با مرور این اتفاقات یک ساله از فروردین ۹۴ تا فروردین ۹۵ میبینیم که از میزان بدهی شرکت نفتی شل ۴ اظهار نظر شده و شل رقم متفاوتی از این ۴ اظهار نظر را پرداخت کرده است. این سوال مطرح می شود که بدهی این شرکت انگلیسی چقدر بوده و آیا تسویه شده است؟

به گزارش حرف شما، سال ۲۰۱۲ شرکت نفتی شل محموله های نفتی به مجموع ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار از ایران خرید اما به بهانه های مختلف از جمله تحریم، این مطالبه ایران را قریب به ۳ سال در حساب های خود نگه داشت.

فروردین ماه سال ۹۴ «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران در خصوص میزان بدهی شرکت شل به ایران گفت: “در صورت لغو تحریم ها شرکت نفتی شل بدهی ۲.۸ میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت خواهد کرد.”

میانه تابستان سال گذشته، «سیمون هنری» مدیر مالی شرکت شل در حاشیه یک نشست خبری در لندن گفت: “چنانچه تحریمهای بین المللی علیه صنعت نفت و گاز ایران لغو شود که انتظار می رود تا پایان امسال نیز این اتفاق رخ دهد، شرکت انگلیسی-هلندی شل تمایل دارد به پروژه های توسعه و برداشت گاز از ذخایر متعارف ایران بازگردد.”

یک ماه بعد از این اظهار نظر (شهریور ۹۴) «ادوارد دنیلز» معاون مدیرعامل شل در امور توسعه بازرگانی و فعالیتهای جدید گفت: “شل بدهی بیش از ۲ میلیارد دلاری خود را به شرکت ملی نفت ایران پس از لغو تحریمها می پردازد و سپس سرمایه گذاری در بخشهای نفت و گاز ایران را بررسی خواهد کرد.”

در همین تاریخ، وزیر نفت ایران در اظهار نظری عجیب میزان بدهی شرکت شل را نسبت به اظهارات ۶ ماه قبل خود، ۵۰۰ میلیون دلار کمتر اعلام کرد. «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران پس از پایان برگزاری مذاکره با وزیر خارجه انگلیس در ابتدای شهریور ۹۴ گفت: “انگلیسی‌ها اعلام کردند بلافاصله بعد از لغو تحریم‌ها بدهی ۲.۳ میلیارد دلاری خود را پرداخت خواهند کرد.”

آنچه تا این تاریخ (شهریور ۹۴) از اظهارات مسئولان ایرانی و مدیران شرکت نفتی شل مشخص شد، این بود که بدهی نفتی این شرکت انگلیسی به ایران بیش از ۲ میلیارد دلار است. در ایران نیز طبق گفته مدیران شرکت ملی نفت قرار بر این بود تا فروش نفت به شرکت شل پس از تسویه بدهی این شرکت آغاز شود.

ماهها گذشت و با وجود امضای سند برجام، شرکت شل اقدام به پرداخت بدهی خود به ایران نکرد. «محمد خزاعی» معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی دی ماه سال ۹۴ با اشاره به مذاکره با خزانه‌داری انگلیس، گفت:‌ “در این مذاکرات روی ایفای تعهدات دولت انگلیس نسبت به مطالبه نزدیک به ۳ میلیارد دلار از شرکت نفتی «شل» بحث شد و بر اساس اظهار نظر طرف مقابل، خزانه‌داری انگلیس پذیرفت که به محض برداشته شدن تحریم و نقل و انتقال مالی شرکت مذکور بدهی خود را به ایران پرداخت کند.”

اسفند ۹۴ شرکت نفتی شل اعلام کرد که برای تسویه بدهی های خود، یک میلیارد و ۷۷۰ میلیون یورو (معادل یک میلیارد و ۹۴۰ میلیون دلار) به شرکت ملی نفت ایران پرداخته است.

فروردین ۹۵ مسئول کمیته مطالبات وزارت نفت اعلام کرد که “بدهی شرکت شل به ایران پرداخت شده است.” و پیرو این مسئله، در میانه خرداد ماه سال جاری اعلام شد که شل خرید نفت از ایران را از سر گرفت.

با مرور این اتفاقات یک ساله از فروردین ۹۴ تا فروردین ۹۵ از میزان بدهی شرکت نفتی شل ۴ اظهار نظر شده و شل رقم متفاوتی از این ۴ اظهار نظر را پرداخت کرده است.

زنگنه در فروردین ۹۴: بدهی شرکت شل به ایران ۲.۸ میلیارد دلار است.

معاون مدیرعامل شل در شهریور ۹۴: بدهی شرکت شل به ایران بیش از ۲ میلیارد دلار است.

زنگنه در شهریور ۹۴: بدهی شرکت شل به ایران ۲.۳ میلیون دلار است.

خزاعی در دی ۹۴: بدهی شرکت شل به ایران ۳ میلیارد دلار است.

پرداختی شل در اسفند ۹۴ =====>>>>>> 1.9 میلیارد دلار

انتهای پیام/ تسنیم