دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت : رابطه ایران و روسیه درموضوعات مختلف یک رابطه راهبردی است.

به گزارش حرف شما به نقل از ایرنا، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی درگفت وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم افزود:

– روسیه در دوره پوتین، هویتی مستقل و شکل متفاوتی با روسیه ما قبل پوتین دارد.

– وی درپاسخ به این سوال که چرا جنگنده بمب افکن های روسی از پایگاه همدان استفاده کردند و چرا به یکباره این همکاری پایان یافت، اظهار کرد: مقابله با تروریسم نیازمند مبادله توانمندی ها در زمینه های مختلف است. عملیات اخیر با همکاری مستشاران نظامی ایران، حمایت هوایی روسیه و مشارکت موثر ارتش سوریه درعرصه زمینی صورت گرفت. این عملیات، نیازمند آن بود که برخی از توانمندی های ایران برای برهه زمانی مشخص و محدودی به کار گرفته شود؛ به کارگیری این توانمندی ها در پایگاه همدان انجام شد و پایان یافت.

– روابط راهبردی میان ایران و روسیه پایان نیافته است اما این عملیات (استفاده از پایگاه همدان توسط جنگنده های روسیه) به شکل طبیعی یک عملیات محدود بود و پایان یافت؛ روزی که این عملیات شروع شد ما توافق کرده بودیم که این عملیات چند روز بیشتر به طول نیانجامد.

– درصورت لزوم بازهم با روسیه همکاری می کنیم

– شمخانی درپاسخ به این سوال که آیا ممکن است ما بار دیگر شاهد استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان باشیم، گفت :همان طور که این نوع همکاری نظامی میان ایران و روسیه بر اساس تحولات میدانی سوریه بوده است، از سرگیری این نوع از همکاری در آینده نیز به تحولات میدانی در سوریه بستگی دارد؛ از این رو ممکن است بار دیگر در این زمینه با روسیه همکاری صورت گیرد.

– درحادثه اخیر ترکیه، ما معتقد بودیم که دولت ترکیه یک دولت قانونی و منتخب مردم محسوب می شود و این امر حتی پس از کودتای نافرجام نیز ثابت شد. طبیعتا این دولت مردمی باید با قوت به کار خود ادامه دهد. این اعتقاد ماست. این رویکرد ما درحالی است که در برخی مسائل منطقه با ترکیه اختلاف نظر هم داریم.

–  این حادثه منجر شد که دوستان ما درترکیه به این نتیجه برسند که بسیاری از کشورهای غربی و عربی نمی پسندند ترکیه یک کشور همسایه و دوست برای سوریه باشد. در این چارچوب به نظر می رسد سخن نخست وزیر ترکیه درحال به وقوع پیوستن است. ترکیه در کنار حفظ استقلال خود و مخالفت با برنامه های بیگانگان که به دنبال برهم زدن ثبات منطقه هستند، می خواهد به ثبات سوریه کمک کند. از این رو امیدواریم این سخنان که بر زبان مسئولان ترک جاری می شود به صورت عملی محقق شود.

–  در مورد مساله سوریه ما از ترکیه می خواهیم که اجازه ارایه هیچگونه کمک نظامی به گروه های تروریستی را ندهد و در نابود کردن آنها مشارکت کند.همچنین امیدواریم که مرزهای خود را بر روی تروریست ها ببندد و به گفت و گوی سوری – سوری کمک کند. تمامی این مسائل این امکان را برای ما فراهم می کند که با یکدیگر همکاری کنیم و برای تحقق این مسائل با طرف ترک همکاری داشته باشیم.

– شمخانی درباره اینکه آیا ایران در حل و فصل اختلافاتی که میان سلیم الجبوری رئیس پارلمان و خالد العبیدی وزیردفاع بروز کرده است نقش آفرینی خواهد کرد، گفت : ایران درحل و فصل این گونه اختلاف ها مشارکت کرده است.

– ایران همچنین درحل و فصل اختلاف ها میان برادران سنی مان درعراق نیزهمواره نقش آفرینی کرده است و معتقدیم که برادران سنی ما جزء جدایی نشدنی از مدیریت صحیح حکومت درعراق هستند.

– ایران جریان های میانه رو اهل سنت را به هم نزدیک کرده و اجازه نداده است که اختلاف های مقطعی یا شخصی موجب شکست تفکرات میانه رو سنی شود. این تفکرات در افرادی چون خالد العبیدی وزیر دفاع و سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق نمود یافته است. هر دو این افراد از تشکل اهل سنت هستند و هر دو نیز میانه رو هستند از همین رو ما با هدف حفظ ثبات عراق نقش خود را در این خصوص ایفا می کنیم و تلاش می کنیم گام هایی برای پیشبرد فرایند سیاسی برداریم. پیش از این نیز در این خصوص تلاش کرده ایم و همه از این مساله آگاه هستند.

– امروز یکی از مهم ترین عوامل پسرفت داعش در جذب نیروها و عناصر جدید این است که درعراق و سوریه به آنها ضربات سنگینی وارد شده است. اگر هزینه هایی که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه داده است نبود، این مساله محقق نمی شد. شما در ایران می بینید که به صورت مستمرشهدایی که در ماموریت های مستشاری به شهادت می رسند تشییع می شوند. ما از طریق مستشاران نظامی خود برای مبارزه با داعش کمک ارائه می کنیم.

