مشاور بین الملل رهبر انقلاب گفت: پیام مهم مقام معظم رهبری به حجاج که چند روز پس از برگزاری اجلاس «گروزنی چچن» برگزار شد، آغازی برای بر ملا کردن ماهیت وهابیت و چهره حاکمان عربستان بود.

علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل در گفت‌وگوی مشروح به بررسی و تحلیل پیام مهم و راهبردی رهبر انقلاب درباره حج امسال پرداخت.

بخش نخست این گفت‌وگو روز گذشته منتشرشد که در ذیل بخش دوم گفت‌وگو با مشاور بین الملل رهبر انقلاب از منظرتان می‌گذرد:

*همزمانی پیام رهبر انقلاب با اجلاس علمای اهل سنت علیه وهابیت، تاثیری‌گذاری پیام را بیشتر کرد

 در سالیان اخیر تمرکز پیامهای رهبر حکیم انقلاب درباره موسم حج، بحث جنایات آمریکا، رژیم صهیونیستی و نیز تاکید بر وحدت مسلمین بوده است اما آنچه در پیام امسال معظم‌له به حجاج بیشتر مورد توجه قرار گرفته، بحث جنایات و عملکرد سوء رژیم آل سعود است. به نظر شما فلسفه تکیه پیام امسال بر اعتراض شدید به آل سعود چیست؟

ولایتی: معتقدم امروز ماهیت آل سعود بر همگان مشخص شده است و این رژیم دیگر امکان اصلاح ندارد. در هر نقطه از جهان اسلام که فتنه‌ای چه در حوزه اعتقادی و چه در حوزه عملیاتی صورت گرفته، عنصر اصلی در ایجاد این فتنه، رژیم سعودی است. شما ببینید فتنه‌ای از این عظیم‌تر در تاریخ اسلام سراغ  دارید که یک انحرافی در مسیر اعتقادی ایجاد بشود و عده‌ای به نام اسلام و افراد بی‌گناه و غیر مکلف مثل کودک ۱۲ ساله را سر ببرند؟

این مسئله در هیچ دینی وجود ندارد و نیست. اسلام دین رحمت است اما اینها عکس آن را عمل می‌کنند چرا که می‌خواهند چهره‌ای مشوش و خشنی را از اسلام در دنیا ترسیم کنند. دشمنان اسلام هم، چنین کارهایی را نمی‌کنند. اگر کسانی ماموریت داشتند که از اسلام چهره‌ای تیره و شیطانی خدای ناکرده درست بکنند، جز این عمل کاری نمی‌کردند.

اینها در عمل نیز با دشمنان اسلام همچون رژیم صهیونیستی که قبله اول مسلمین را غصب کرده متحد شده‌اند در حالی که وظیفه همه این است که قبله مسلمانان را از دست غاصبان آن آزاد کنند البته رژیم سعودی در گذشته پنهانی با رژیم صهیونیستی ارتباط داشت اما این ارتباط امروز آشکار انجام می‌شود.

از طرفی تمام ثروتهای مسلمین را اینها به باد فنا داده‌اند. شما ببینید از پول نفت مسلمین، چگونه اسلحه می‌خرند. طرف مقابل را هم که مسلمان است با آنها درگیر می‌شود، وادار می‌کنند که ثروتها و دارایهایشان را بفروشند و اسلحه بخرند و در نهایت هم سعودی‌ها و هم مخالفین‌شان هر دو از دشمنان اسلام، اسلحه می‌خرند و مسلمان کشی می‌شود. از سویی دیگر عربستان به دنبال این است که در جهان اسلام مزدورانی را به عرصه بیاورد که در واقع مزدوران مستقیم آنها و به صورت غیر مستقیم مزدوران آمریکا و اسرائیل باشند؛ آیا از این بدتر هم می‌شود که یک رژیم در خدمت دشمنان اسلام قرار بگیرد.

