یک کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا ژاپن و آلمان با کنار گذاشتن صنایع نظامی خود به پیشرفت رسیده‌اند؛ گفت: آنها هرگز نیروی نظامی خود را کنار نگذاشتند بلکه روحیه‌ی ناسیونالیستی در دفع از تولید ملی، آنها را به این درجه از پیشرفت رسانده است.

به گزارش حرف شما، برخی از مسئولان و کارشناسان «تعامل سازنده با دنیا» را یکی از «مولفه های مهم در اقتصاد مقاومتی» می‌دانند و یگانه راه نجات اقتصاد کشور را در این تعامل جست وجو می‌کنند و می گویند هیچ شرکت یا کشوری در جهان نمی‌تواند ادعا کند که قادر است تمام نیازهای علمی و فناورانه خود را به تنهایی و متکی بر توان داخلی تأمین کند. به همین دلیل، حرکت همگام با تحولات فناوری، نیازمند تعاملات بین‌المللی است. برخی دیگر از کارشناسان با این دیدگاه مخالفند در این رابطه با  حمید رضا مقصودی کارشناس امور اقتصادی گفت وگو کردیم.

مقصودی با این طرح این سؤال که اگر بخش نظامی خود را  تعطیل کنیم و تعامل سازنده با دنیا ایجاد کنیم؛ آیا دنیا با ما تعامل می‌کند تا اقتصاد ما دانش‌بنیان شود؛ گفت: این تصور باطلی است که فکر می‌کند جریان دانش نیز همچون سیب زمینی در بازار آزاد است که بتوان به راحتی به آن دست پیدا کرد.

وی افزود: البته همان سیب زمینی نیز در آن بحث است اما گذشته از این بحث آیا در دنیا چیزی به نام بازار ایده وجود دارد؟ کشورهای صنعتی صنایع «هایتک» خود را حتی حاضر نیستند بفروشند اما اکنون برخی تصور می‌کنند که اشکال عدم دسترسی به دانش این صنایع نوع تعامل سیاسی کشور با این نوع کشورها است.

کارشناس امور اقتصادی با طرح این پرسش که اگر از امروز آمریکا بگوید با ایران دوست هستم جریان اقتصاد دانش‌بنیان به سوی کشور گسیل داده می‌شود؟ گفت:‌اگر پاسخ مثبت است کدام کشور در دنیا چنین اتفاقی برایش رخ داده است که ایران دومی آن باشد؟

وی در ادامه با اشاره به اینکه در دنیای امروز بازار اطلاعات معنا ندارد؛ گفت: تمامی کارخانجاتی که در کشورهایی همچون تایلند و مالزی و حتی کره زده می‌شود؛ در هیچکدام از آنها اطلاعات اقتصاد دانش‌بنیان «هایتک» فرستاده نمی‌شود.

مقصودی جریان دستیابی به اطلاعات اقتصاد دانش بنیان و استراتژیک را  فقط و فقط منحصر به دو طریق دانست و افزود:‌ اولین راه آن تولید آن یعنی تحقیقات و پژوهش طویل مدت که کار نهادهای نظامی است و راه دوم از طریق جریانهای امنیتی جاسوسی و ضد جاسوسی است که اطلاعات را از کشورهای دیگر به دست آورند که این کار هم به وسیله نهادی نظامی صورت می‌گیرد.

وی در تأیید گفته‌ی خود به شکل‌گیری دانش هسته‌ای در کشورهای پاکستان، هند،‌ ژاپن و روسیه اشاره کرد و افزود: اگر به  جریان شکل‌گیری دانش هسته‌ای در این کشورها بنگرید، متوجه می‌شوید که به استثناء این دو طریق  نبوده است.

مقصودی جریان انرژی هسته‌ای در کشور خودمان را نیز از این قاعده مستثنی ندانسته و گفت: امثال شهید شهریاری کار کردند و جهاد کردند تا به غنی‌سازی ۲۰ درصدی رسیدیم.

وی با مسخره دانستن بازار دانش صنایع استراتژیک گفت: بنابراین یا باید درون‌زا به دست آورید و در هر کشوری تولید شوند و یا اینکه صنایع نظامی و امنیتی شما آنقدر قدرتمند شود که بتواند آن را از کشورهای دیگر به دست آورد که در هر دو صورت صنایع نظامی اساس است.

مقصودی در پاسخ به این  سوال که آیا ژاپن و آلمان با کنار گذاشتن  صنایع نظامی خود به پیشرفت رسیده‌اند؛ گفت: آنها هرگز نیروی نظامی خود  را کنار نگذاشتند بلکه آن روحیه‌ی ناسیونالیستی  آنها را به این درجه از پیشرفت رسانده است.

وی با رد این ادعا که ژاپن با تعامل با دنیا به این درجه رسیده است؛ گفت: اگر تاریخچه ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم را ببینید این حرف را نمی‌زنید. روحیه و فرهنگ مردم ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم را ببینید که مطلقا کالای خارجی وارد نمی‌کردند. حتی اگر اکنون به کشور ژاپن بروید آنچنان فرهنگی بر کشور ژاپن حاکم است که برنج بی کیفیت داخلی و گران قیمت داخل کشور خود را مصرف می‌کردند که برنج با کیفیت و ارزان قیمت کشور خود را مصرف نکنند.

مقصودی در تأیید صحبتهای خود به مطلبی اشاره کرد و گفت:‌ گذشته از مباحث فرهنگی استفاده‌ی ژاپنی‌ها از قاشقهای چوبی منحصر به فردشان، از لحاظ اقتصادی نیز قابل بررسی است که با این نوع قاشقها هر نوع خوراکی را نمی‌توان استفاده کرد؛ مردمی که تا ۳۰ سال پیش دست از لباس محلی خودشان «کیمنو» بر نمی‌داشتند؛ یعنی حاضر نبودند صنایع نساجی خود را رها کنند و با واردات پوشاک خارجی بخش صنایع خود را تضعیف کنند.

وی گفت: پیشرفت آلمان  نیز به جهت  روحیه‌ی ناسیونالیستی اقتصادی به شدت قوی آنها است که وجود دارد.  این روحیه  نشأت گرفته از روحیه نازیسم هیتلری است که حتی اکنون نیز تفکری دارای محبوبیت در آلمان است.

انتهای پیام/ تسنیم