–  مستشاران نظامی ما چکیده تجربه سی و هفت ساله مبارزه با تروریسم درداخل و خارج از کشور را در اختیار آنها می گذارند. ماهمه این تجارب خود را در اختیار نیروهای عراقی قرار داده ایم. از این رو جمهوری اسلامی ایران با اعزام مستشاران نظامی ازعراق برای مبارزه با تروریسم حمایت کرده است؛ ما در زمینه سیاسی برای ایجاد همبستگی و دوستی میان برادران کُرد، اهل سنت و شیعه در زیر پرچم عراق واحد تلاش کردیم.

– ‘عمر هواش’ مجری شبکه تلویزیونی روسیا الیوم از دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران پرسید سیاست هایی که شما درموردعراق درپیش گرفته اید برخی اعتراض هایی را تابستان امسال درپی داشت، آیا شما در اتخاذ سیاست های خود درعراق به اعتراض های اینچنینی توجه می کنید؟

شمخانی درپاسخ به این سوال گفت: در واقع این اعتراض ها ربطی به مخالفت با ایران نداشت. برخی از سفارتخانه هایی که درعراق فتنه انگیزی می کنند و برخی کشورها که متاسفانه نمی خواهند عراق سر و سامان بگیرد تلاش کردند این راهپیمایی ها را به اعتراض هایی علیه ایران تبدیل کنند.

وی با اشاره به اینکه چیزی از این قبیل راهپیمایی ها در آنجا وجود نداشت، گفت: شعارهای ضد ایرانی هرچند که از سوی معترضان سر داده می شد اما این شعارها را صرفا دو یا سه یا چهار نفر نفوذی سر می دادند. این افراد با هدف فتنه انگیزی دست به چنین اقدام هایی می زدند اما این فتنه سریعا خاموش شد و هیچ اثری از آن باقی نماند. وجود ایران درعراق به صورت های مختلف براساس درخواست رسمی و علنی تمامی مسئولان عراقی چه شیعه، چه کُرد و چه سنی صورت گرفته است.

– دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این سوال که آیا سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، فرماندهی عملیات آزاد سازی موصل را برعهده خواهد داشت؟ گفت: درعراق، ما فرماندهان بزرگی داریم که در زمان جنگ ایران و عراق در سازمان بدرعلیه صدام می جنگیدند.

در نبرد آزادسازی موصل جمهوری اسلامی ایران خدمات مستشاری خود را برمبنای درخواست مسئولان نظامی و سیاسی عراق ارائه می کند و ما این امر را وظیفه خود می دانیم زیرا تروریسم حد ومرز نمی شناسد.

–  علت همکاری میان روسیه و ایران نیز ناشی از همین امر است. تروریسمی که درمکتب وهابیت و با پول وهابیت نشأت گرفته است در پشت مرزهای عراق یا مرزهای سوریه متوقف نمی شود. ما شاهد توسعه تفکر وعملیات تروریستی در فرانسه بودیم، انفجارهایی که در بلژیک و آلمان صورت گرفت را دیده ایم از این رو نمی توانیم در مقابل این حوادث دست بسته باقی بمانیم. درنتیجه پیش از اینکه این حوادث درکشور ما رخ دهد ما باید به صورت پیشگیرانه جلوی هرگونه آثار منفی را بگیریم.

ادعای حضور مستشاران ایرانی در یمن

– شمخانی درپاسخ به این سوال که آیا شما در یمن مستشار نظامی دارید، گفت: این یک ادعای تبلیغاتی بزرگی است. طی ۱۸ماه گذشته وقتی به عناوین خبری که رسانه های سعودی منتشر می کنند، می نگریم، آنها همیشه می گویند تعدادی از مستشاران ایرانی در یمن را بازداشت کرده اند اما آنها نتوانسته اند حتی یک تن از آنها را در رسانه ها نشان دهند. این خود دلیلی بر آن است که چیزی از این قبیل وجود ندارد.

–  ما از ملت مظلوم بحرین، ملت مظلوم سوریه، ملت عراق اعم از کُردها، اهل سنت و شیعیان و همچنین از ملت یمن دفاع می کنیم. ملت یمن یک ملت بسیار فقیر است. ۱۸ماه پیش عملیات پیاپی با به کارگیری مدرن ترین تسلیحاتی که سعودی ها از همپیمانان غربی دریافت کرده اند، علیه ملت یمن به راه افتاد. همان همپیمانان غربی که خود عملیات های سعودی را محکوم کردند.

