وب‌سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک عملکرد ۱۰ ورزشکار آسیایی حاضر در پارالمپیک ۲۰۱۶ که حضوری درخشان در این رقابت‌ها داشتند، را بررسی کرد که در بین آنها نام دو ایرانی دیده می‌شود.

به گزارش حرف شما، علاوه بر چین که کشوری پیش‌رو در بازی‌های پارالمپیک است، سایر کشورهای آسیایی نیز حضوری به یاد ماندنی در ریو داشتند.

۲۵ کشور آسیایی در لیست تک مداله‌ها قرار گرفتند و علاوه بر این، کشورهایی همچون قزاقستان، مالزی، ازبکستان و ویتنام نیز رتبه خود را در این دوره از بازی‌ها ارتقا دادند و عملکرد بهتری داشتند. قطر نیز اولین حضور خود در این بازی‌های را تجربه می‌کرد.

در ادامه ی این گزارش از ۱۰ ورزشکار آسیایی نام برده شده که با عملکرد خود در پارالمپیک ریو تاریخ‌ساز شدند و درخشیدند.

زهرا نعمتی و سیامند رحمان از ایران، وزنه‌برداری از چین، بازیکن رشته بوچیا از کره جنوبی، شناگری از سنگاپور، ورزشکاری از تایلند در دوومیدانی، نماینده مالزی در دوومیدانی، تیراندازی از امارات و شمشیربازی از عراق، ۱۰ ورزشکار نام برده شده در این لیست هستند.

در این گزارش از سیامند رحمان به عنوان وزنه برداری از ایران نام برده شده که توانست جایگاه خود را در جهان به عنوان قوی‌ترین مرد دارای معلولیت حفظ کند.

وی در اولین انتخاب خود وزنه ۲۷۰ کیلوگرم را انتخاب و مدال طلای پارالمپیک را قطعی کرد و با بالای سر بردن وزنه ۳۰۰ کیلوگرمی رکورد جهان را شکست و توانست کاری را انجام دهد که تاکنون کسی در جهان انجام نداده است. این وزنه بردار ۲۸ ساله در تلاشی دیگر وزنه ۳۰۵ و سپس وزنه ۳۱۰ کیلوگرمی را بالای سر برد و تاریخ‌ساز شد.

این گزارش از زهرا نعمتی، کماندار ۳۱ ساله ی ایرانی، اینگونه یاد کرده است: نعمتی دو ماه فراموش نشدنی را در ریو سپری کرد. او در ماه آگوست در بازی‌های المپیک شرکت کرد و پرچم‌دار کاروان کشورش بود و در ماه سپتامبر نیز موفق شد در پارالمپیک ریو به یک مدال طلای انفرادی و یک نشان نقره تیمی میکس دست یابد و این دو مدال را به مدال‌های طلا و برنز پارالمپیک لندن افزود.

انتهای پیام/ تسنیم