هرچند در «شرق» و «شرق میانه» دنیا درباره حمایت آمریکا از داعش بسیار سخن گفته می‌شود، اما جالب است که بدانیم مردمان این منطقه در این دیدگاه تنها نبوده و بسیاری از مقامات و تحلیلگران غربی و آمریکایی نیز بر این عقیده‌اند.

به گزارش حرف شما، احتمالاً به‌دفعات با اظهارنظرهایی از سوی تحلیلگران و سیاستمداران کشورهای منطقه خاورمیانه درباره حمایت آمریکایی‌ها از تروریسم و نمودهای کنونی آن همچون داعش و القاعده مواجه شده‌اید، اما جالب است که بدانید این تنها ایرانی‌ها، عراقی‌ها، افغانستانی‌ها، سوری‌ها و دیگر ملت‌های منطقه نیستند که چنین باوری دارند. در دنیای غرب، خاصه در آمریکا نیز شخصیت‌های متعددی از جمله مقامات پیشین وجود دارند که در کتاب‌های خاطرات، مصاحبه‌ها یا تحلیل‌های خود به این مطلب اذعان می‌کنند که ایالات متحده آمریکا از چند دهه پیش تاکنون، به‌نوعی برای پیشبرد اهداف خود به رشد و خیزش گروه‌های تروریستی کمک کرده است. در اینجا به چند نمونه از این سخنان اشاره می‌شود:

مایکل اشپرینگ‌من، دیپلمات بازنشسته وزارت خارجه آمریکا که در اواخر دوران کاری‌اش در دفتر اطلاعات و پژوهش‌های این وزارت‌خانه مشغول به کار بوده است نیز، در کتاب جدیدش این موضوع را افشا کرده است که عملیات‌های مخفیانه ایالات متحده همراه با متحدانش در خاورمیانه به تأسیس گروه‌های تروریستی ضدغربی منجر شده است. به‌نوشته این دیپلمات آمریکایی، این عملیات‌های مخفی از زمان جنگ سرد تاکنون و برای اهداف کوته‌بینانه مختلفی اجرا شده‌اند.

دانیل مک‌آدامز، رئیس مؤسسه صلح ران پال آمریکا، نیز در گفتگویی اعلام کرد «ایالات متحده به‌دلایل تاکتیکی و نه ایدئولوژیک به رشد داعش کمک کرده است … ایالات متحده برای بی‌ثبات کردن سوریه داعش را تقویت کرده است، زیرا ایالات متحده آمریکا خواهان برکناری اسد بود».

مایکل تی. فلین، رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاعی پنتاگون در کتاب خاطرات خود تأیید می‌کند که مقامات کاخ سفید برای حمایت از شبه‌نظامیان وابسته به القاعده در سوریه «تصمیم مشتاقانه» گرفتند، علی‌رغم اینکه آژانس اطلاعات دفاعی به آنها هشدار داد که با انجام این کار احتمالاً موجودیتی شبیه به داعش در منطقه شکل بگیرد.فلین در یک گفتگوی تلویزیونی با شبکه الجزیره نیز اعلام کرد که رشد داعش نتیجه مستقیم حمایت ایالات متحده از شورشیان سوری بود که هسته مرکزی جنگجویان آن را القاعده عراق تشکیل می‌دادند.

وبگاه اینسورج اینتلیجنس در گزارشی دیگر با اشاره به درز یکی از اسناد دولتی آمریکا و دستیابی شرکت حقوقی «جیودیسال واتچ» به آنها، نوشت که این اسناد بیانگر ائتلاف آگاهانه دولت‌های غربی با القاعده و دیگر گروه‌های افراطی برای سرنگونی بشار اسد است. در این گزارش آمده است این سند نشان دهنده این موضوع است که غرب به‌صورت عامدانه و با هماهنگی دولت‌های خلیج (فارس) و ترکیه برای بی‌ثبات کردن نظام سوریه از گروه‌های خشن حمایت کرده‌اند و این دولت‌ها خواهان شکل‌گیری «قلمرویی سلفی‌نشین» برای به انزوا کشاندن رژیم سوریه بودند.

دونالد ترامپ، یکی از دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سخنانی دولت اوباما را متهم کرد که به‌صورت فعالانه از گروه‌های افراطی سلفی که بعداً به داعش تبدیل شدند، حمایت کرده است.

پس از حمله جنگنده‌های ارتش آمریکا به مواضع ارتش سوریه، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیه۲۴، گفت: «اگر پیشتر به این شک داشتیم که جبهه النصره این‌گونه مورد حمایت قرار می‌گیرد، اکنون، پس از حمله هوایی امروز علیه ارتش سوریه به این نتیجه واقعاً دهشتناک برای کل جهان رسیدیم: کاخ سفید از داعش حمایت می‌کند». این در حالی است که سپهبد ولادیمیر ساوچنکو، رئیس مرکز سازش روسیه مستقر در پایگاه حمیمم لاذقیه اعلام کرد «که پس از حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف، شبه‌نظامیان داعش به‌سرعت حملاتی» را علیه منطقه بمباران شده «اجرا کردند».

دفتر بازرس کل ایالات متحده آمریکا در گزارش خود از وضعیت عراق و عملکرد سفارت آمریکا در بغداد، اذعان کرده است که حدود ۴۰ درصد عراقی‌ها بر این باورند که آمریکا تلاش دارد عراق را بی‌ثبات کرده و منابع طبیعی آن را به کنترل خود بگیرد و حدود ۳۰ درصد عراقی‌ها نیز باور دارند که آمریکا از تروریسم حمایت می‌کند.

سیمور هرش، نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی نیز در گزارشی در نشریه نیویورکر آورده است که دولت بوش برای تضعیف ایران و حزب‌الله، اولویت‌های خود را در خاورمیانه تغییر داده و تصمیم به همکاری محرمانه با عربستان گرفت. ایالات متحده همچنین به انجام عملیات مخفی در سوریه روی آورد که از اثرات جانبی این فعالیت‌های واشنگتن تقویت گروه‌های افراطی و تندرویی بود که دیدگاهی شبه‌نظامی داشته و متمایل به القاعده بودند.

جورج اودوم، مدیر آژانس امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان نیز به این مطلب به‌نحوی اذعان کرده است، تا جایی که به صراحت گفته است که «با هر مقیاسی، ایالات متحده برای مدت‌ها از تروریسم استفاده کرده است».

سیماس میلن، یکی از روزنامه‌نگاران انگلیسی در گزارشی در نشریه گاردین نیز عنوان کرده است که پس از سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۲، سرویس اطلاعات خارجی انگلیسی (MI6) و سازمان سیا با همکاری یکدیگر، راهی را برای انتقال سلاح‌های موجود در زرادخانه‌های لیبی به شورشیان سوری تدارک دیدند.

انتهای پیام/تسنیم