رؤسای جمهوری ایران و ویتنام بر گسترش و تعمیق همکاری‌های تهران ــ هانوی در همه عرصه‌های مورد علاقه و به‌ویژه ارتقای مبادلات اقتصادی دو کشور به پنج برابر رقم کنونی، ۲میلیارد دلار در سال، تأکید کردند.

به گزارش ، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در نشست هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و ویتنام که در محل کاخ ریاست جمهوری این کشور در هانوی برگزار شد؛ روند مناسبات دو کشور طی سال‌های اخیر را رو به توسعه و تعمیق دانست و اظهار داشت: روابط نزدیکتر با شرق آسیا از جمله ویتنام از اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با قدردانی از میهمان‌نوازی دولت و مردم ویتنام، گفت: ملت ایران احساس و همدلی فراوانی نسبت به ملت ویتنام دارد و دو ملت ایران و ویتنام برای حفظ استقلال و منافع ملی خود، مقاومت زیادی کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از فرصت‌های پسابرجام و امکانات و ظرفیت‌های گسترده دو کشور، گفت: ایران آماده تقویت همکاریها با ویتنام در بخش انرژی، فناوری‌های نوین، پزشکی، کشاورزی و شیلات و همچنین ساخت پالایشگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی است.

روحانی افزود: جمهوری اسلامی ایران در بخش ساخت راه‌ها، تولید فولاد و مصالح ساختمانی، نیروگاه‌های برق و خطوط انتقال نیرو و آب، پیشرفت‌های خوبی دارد و آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی در این عرصه‌ها به ویتنام است.

وی همچنین از آمادگی تهران برای توسعه همکاریهای کشاورزی از جمله کشت فراسرزمینی در ویتنام خبر داد.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در ادامه با تأکید بر ضرورت اجرایی شدن سریع مفاد یادداشت تفاهم هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور، گفت: برای برگزاری نهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌ها در تهران آماده‌ایم.

روحانی تقویت همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری را مورد توجه قرار داد و گفت: ایران و ویتنام دارای جاذبه‌های مناسب گردشگری هستند و با توجه به روابط نزدیک دو ملت و دولت، باید تسهیلات لازم را برای تقویت گردشگری میان دو کشور آماده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اشتراک نظر و همکاری دو کشور در عمده مسایل مهم بین‌المللی اشاره کرد و گفت: متأسفانه غربی‌ها از برخی مسایل همانند حقوق بشر استفاده ابزاری می‌کنند که باید در برابر این‌گونه استانداردهای دوگانه مقاوم و همصدا بود.

روحانی افزود: علاقه‌مند به تقویت و توسعه همکاری‌های نزدیک اقتصادی میان سازمان‌های آسه‌آن و اکو هستیم.

وی افزود: پارلمان‌های دو کشور نیز روابط خوبی با یکدیگر دارند و از توسعه همکاری‌های مشترک در اتحادیه بین المجالس و مجمع پارلمان‌های آسیایی استقبال می‌کنیم.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران همچنین ارتباطات بانکی را ضرورت توسعه روابط اقتصادی برشمرد و تأکید کرد که دو دولت باید بخش‌های خصوصی را به ارتباط هرچه نزدیکتر تشویق و همکاری آنها را تسهیل کنند.

رئیس‌جمهوری ویتنام نیز در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و ویتنام، با ابراز خرسندی از سفر رسمی دکتر روحانی به ویتنام گفت: سفر جناب‌عالی در فضای مناسب همگرایی و علاقه‌مندی به توسعه روابط سیاسی و اقتصادی پس از برجام برگزار می‌شود و هانوی مصمم به توسعه همکاری‌ها با تهران در همه عرصه‌های مورد علاقه است.

«ترای دای کوانگ» با بیان اینکه شجاعت و مقاومت ملت ایران برای ملت و دولت ویتنام تحسین برانگیز است، گفت: از پیشرفت‌های ایران در همه حوزه‌ها تحت هدایت‌ها و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و مدیریت جناب‌عالی بسیار خوشحال هستیم.

وی افزود: دو کشور دارای ظرفیت‌ها و توانمندی‌های گسترده‌ای هستند و باید در همین ارتباط و هرچه سریعتر حجم مبادلات تجاری سالانه دو کشور را به رقم بیش از ۲ میلیارد دلار ارتقا دهیم.

رییس‌جمهوری ویتنام همچنین از توسعه همکاری دو کشور در حوزه‌های علمی و فناوری، آموزش و سلامت، شیلات و انرژی استقبال کرد و گفت: باید بخش‌های خصوصی دو کشور برای توسعه روابط دو کشور در همه حوزه‌ها، پشتیبانی شوند.

وی تأکید کرد: با توجه به اراده سیاسی دو ملت و دولت و همکاری‌های دیرینه دو طرف، در آینده نزدیک شاهد عملی شدن همه توافقات میان دو کشور خواهیم بود.

«ترای دای کوانگ» همچنین موضوعات بین المللی را یادآور و اشتراک نظر و حمایت متقابل در این زمینه را خواستار شد.

انتهای پیام/ تسنیم