چقدر تلاش شد تا اینها به راه درست بازگردند. از ابتدا هم اشخاصی همچون مقام معظم رهبری که بصیرت داشتند، از آنان ناامید بودند ولی برای اینکه بشود به نوعی اینها را دچار محذورات بکنند که دست از تشدید دشمنی‌هایشان علیه اسلام و امت اسلامی بردارند تلاشهایی کردند که آنها مسیر خود را ادامه دادند از این رو ایشان واقعیتهای درونی اینها را برملا کردند. در گذشته نیز به صورت نه چندان آشکارا در  پیامهایی که به مناسبت ایام حج صادر می‌کردند به این مسئله می‌پرداختند. این‌بار به عنوان یک تکلیف الهی آشکارا ماهیت اینها را برملا کردند چراکه عدم صراحت در این خصوص را جایز ندانستند. به نظرم این مقدار صبر و گذشت زمان برای عربستان کافی بود تا ماهیت آنها برای امت اسلامی روشن شود.

نکته جالب این است که پیام مهم رهبر انقلاب به حجاج، درست چند روز پس از برگزاری اجلاس «گروزنی چچن» که در آن علمای اهل سنت از مراکزی مثل الازهر دور هم جمع شدند، صادر شد و در این اجلاس علمای اهل سنت، وهابیت و حامیان سیاسی آن که سعودی‌ها هستند را محکوم کردند چرا که اینها منحرف از اسلام هستند. به نظرم این اتفاق نیز از عنایات الهی بود که تاثیرگذاری پیام رهبر معظم انقلاب را بیشتر کرد. در اجلاس چچن، معتدلین اهل سنت که همان سنی‌های واقعی و برادران شیعه محسوب می‌شوند و پیروان حقیقی رسول خدا هستند، از وهابیت و عقبه آنان اعلام برائت کردند. به نظرم این پیام هم از لحاظ زمانی و هم از لحاظ محتوایی به موقع صادر شد.

* شکست دومینو وار عربستان؛ از سوریه و عراق تا یمن دیگر نقاط جهان اسلام

در واقع اجماع مهمی میان شیعه و اهل سنت بر انحراف و غیر اسلامی بودن قرائت وهابیون به وجود آمده و همین مسئله قدرت اثر پیام اخیر رهبر معظم انقلاب را ارتقا می‌دهد. 

ولایتی: بله؛ موثر است و در آینده آثارش ظاهر می‌شود. سعودی‌ها به هر حال در اکثر عرصه‌ها به آخر خط رسیده‌اند. در سوریه به آخر خط رسیده‌اند و بعید است که  بتوانند مزدوران خود را که تکفیری‌ها هستند در این کشور حاکم کنند. در عراق هم به بن بست رسیده‌اند. همین چند وقت پیش نمایندگان مجلس این کشور درخواست کردند تا سفیر شیطان صفت سعودی از بغداد اخراج شود. در یمن هم اوضاع همین‌گونه است زیرا سعودیها و مزدورانشان مقابل مجاهدین یمنی شکست خورده‌اند. سعودیها در میادین دیگر نیز هم در عرصه عمل و هم در عرصه تئوری و نظری جهان اسلام، دچار شکست شده‌اند. شکستهای دومینو وار سعودی آغاز شده است.

* عربستان به لحاظ مالی و عقیدتی حامیان افراطیون و سلفی‌هاست

گرچه در سالیان اخیر سعودی‌ها رویکردهای خصمانه خود را داشتند و اقدامات ضداسلامی‌شان را پیگیری و به عنوان بازوی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه مسلمین در منطقه عمل می‌کردند اما به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب در دوره حکام قبلی‌شان، ملاحظاتی را رعایت می‌کردند اما در دوره حکام فعلی خیلی از اقدامات‌ خود را علنی و آشکار انجام می‌‌دهند. با توجه به واقعیتهایی که از این رژیم گفتید، آیا این رفتارها ناشی از غرق شدن و به آخر خط رسیدن رژیم آل سعود و مصداق الغریق یتشبث بکل حشیش است؟

ولایتی: اگر خاطرتان باشد مقام معظم رهبری فرمودند که یک عده جوانهای خام و بی‌تجربه در عربستان به روی کار آمده‌اند یعنی به نوعی و به صورت غیر مستقیم تایید کردند که حکام قبلی ماهیتشان مثل حکام فعلی بود اما در عمل پختگی بیشتری از اینها داشتند و این مقدار آشکارا ماهیت خودشان را بروز نمی‌دادند. اما امروز اینها همه پرده‌پوشی‌ها را آشکار کرده‌اند و شمشیر را از غلاف در آورده و از هر طرف می‌کشند. این رژیم همه بی‌حیایی‌ها را در صحنه‌ها مختلف به نمایش گذاشته است و از مسلمانان افراطی که مدعی سلفی‌گری هستند و بدون رودربایسی احکام اسلامی را تعطیلی و به نوامیس مسلمین تجاوز می‌کنند، حمایت می‌کنند و در مقابل نیز رسانه‌های غربی این اخبار را منتشر می‌کنند.

