رئیس کارگروه هوافضای مرکز پژوهش‌های مجلس جزئیاتی از نحوه تصویب یک پیشنهاد مهم در این مرکز را تشریح کرد. در صورت الحاق این پیشنهاد به برنامه ششم، “توان تهاجمی کشور” به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

به گزارش حرف شما، دولت در اجرای ماده ۱۴۱ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی لایحه برنامه ششم توسعه کشور را جهت بررسی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده که این لایحه در مجلس با شماره ۱۰۴، به ثبت رسیده است.

اما در تاریخ ۴ مرداد ماه سال جاری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در نامه‌ای به مجلس، “ویرایش جدیدی از لایحه برنامه ششم” را که در دولت تهیه شده بود تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

پس از دریافت ویرایش جدید این لایحه، مرکز پژوهش‌های مجلس به‌عنوان بازوی کارشناسی و تخصصی مجلس برای بررسی لوایح و طرح‌ها، کار بررسی این لایحه را آغاز کرد و نهایتاً گزارشی پیرامون نواقص و اصلاحات پیشنهادی، منتشر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در بخش هوافضای برنامه ششم توسعه کشور، یکی از نقاطی را که الزاماً باید سریع‌تر توسعه یافته و تقویت شود مدنظر قرار داده و یک بند مخصوص این حوزه برای اضافه‌شدن به لایحه برنامه ششم، پیشنهاد کرده است.

ایران حدود یک سال است که مذاکرات برای خرید جنگنده سوخو۳۰ را با روسیه آغاز کرده است(لینک)

این مرکز پیشنهاد کرده که در بند ۱ از ماده ۳۴ لایحه برنامه ششم، یک بند به‌عنوان بند “ز” به ماده ۳۴ الحاق شود. بند پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس مشتمل بر تقویت و توسعه نیروی هوایی کشور است.

این مرکز بند ذیل را برای الحاق به لایحه برنامه و نهایتاً تصویب آن در مجلس، پیشنهاد کرده است:

«ز: توسعه و تقویت ناوگان هوایی نیروهای مسلح اعم از خرید، بازسازی، ساخت و نگهداری تا سطح آمادگی مصوب و عملیاتی نمودن کلیه هواپیماها و بالگردها و تسلیحات مرتبط و ایمن‌سازی پروازها».

به‌نظر می‌رسد که در تدوین لایحه برنامه ششم به‌عنوان یک سند بالادستی و الزام‌آور، در بخش نظامی به حوزه نیروی هوایی و تقویت ناوگان هواپیماهای نظامی کشور بی‌توجهی شده است و این مرکز به‌درستی این بی‌توجهی را شناسایی کرده و پیشنهاد بسیار خوبی برای رفع آن داده است.

{در همین زمینه بخوانید:: کلید حل مشکلات نهاجا در برنامه ششم/ خرید جنگنده الزامی می‌شود؟}

در همین زمینه، مهدی فقیهی رئیس کارگروه هوافضای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به فرآیند تصویب این بند، گفت: با توجه به اهمیت صنعت هوا و فضا در توسعه اقتصادی- اجتماعی و ارتقا امنیت کشور و روند رو به توسعه آن در کشورهای مختلف دنیا، توجه به بخش هوا و فضا در اسناد و قوانین کشور به‌ ویژه برنامه‌های توسعه‌ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

وی افزود: دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بررسی کارشناسی اولیه‌ای که در مورد احکام موجود در برنامه ششم توسعه در بخش هوا و فضا داشت، به این نتیجه رسید که خلأهای متعددی در عرصه هوا و فضای کشور وجود دارد. به همین منظور، این مرکز با حضور کارشناسان و مسئولان بخش‌های دفاعی و غیردفاعی و نمایندگان مجلس، برای حل این موضوع جلساتی تشکیل داد.

رئیس کارگروه هوافضای مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: در این جلسات منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی و رئیس سابق سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع، محسن بهرامی و علی‌اکبر گلرو رئیس و قائم مقام سازمان فضایی ایران، مدیرکل طرح و توسعه وزارت دفاع، نماینده صنایع هسا، نمایندگان کارگروه فناوری نوین و هوافضای مرکز پژوهش‌های مجلس، نماینده اتحادیه تولیدکنندگان حوزه هوافضا و . . . . حضور داشتند.

فقیهی اضافه کرد: با برگزاری این جلسات، در نهایت به چند بند و ماده الحاقی و اصلاحی برای حل مشکلات این بخش رسیدیم که در قالب گزارشی چاپ شد. بند مربوط به تقویت نیروی هوایی نیز توسط منوچهر منطقی در جلسات مطرح و با موافقت تمام اعضای کارگروه، به تصویب رسید و به عنوان پیشنهاد رسمی، به مجلس ارائه شد.


فقیهی می‌گوید، تصویب پیشنهاد مربوط به تقویت نیروی هوایی می‌تواند “توان تهاجمی کشور” را به شکل قابل
توجهی افزایش دهد

وی همچنین اظهار داشت: مجموعه‌ پیشنهاداتی که مرکز پژوهش‌های مجلس برای تقویت بخش هوایی – نظامی و هوافضا به مجلس ارائه کرده بود، پس از رأی‌گیری و تصویب در کمیسیون صنایع و معادن مجلس، به‌عنوان پیشنهادات این کمیسیون به کمیسیون تلفیق ارسال شده است.

رئیس کارگروه هوافضای مرکز پژوهش‌های مجلس خاطر نشان کرد: از جمله مهمترین پیشنهادات این مرکز برای ارتقا و رشد صنعت هوایی و به خصوص نیروی هوایی این بود که ما پیشنهاد دادیم که، تقویت و توسعه ناوگان هوایی نیروهای مسلح از طریق خرید، بازسازی، ساخت و نگهداری تا رسیدن به سطح آمادگی مصوب و عملیاتی کردن کلیه هواپیماها، بالگردها و تسلیحات مرتبط و همچنین ایمن سازی پروازها در قالب برنامه ششم توسعه، الزامی شود.

فقیهی اضافه کرد: توجه به تقویت ناوگان هوایی – نظامی در کنار توجه به صنعت هوافضا و تقویت زیرساخت‌های فضایی از نتایج قابل توجه حاصل از جلسات این کارگروه بود؛ تاکید اکثر اعضای شرکت کننده در جلسه هم بر این مهم بود که ناوگان هوایی – نظامی کشور نیازمند بازسازی و ترمیم در جهت تامین امنیت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی است.

وی در پایان گفت: با توجه به دستور اخیر فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر افزایش توان تهاجمی کشور، تصویب این بند مهم می‌تواند به شکل بسیار قابل توجهی توان تهاجمی را از طریق تقویت نیروی هوایی، افزایش داده و این دستور را به عنوان سند بالادستی در دستور کار تمام دستگاه‌ها قرار دهد.

{در همین زمینه بخوانید:: ۳ پیشنهاد برای تحقق «دستورِ استراتژیک فرمانده»/ نیروی هوایی در اولویت برای “افزایش توان تهاجمی”}

 

* حسین دلیریان

انتهای پیام/ تسنیم