به گزارش حرف شما، آمریکا در نبرد علیه داعش در موصل اصل «صندوق باز» را در پیش گرفته است که بر اساس آن شهر از سه محور محاصره شده و محور غربی آن به سمت مرزهای سوریه برای نجات تروریست ها باز مانده است. سیاست دایره بسته آمریکا در عراق این در حالی است که […]

به گزارش حرف شما، آمریکا در نبرد علیه داعش در موصل اصل «صندوق باز» را در پیش گرفته است که بر اساس آن شهر از سه محور محاصره شده و محور غربی آن به سمت مرزهای سوریه برای نجات تروریست ها باز مانده است.

سیاست دایره بسته آمریکا در عراق

این در حالی است که آمریکا در نبردهای اخیر علیه داعش به ویژه در منبج، الرمادی و فلوجه سیاست «دایره بسته» را در پیش گرفت که بر اساس آن شهر را از تمام محورها محاصره می کرد بدون اینکه گذرگاهی را برای فرار باز بگذارد اما در لحظات پایانی نبرد، یک راه گریز برای تروریست ها فراهم می کرد که نمونه این تاکتیک را در نبرد منبج شاهد بودیم، بنابراین باید گفت که این نقشه اهداف مشخصی  را در دل خود جا داده است.

سیاست صندوق باز چیزی جز بیان تمایل آمریکا برای دیدن کاروان های داعش در حال عقب نشینی از عراق نیست به گونه ای که بتواند از این پیروزی در سطح رسانه‌ای و انتخاباتی بهره برداری و اینگونه القا کند که این کاروان ها عازم سوریه هستند؛ جایی که واشنگتن قبلا زمینه را برای استقرار آنان فراهم کرده است تا بر این اساس نقشه نابودی فرسایشی دشمنانش را به اجرا در آورد.

تمام این برنامه ها چیزی جز اجرای نقشه موسوم به «جدا کردن میدان های عملیات» نیست که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا چندی پیش در برابر گروهی از افسران پایگاهی در شمال کارولینا از آن سخن گفت.

وی در اظهارات خود اعلام کرد: ما سخت در تلاش برای اعمال فشار بر داعش در جنوب  سوریه هستیم تا تلاشهای جاری ما در شمال شرق سوریه کامل شده و به این ترتیب تاکتیک جدا کردن میدان های عملیات در سوریه و عراق کامل شود.

این تاکتیک مبتنی بر تقسیم بدنه «خلافت داعش» از طریق قطع ارتباط بین شهرهای بزرگ و کوچک و گشودن جبهه های متعدد در  اطراف این شهرها است.

برای داعش راهی جز اطاعت از آمریکا باقی نمانده است

اکنون به نظر می رسد داعش بر اساس نقشه آمریکا در حرکت است و تنها جزئی از ابزار این نقشه و یا غلام حلقه به گوش آمریکا به شمار می آید، اما واقعیت این است که داعش دیگر راهکاری برای شورش در برابر این نقشه ندارد و ناچار شده است تسلیم آن شود زیرا این تنها نقشه راهی است که اکنون برایش مهیا است.

چرا بیشتر داعشی‌ها در غرب موصل مستقر شده است؟

در نتیجه می توان متوجه شد که چرا داعش بیشتر نیروهای خود را در بخش غربی موصل در مجاورت گذرگاهی که به سمت سوریه باز است، مستقر کرده است که این کاملا نشان می دهد در برابر نقشه آمریکا سر تسلیم فرود آورده است.

بر این اساس بود که کاروان های داعش از موصل خارج شده و راه سوریه را در پیش گرفتند زیرا اطلاعات موجود نشان می دهد یک ماه پیش از آغاز نبرد آزاد سازی موصل حدودد دو هزار داعشی و خانواده آنان از جمله ۶۰۰ عضو و فرمانده این گروه وارد سوریه شدند.

همچنین چند روز پیش از نبرد موصل بزرگترین کاروان داعشی ها در قالب ۲۵ خودرو و ده کامیون بزرگ موصل را به مقصد دیرالزور ترک کردند و سپس تعدادی از آنان از آنجا راهی رقه و منطقه الرمیله شدند.

پیش بینی می شود با پشیروی نیروهای عراقی به سمت موصل تعداد بیشتری از داعشی ها از این شهر پا به فرار بگذارند و هر چند اکنون نمی توان تعداد آنان را برآورد کرد اما به هر حال تردیدی نیست که تعداد زیادی از تروریست های داعش در جریان نبرد موصل راهی برای ورود به سوریه می یابند حتی اگر این اقدام را با استفاده از اهالی موصل به عنوان سپر انسانی و به منظور تامین امنیت کاروان های خود انجام دهند.

انتهای پیام/ تسنیم