رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه با اشاره به ایجاد خط اعتباری تخصصی ۵ میلیارد دلاری برای تجارت با ایران گفت: لابیهای ترکیه و برخی کشورهای اروپایی اجازه نمی‌دهند که ایران در بازار روسیه حضور پیدا کرده و مانع‌تراشی می‌کنند.

به گزارش حرف شما، رجب سفراف رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه  امروز در همایش حضور پایدار در بازار روسیه اظهار کرد: ایران برای حضور در بازار روسیه باید به دنبال شرکتهای بازاریابی روسیه باشد و مطالعه در  این بازار را در دستور کار خود قرار دهد.

وی افزود: ۳۰ شرکت بازرگانی در روسیه وجود دارد که تخصص آنها بازاریابی است و این شرکتها نقش مهمی در گسترش حضور سایر کشورها در بازار روسیه دارند.

رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه ادامه داد: به فعالین اقتصادی و تجار ایران پیشنهاد می‌شود که برای حضور در بازار روسیه و بررسی شانس حضور خود در این کشور و چگونگی آغاز فعالیتها و یافتن لابی‌ها و اینکه چگونه می‌توانند در این بازار حضور داشته باشند با شرکتهای بازاریابی ارتباط بگیرند تعامل داشته باشند و این امر را در نظر بگیرند که هیچ فردی دولتی در ایران و روسیه نمی‌تواند این شرایط و تسهیلات را برای فعالین بخش اقتصادی ایران فراهم کند.

سفر‌اف در ادامه صحبت‌های خود در خصوص روابط بانکی ایران و روسیه گفت: مشکلات بانکی در روابط دو کشور مطرح می‌شود اما افراد نمی‌دانند که بانکهای زیادی در روسیه آمادته همکاری با ایران هستند به طوری که قبل از سفر به ایران بامدیر عامل TEMP BANK دیدار داشتند و ایشان اظهار کرد که آمادگی دارد در تمام زمینه‌های بانکی از جمله LC با ایران همکاری برقرار کند و هیچ سرویسی بانکی نیست که به ایران ارائه نشود.

* بانکهای روسی آماده همکاری با ایران از طریق ریال هستند

وی افزود: TEMP BANK اعلام آمادگی کرده است که با ریال در ایران و روسیه و روبل همکاری‌های و روابط بانکی با فعالیت اقتصادی ایران ایجاد کند.

وی در ادامه صحبت‌های خود با انتقاد از ضعف حمل و نقل و لجستیک در روابط ایران و روسیه گفت: در خصوص حمل ونقل و مسائل لجستیکی هیچ کاری نکرده‌ایم و هیچ تصویری از شرکتهای مطرح شده برای حمل و نقل و همچنین امنیت حمل و نقل کالا نداریم.

رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به ایجاد کریدور تجاری میان ایران و روسیه گفت: در این زمینه صحبت‌هایی شده اما به طور واقعی عملیاتی انجام نشده است که تجار ایرانی و روسی بتوانند آن را لمس کنند.

* خط اعتباری ۵ میلیاردی دولت روسیه برای تجارت با ایران

سفراف در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه دولت روسیه تصمیم گرفته است برای صادرات خود خط اعتباری ویژه‌ای برای ایران تخصیص دهد، گفت: بودجه ۵ میلیارد دلاری در این زمینه تخصیص داده شده که ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون آن در حال اجرایی است.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم که این پول بعد از بهره‌برداری به راحتی بازمی‌گردد و این امر می‌تواند تجارت شرکتهای ایرانی و روسی را تکان دهد.

رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه گفت: ۲۲۰ میلیون دلار برای صادرات به روسیه براساس اولویت‌ها برای تجار ایرانی جدا شده اما مطمئن نیستیم که این امر تا کجا واقعیت و به دست تجار رسیده است یا خیر.

* برندهای ایرانی در روسیه شناخته شده نیستند

سفراف در ادامه با اشاره به اینکه برندهای ایرانی در بازار روسیه شناخته شده نیستند، گفت: تجار ایرانی فکر می‌کنند که لازم نیست که برند و محصولات خود را در بازار روسیه تبلیغ کنند اما باید اذعان داشت در ۸ ماهی که روسیه با ترکیه ارتباط نداشت فعالین اقتصادی روسیه برای حفظ بازارهای خود در کشور ما تلاش کردند.