افراطیون حامی عربستان در ماجرای خلبان اردنی که سنی بود با «دینامیت» او را مقابل چشمانِ حیرت زده جهانیان که از رسانه غربی پخش می‌شد، منفجر کردند. در اسلام این همه سفارش شده که با اسیر خوب رفتار کنید یا اینکه اسرای خود را «مثله» می‌کنند یا آنها را داخل قفس کرده و خفه می‌کنند. اینها با نام مسلمانی و سلفی‌گری این‌ اقدامات تاسف‌بار را انجام می‌دهند. این اقدامات در حالی انجام می‌شود که پشتیبان همه اینها به لحاظ مالی و عقیدتی سعودی‌ها هستند. واقعاً اگر گروهی را استعمار در بین کشورهای اسلامی پدید بیاورد تا اینکه وجهه اسلام را در دنیا خراب کنند، این گروه همان برنامه‌ای را اجرا می‌کند که در حال حاضر با حمایت سعودی‌ها در کشورهای مختلف در حال انجام شدن است.

معتقدم به وجود آوردن وهابی‌ها توسط استعمار برای تفرقه و خراب‌کردن چهره اسلام بوده است. شما ببینید که حاکم حجاز در مقطعی «شریف حسین» بود اما انگلیس به وسیله افرادی همچون «لورنس»، «نجدی‌»ها را تقویت کرده و او را شکست داده و در نهایت حجاز به دست «وهابی‌»ها افتاد. «وهابی»‌ها از اولین اقداماتی که انجام دادند حمله و غارت نجف و کربلا بود که در این میان چند هزار شیعه و در ایام غدیر به شهادت رسیدند. بسیاری از  هدایایی که بزرگان و پادشاهان به حرمین شریفین در نجف و کربلا اهدا کرده‌ بودند توسط وهابی‌ها و به کمک انگلیس‌ها غارت شد که الان بخشی‌هایی از این هدایا در موزه‌های انگلیس است.

در زمان فتحعلی شاه، وی به فرزندش محمد علی دولت شاه که آن زمان حاکم منطقه کردستان و آذربایجان بود، دستور داد مقابل شورشها را گرفته را در این مناطق گرفته و سپس جلوی وهابی‌ها را بگیرد تا به سمت عتبات عالیات نروند از این رو عثمانی‌ها مجبور شدند در مقابل وهابی‌ها ایستاد و نگذارند آنها پیش‌روی کنند. اینها گوشه‌ای از تاریخ است که نشان می‌دهد تشکیل وهابیت از سوی انگلیسی‌ها بوده است و آنها برای تفرقه و مخدوش کردند چهره اسلام بود.

* حج متعلق به کل امت اسلامی است نه یک عده منحرف وهابی/سیاست را از حج جدا کنیم دیگر چیزی از حج نمی‌ماند

در برگزاری حج سال گذشته شاهد فاجعه منا با به شهادت رسیدن ۷ هزار نفر از حجاج از ملیتهای مختلف بودیم. پیش از این نیز در موسوم حج سالهای گذشته، در ابعادی کوچک‌تر هم شاهد به شهادت رسیدن چند صد تن از حجاج از کشورهای اسلامی بوده‌ایم از طرفی در پیام امسال رهبر انقلاب، به اهمیت اصلاح مدیریت حج توجه ویژه‌ای شده است. به نظر شما آیا نشانه‌ای از همت دولتمردان کشورهای اسلامی برای اصلاح مدیریت حج دیده می‌شود؟

ولایتی: ان شاءالله این اتفاق می‌افتد. باید بین کشورها و دولتهای اسلامی درباره مدیریت حج مشورتهایی صورت بگیرد، چرا که حرمین شریفین متعلق به یک کشور نیست و متعلق به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مسلمان است. این طور نیست که یک عده منحرف از اسلام به نام وهابیت هر کاری که خواستند، بکنند در حالی که خیل عظیم مسلمانان می‌خواهند حج خود را که یک عمل عبادی، سیاسی و اجتماعی است به جا آورند اما یک عده‌ای منحرف برای این اجتماع عظیم ناامنی ایجاد کرده و خواسته‌های نامشروع خود را دنبال کنند.

