روزنامه گاردین در گزارشی در مورد شرکت مصر در مذاکرات لوزان، متن مکاتبه کری به ظریف را منتشر کرده و نوشته است که ایران خواستار حضور مصری‌ها در این مذاکرات بود.

به گزارش حرف شما، روزنامه «گاردین» روز پنج‌شنبه مدعی شد به متن ایمیل‌هایی دست یافته که نشان می‌دهد وزیر خارجه ایران شخصا از همتای آمریکایی‌اش خواسته تا مصر به مذاکرات لوزان در مورد سوریه دعوت شود.

بنا بر این گزارش، این ایمیل‌ها نشان می‌دهد که پس از آنکه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا به «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی‌اش پیشنهاد مذاکرات ۶ جانبه در مورد سوریه را داده تا «ببنیم که آیا عقلانیت می‌تواند خودی نشان دهد»، ظریف پاسخ داده: «چرا مصر هم نباشد؟»

به نوشته گاردین، ایران تنها زمانی حضور در مذاکرات لوزان را پذیرفته که با شرکت مصر و عراق که هر دو از دولت سوریه حمایت می‌کنند، موافقت شده است. تهران تلاش کرده تا تعداد کشورهای حامی دمشق با کشورهای حامی معارضین یعنی عربستان، قطر، ترکیه و آمریکا برابری کند.

بنا بر این گزارش، انتشار این ایمیل‌ها این نگرانی را ایجاد کرده که شاید مصر به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور عربی خاورمیانه از محور غربی فاصله گرفته باشد.

گاردین نوشته است که کری روز ۴ اکتبر در تلاش برای برگزاری نشست لوزان، به ظریف ایمیل زده و از او خواسته تا در مذاکرات شرکت کند.

وی در این ایمیل به همتای ایرانی‌اش گفته که با طرف روسی در مورد «برگزاری یک نشست مختصر با شرکت طرف‌های ذی‌نفع در سوریه» صحبت کرده است. کری نوشته است: «او (سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه) کاملا از این کار حمایت می‌کند. من هم همین‌طور. این جلسه مذاکره نخواهد بود، هدفمان رایزنی است.»

وی می‌افزاید: «هدفمان بررسی راهکار سیاسی است و اینکه ببینیم آیا عقلانیت می‌تواند خودی نشان دهد و بحث کنیم و ببینیم که چطور می‌شود این روند را تغییر داد، البته اگر بشود.»

کری در ادامه نوشته است که «شرکت‌کنندگان هم روسیه، ایران، ترکیه، قطر، پادشاهی عربستان سعودی و ایالات متحده هستند. آیا شما هم می‌توانید روز شنبه پانزدهم (اکتبر) در لوزان باشید و در نشست شرکت کنید؟»

ظریف در پاسخ با بیان اینکه فردای آن تاریخ باید میزبان وزیران خارجه آفریقایی باشد، نوشته است که سعی خواهد کرد تا در نشست باشد. او سپس نوشته که «چرا مصر هم نباشد؟»

روزنامه گاردین در ادامه نوشته است که بحران سوریه موجب شده تا ایران و مصر که سال‌هاست روابط دیپلماتیک ندارند، به هم نزدیک شوند.

این روزنامه سپس به نقل از یک خبرنگار ایرانی نوشته است: «جالبه که مصر کم‌کم دارد از محور آمریکا-مصر به سمت روسیه و ایران گرایش پیدا می‌کند. شاید روابط تهران و قاهره دیر یا زود احیا شود.»

با این حال گاردین نوشته است که برخی از کارشناسان معتقدند که اقدامات مصر تاکتیکی است و با وجود اختلاف نظرهای علنی که اخیرا میان قاهره و ریاض رخ داده، اما عربستان از مصر دست نخواهد کشید.

انتهای پیام/ فارس