* ۳ هزار شرکت ترکیه‌ای به دلیل عدم ارتباط تجاری با روسیه ورشکست شدند

وی گفت: در ۸ ماهی که ترکیه و روسیه با یکدیگر ارتباط اقتصادی نداشته‌اند ۳ هزار شرکت ترکیه‌ای ورشکست شدند و ۳۰ میلیارد دلار خسارت دیدند. همچنین شرکتهای روسی نیز رقمی در حدود ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار خسارت دیدند که این اتفاقات ناشی از مسائل سیاسی صورت گرفت.

* لابیهای ترکیه اجازه نمی‌دهند که ایران در بازار روسیه حضور پیدا کند

رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه گفت: لابی‌های ترکیه در ۸ ماهی که با روسیه ارتباط نداشتند حتی یک ساعت فعالیت خود را در کشور ما قطع نکردند و وظیفه داشتند که اجازه ندهند دیگران به این کشور وارد شوند.

سفراف افزود: در صورتی که بخواهم شفاف توضیح دهم باید بگویم که در ۸ ماهی که  روسیه و ترکیه با همدیگر روابط اقتصادی نداشتند لابیهای ترکیه اجازه ندادند که کالاهای ایرانی به بازار روسیه وارد شوند.

وی گفت: کالاهای ایرانی برای اینکه به روسیه آمده و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای قرار گیرند به مانعی از سمت کشورهای اروپایی نیز برخورد می‌کنند و آنها براساس لابیهایی که دارند اجازه نمی‌دهند که کالاهای ایرانی به بازار روسیه بیاید.

سفراف گفت: خرده‌گیریهایی که در گمرک مشاهده می‌شود ناشی از تلاش مدیران سایر کشورها است و هیچ ربطی به کیفیت کالای ایرانی ندارند بلکه نقش قوی لابیها است که جلوی ورود کالا از ایران را می‌گیرد.

رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه گفت: ایرانی‌ها باید ببینند که با چه مکانیزمی می‌توانند در بازار روسیه حضور پیدا کنند تا براساس شرایط واقعی بتوانند جایگاهی برای خود در این کشور وباز کنند.

سفراف با اشاره به اینکه کیفیت کیوی ایران از سایر کشورها بسیار بالاتر است، گفت: بارها مشاهده شده است که کیوی ایرانی زمانی که به بازار روسیه می‌آید برای آن هزاران مشکل و شانتاژ ایجاد می‌شود و اعلام می‌شود که کیفیت ندارد  اما کیوی ایران در مقایسه با کیوی وارداتی از سایر کشورها شرایط بهتری دارد.

وی در ادامه گفت: به نظر من شرکتهای ایرانی شرکتهای بزرگی نیستند و این امر باعث می‌شود که توان رقابت با شرکتهای بزرگ و جهانی را نداشته باشند و نتوانند با شرکتهای جهانی رقابت کنند.

رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه گفت: شرکتهای ایرانی برای حضور در روسیه و حتی سایر کشورهای دیگر باید به صورت هلدینگ‌، کنسرسیوم و تعاونی‌ها حرکت کنند و امکانات مالی بیشتر و سرویس‌های دیگری داشته باشند.

سفراف گفت: خدا به کشور ایران امکانات زیادی داده است همچنین مردم ایران افرادی بااستعداد و نابغه هستند که با برنامه‌ریزی و انجام کارهای تحقیقاتی می‌توانند جایگاه مناسبی برای خود در روسیه ایجاد کنند.

وی گفت: کالاهای زیادی در ایران وجود دارد که بازار گرمی در روسیه خواهند داشت اما تا به امروز هیچ کاری بر روی آنها انجام نشده ا ست.

رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه در ادامه با اشاره به اینکه روسیه در حال انجام مطالعه در بازار ایران و انجام فعالیتهای مشترک است گفت: ۵ شرکت بازاریابی بر روی ایران در حال مطالعه بر روی ۶۵ مورد هستند که نتایج حاصل از این پژوهش به زبان روسی در اختیار شرکتهای ما قرار می‌گیرد و شرکتهای ایرانی نیز در این پژوهش معرفی خواهند شد.

سفراف در پایان صحبت‌های خود گفت: در روسیه همایشهای متعددی طی ماه‌های آینده برای همکاری با ایران انجام خواهد شد و در این ارتباط از مسئولین خصوصی و دولتی ایران دعوت به عمل آمده است تا در این مراسم حضور یابند و ما معتقدیم که حضور ایران در بازار روسیه امری منطقی و از روی عدالت و انصاف است.

انتهای پیام/ تسنیم