خبرگزاری سوریه از توافق نظام سوریه با آتش‌بس مورد توافق آمریکا و روسیه خبر داد.

به گزارش حرف شما، خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که نظام سوریه با توافق آتش‌بس پیشنهادی آمریکا و  روسیه موافقت کرده است.

منابع مطلع از توافق روسیه و آمریکا درباره سوریه به خبرگزاری سانا اعلام کردند که یکی از اهداف توافق روسیه و آمریکا دستیابی به راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه است.

این منابع تاکید کردند که توافق آتش‌بس با هدف انتقال کمک‌های بشردوستانه به داخل شهر حلب و از راه کاستیلو است.

این منابع افزودند: دولت سوریه با این توافق موافقت کرده و آتش‌بس به دلایل انسانی در شهر حلب برقرار خواهد شد.

همچنین این منابع گفتند که آمریکا از گروه‌های مسلح درخواست کرده که خود را از گروه‌های تروریستی جبهه النصره جدا کرده و مرکزی با هماهنگی روسیه و آمریکا با هدف مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و به کمک تسلیحات با دقت بالا صورت خواهد گرفت.

این منابع اعلام کردند که بر اساس این توافق، تغییر نام جبهه النصره ماهیت تروریستی این گروه را تغییر نمی‌دهد.

این منابع تاکید کردند که این توافق با آگاهی کامل دولت سوریه انجام شده و این دولت با آن موافقت کرده است.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه در پایان مذاکرات با «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود در ژنو، از توافق بر سر نقشه راهی برای آتش‌بس سوریه و همچنین آغاز فرآیند عملیات سیاسی در این کشور جنگ‌زده خبر داد.

کری که در کنفرانس خبری در کنار سرگئی لاوروف با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: باور دارم این طرح به مذاکرات برای «توقف درگیری‌ها» منجر می‌شود.

جان کری تصریح کرد: امروز آمریکا و روسیه طرحی را ارائه کردند که امیدواریم به کاهش خشونت، و کاهش آلام (مردم) منتهی شود و به از سرگیری مذاکرات صلح و انتقال سیاسی قدرت در سوریه بینجامد.

وی افزود: آمریکا در اینجا در حال برداشتن گام‌های بیشتری است؛ زیرا روسیه از این قابلیت برخوردار است تا «بشار اسد» (رئیس‌جمهوری سوریه) را وادار کند تا به درگیری پایان دهد و به پای میز مذاکره بیاید و صلح برقرار شود.

کری خاطرنشان کرد: براساس این طرح تازه، آتش‌بس از عصر روز دوشنبه ۱۲ سپتامبر، که با عید قربان مصادف است، آغاز خواهد شد و چنانچه این آتش‌بس توسط همه طرف‌های درگیر به‌مدت یک هفته رعایت شود، آمریکا همکاری مشترک با روسیه برای هدف قرار دادن «جبهه النصره» و «داعش» را آغاز خواهد کرد.

مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و روسیه، روز گذشته در ژنو ۱۲ ساعت به‌طول انجامید.

در همین راستا، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، که همراه کری در ژنو حضور دارد، گفت: کری به رایزنی‌های خود با مسئولان در واشنگتن (از طریق تلفن) درباره متن توافق پیشنهادی بین آمریکا و روسیه ادامه می‌دهد.

کارشناسان آمریکایی و روسی از ماه ژوئن در حال مذاکره بر سر این طرح برای برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه هستند.

انتهای پیام/ تسنیم