافقی و غیره برنامه دارند.

نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به شورای فرهنگ عمومی کشور به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اعلام می‌کنم که قرارگاه‌های کوچک فرهنگی برای مقابله با حرکت تهاجمی فرهنگ ابتذال شرق و غرب علیه ایران اسلامی تشکیل دهند همچنین مجلس شورای اسلامی قوانینی که تضمین‌کننده اجرای سیاست‌های رهبر انقلاب در حوزه خانواده است، را تصویب کند.

سهم ۳.۵ درصدی بودجه فرهنگی از بودجه عمومی کشور

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در اصفهان درباره وضعیت بودجه فرهنگی و میزان توجه به مسائل فرهنگی در برنامه ششم توسعه اظهار داشت: بودجه فرهنگی کشور برای سال ۱۳۹۵، نسبت به بودجه کل کشور ۱.۲ درصد و به نسبت بودجه عمومی کشور ۳.۵ درصد است و اینکه این بودجه به چه چیزهای اختصاص داده می‌شود، جای سؤال دارد.

سالک گفت: در جدول ۱۷ بودجه که مربوط به بودجه حمایتی است، در بند ۵۰ این جدول بودجه حمایتی برای ۲۵۰ دستگاه خودجوش مردمی حذف شده است، من چند نامه به آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشتم و در مجلس شورای اسلامی به وی گفتم که قطع این بودجه به این معنا است که نیروهای نخبه فرهنگی کشور که بر اساس انگیزه دینی با مال شخصی در مقابله وهابیت، بهاییت و فمینیسم در سراسر کشور ایستاده بودند با خشک‌سالی مالی در این دستگاه‌ها مواجه شده‌اند هر چند که رهبر انقلاب بر حمایت از دستگاه‌های فرهنگی تأکید کرده‌اند.

وی درباره میزان توجه به مسائل فرهنگی در برنامه ششم توسعه تصریح کرد: بند ۱۹  از احکام دائمی برنامه ششم صرفاً فرهنگی است، ما در لایحه احکام دائمی، ۵۰ محور پیشنهادی فرهنگی به کمیسیون تلفیق ارائه کردیم که این کمیسیون موافقت نکرد، این ۵۰ ماده در ۵ ماده به شکل الف و ب پیشنهاد داده شد که کمیسیون تلفیق آن پذیرفت، این ۵ ماده در ذیل ماده ۴۱ قرار گرفت و در صحن علنی تصویب شد  و منتظر تأیید شورای نگهبان هستیم.

نگاه حداقلی کارشناسان فرهنگی دولت به انقلاب و دین

سالک با اظهار تعجب از دولت در حوزه توجه به مسائل فرهنگی در برنامه ششم توسعه، خاطرنشان کرد: اندک بودن توجه به حوزه فرهنگ در این برنامه، به نوع نگاه کارشناسان فرهنگی دولت وابسته است، آنان تحصیلات خود را در دانشگاه‌هایی که علوم انسانی ترجمه شده خارجی تدریس شده پشت سر گذرانده‌اند و با اسلام حداقلی، نظر کارشناسی نسبت به مسائل فرهنگی ارائه می‌دهند بنابراین نوع نگاه کارشناسان فرهنگی دولت به مسائل دینی و انقلابی، نگاه حداقلی است.

وی با بیان اینکه ماده ۳، ۲۳، ۲۴ و ۳۱ برنامه توسعه ششم مربوط به کمیسیون فرهنگی است، گفت: تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی تیتر سیاست‌های رهبر انقلاب برای برنامه ششم توسعه است که این تیتر در رأس بند ۲۳ برنامه قرار گرفته است، ذیل این بند، ۳ بند دیگر وجود دارد که بر اساس آن وزارت فرهنگ و ارشاد مجوزهایی را صادر می‌کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس  ادامه داد: صدور مجوز به صورت مطلق و اعم از مجوز موسیقی و کنسرت و غیره است، در ادامه آمده که قوه قضائیه و نیروی انتظامی، موظف هستند که بستر اجرایی این مجوزها را فراهم کنند و قوه قضاییه و پلیس جاده و سالن را کنترل کنند، این به این معنا است که مقررات نیروی انتظامی حذف شده و نوعی دخالت در اختیارات قوه قضائیه است که البته ما پیشنهاد حذف این بندها را داده‌ایم.

وی گفت: ماده ۲۴ در مورد میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی و ماد ۳۱ مربوط به اصل خانواده است، در حقیقت برنامه ششم به جز ۳ یا ۴ بند، هیچ بندی در ارتباط مسجد محوری آورده نشده همچنین هیچ‌کدام از ۶ بند رهبر انقلاب درباره مسائل فرهنگی برای برنامه ششم مطرح کرده‌اند، در این برنامه آورده نشده است، البته در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اصلاحاتی انجام شده که باید دید کمیسیون تلفیق موافقت می‌کند یا خیر.

انتهای پیام / تسنیم