– ما ازهمه کشورها می خواهیم که بمباران های یکجانبه، ویران کردن زیرساخت های یمن، کشتار و از بین بردن نسل ها را که متاسفانه توسط یک کشور عرب مسلمان صورت می گیرد محکوم کنند. مسلما روسیه می تواند در این زمینه قدرتمندانه حضور یابد. روسیه نیز باید به عنوان یک کشور موثر در سازمان ملل متحد حمایت بیشتری از ملت یمن انجام دهد. روسیه می تواند بیش از گذشته نقش فعال تری برای دفاع از ملت یمن ایفا کند. ما هم اکنون شاهد آن هستیم که بخشی از شهرعدن تحت سیطره تروریسم قرار دارد و در دست سازمان القاعده است. تداوم بمباران یمن موجب فقیرتر شدن ملت یمن می شود و باعث رشد و گسترش تروریسم خواهد شد.

سعودی ها تنها مانده اند

شمخانی تصریح کرد: این عملیات نظامی که علیه یمنی ها صورت می گیرد، سرنوشتی جز شکست نخواهد داشت. حضور گسترده مردمی در صنعا بدون هیچگونه پوشش هوایی نشان می دهد که عملیات نظامی سعودی ها علیه ملت یمن به هیچ وجه کارآمد نبوده است. از این رو هرگونه دولتی که بر اساس رای مردم در صنعا تشکیل شود مورد حمایت ما خواهد بود و ما به آن دولت کمک خواهیم کرد تا این دولت بتواند مشکلات ملت یمن را حل کند و با کشورهای منطقه ارتباط برقرار کند و به صورت بین المللی به رسمیت شناخته شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درپاسخ به این سوال که حتی اگر حمایت های شما از دولت جدید صنعا باعث افزایش تنش با ائتلاف عربی به رهبری سعودی شود باز هم از این دولت حمایت خواهید کرد، گفت: ائتلاف عربی که وجود خارجی ندارد. در واقع سعودی تنها مانده است و امروزه به نام ائتلاف عربی عملیات نظامی را رهبری می کند. حتی امارات متحده عربی که از نزدیک ترین کشورها به سعودی است از ادامه حضور نظامی در یمن کنار کشیده است.

با خویشتنداری در دام سعودی ها نمی افتیم

– عربستان سعودی هر کاری که می توانست علیه ایران انجام داده است. توانمندی های جهان اسلام باید بر مشکلات اساسی که جهان اسلام با آن دست و پنجه نرم می کند، متمرکز شود اما بخشی از این توانمندی ها برای تشکیل گروه های تکفیری به کار گرفته می شود گروه هایی که باعث ایجاد تفرقه های خونین میان کشورهای جهان اسلام می شوند و این امر تنها به افزایش تنش میان این کشورها منتهی می شود. برخی کشورها گروه های تکفیری را ایجاد و از آنها حمایت می کنند و آنها را مورد پشتیبانی مالی قرار می دهند که این مساله منجر به دامنه افراط گرایی و تندروی در منطقه شده است و در نتیجه برخی کشورهای اسلامی امنیت برخی دیگر از کشورهای اسلامی را به خطر می اندازند. متاسفانه فهرست بلند بالایی از اقدام های عربستان سعودی علیه ایران وجود دارد که نشان می دهد آنها درعراق و سوریه علیه ایران اقدام انجام داده اند و سفارتخانه های عربستان در سراسر جهان علیه ما تبلیغ می کنند.

– سعودی با توافق هسته ای به مقابله برخاست و در مناطق جنوبی و شرقی، جنوب غربی و شمال غربی تلاش می کند که امنیت ایران را بر هم بزند.

– عربستان با برخی از عناصر ضد انقلاب و تروریست همپیمان شده است. عربستان به امنیت و عزت حجاج ما در مراسم حج توجهی نشان نمی دهد. سعودی به خاطر حادثه منا معذرت خواهی نکرد. این ها بخشی از فهرست بلندبالای اقدام های ضد ایرانی سعودی است، با وجود این اقدام ها ما خویشتنداری کرده ایم زیرا راهبرد ما اینگونه نیست که در چنین دام هایی که طرف ثالث برای ما گسترده است بیافتیم طرفی که مصالح آنها در حدوث درگیری میان ماست.

– راه گفت و گو میان ایران وعربستان بسته نیست. ما باب گفت و گو را با هیچ کشوری به جز رژیم غاصب اسرائیل نمی بندیم. ما حتی با آمریکا نیز گفت و گو کرده ایم اما آمریکایی ها به پیمان های خود پایبند نبودند و تعهدات شان در توافق هسته ای زیر پا گذاشتند. البته ما انتظار چنین مساله ای را داشتیم اما با این حال با آنها به گفت و گو پرداختیم.

– بسیاری برای میانجی گری آمدند تا ما مذاکره با سعودی را آغاز کنیم. برخی کشورها که روابط خوبی با عربستان داشتند از جمله کشورهای منطقه، کشورهای اسلامی و غیراسلامی احساس می کردند که می توانند برای آغاز مذاکرات میان ایران وعربستان میانجی گری کنند اما عربستانی ها به صورت مستقیم با این میانجی گری ها مخالفت کردند.

– هم اکنون میان ما و عربستان سعودی هیچ گفت وگویی وجود ندارد و میان ما تنها اظهارات مخالف یکدیگر رد و بدل می شود؛ ما شاهد عملکرد غیرعقلانی سعودی ها هستیم، آنها علیه ما تبلیغات رسانه ای انجام می دهند و به اتهام زنی علیه ما می پردازند.