البته اینکه عده‌‌ای می‌گویند حج نباید سیاسی باشد، سخن درستی نیست چرا که سیاست در حج مستتر است. اگر سیاست در حج نیست پس در کجا هست. اینکه مسلمانان جهان از نژادها، زبانها و دیدگاه‌های مختلف و در یک دوره خاص زمانی دور هم جمع می‌شوند و اعمال مختلفی را انجام می‌دهند این اجتماع خود یک «بین الملل خودجوش اسلامی» است که عین سیاست محسوب می‌شود. چه فرصتی از این بالاتر که مسلمانان در این اجتماع میلیونی از بیش از ۶۰ کشور جهان دور هم جمع شده و به کمک هم آمده و از مشکلات جهان اسلام سخن می‌گویند.

اگر فلسفه حج برای این همه انسان تنها خواندن نماز و عبادیات شخصی بود، افراد می‌توانستند در منزل خود نماز را اقامه کنند، بلکه فلسفه حج بالاتر از این موضوعات است. حج در بطن خود سیاست را دارد چراکه اجتماعی‌ترین عمل است و اگر سیاست را از حج جدا کرد دیگر حج نیست. اصلا حج برای ارتباط مسلمین با یکدیگر است.

* اگر پیامها و مواضع صریح رهبر انقلاب نبود، مسلمانان جرأت مقابله با «سعودی»‌ها را نداشتند

پس از فاجعه منا پیگری موثری از سوی دولتهای اسلامی غیر از جمهوری اسلامی ایران دیده نشد در حالی که حدود ۶۵۰۰ تن از این شهدا از این کشورها بودند، علت این مسئله را در چه می‌دانید؟

ولایتی: ببینید کشورهای اسلامی انقدر درگیر گرفتاری و مشکلات خود هستند که به واسطه این مسائل توان پیگیری در این خصوص را ندارند.

پول دست سعودی‌هاست و البته این رژیم در سیطره آمریکا و چماق این کشور در منطقه غرب آسیا هستند. امروز اگر آمریکایی‌ها بخواهند، در مسائل منطقه دخالت کنند به صورت غیر مستقیم و از جانب آل سعود این اقدامات را انجام می‌هند و اگر اینگونه اظهارات و پیامهای صریح بزرگانی همچون امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب نبود، جرات مقابله با سیاستهای خصمانه را نداشتند مانند اجلاس اخیر علمای اهل سنت در«گروزنی چچن» که علیه وهابیت موضع گرفتند. در تاریخ پیداش وهابیت و در میان اهل سنت اولین باری بود که چنین اجلاسی با این موضع‌گیری ضد وهابی و حامیانش صورت می‌گرفت.

ان شاءالله در آینده نزدیک وهابیت که توسط پول سعودی و زور امریکا و صهیونیسیم اداره می‌شود، سقوط می‌کند و مسلمانان بدون نفوذ وهابیت به جایگاه اصلی خود می‌رسند و از «جبل الطارق» تا «تنگه مالاکا» که موقعیت ژئوپولیتیکی دارند در اختیار مسلمانان قرار می‌گیرد. البته باید این نکته را یادآور شد که غرض ما توسعه طلبی مسلمانان نیست بلکه مسلمانان باید جایگاه خود را داشته باشند و از حقوق خود دفاع کنند و در کنار سایر ملتها با یکدیگر برادر وار زندگی کنند و این طور تحت سیطره گروه نفوذی که چراغ صهیونیست و امپریالیسم هستند، نباشند البته دوره اینها رو به پایان است.

انتهای پیام/ تسنیم