رئیس مجلس شورای اسلامی مبارزه جدی با تروریسم را نیازمند توجه به ریشه های فرهنگی این مقوله خواند.

به گزارش حرف شما، پرمیسل سوبوتکا نایب رئیس مجلس سنای چک صبح امروز دوشنبه (۲۷ مهر) با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در  این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و دیرینه دو کشور گفت: در دوره جاری به پشتوانه پیوندها و علائق دیرینه فیمابین، ظرفیتها و فرصتهای فراوانی برای توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک وجود دارد و اطمینان دارم تبادل هیئتهای پارلمانی میان مجالس دو کشور تاثیر به‌سزایی در تسهیل این همکاری‌ها خواهد داشت.

وی افزود: در زمینه همکاری‌های اقتصادی فرصتهای خوبی برای دو کشور در زمینه انرژی به ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر، راه‌سازی و راه‌‌‌آهن وجود دارد اما پیش زمینه این همکاری‌ها، تسهیل روابط بانکی است که باید هرچه سریع‌تر عملیاتی شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت همکاری‌های پارلمانی در تقویت روابط دو کشور ادامه داد: مجلس شورای اسلامی آمادگی گسترش روابط پارلمانی با جمهوری چک را دارد و در این راستا گروه دوستی پارلمانی ایران و چک در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.

لاریجانی با  اشاره به تحولات منطقه و اقدامات گروه‌های تروریستی تصریح کرد: آمریکا و هم‌پیمانان او در منطقه یک فضای جنگ افروزی ایجاد کردند که منجر به زاد و ولد و افزایش فعالیت جریانهای تروریستی در منطقه شده است ولی این مشکل اکنون به منطقه محدود نیست و خطری است که کل جهان را تهدید می‌کند.

وی با اعلام اینکه  تروریسم اکنون ریشه‌های فرهنگی هم دارد، گفت: مبارزه موثر با این جریانات مبارزه جدی با این ریشه‌ها را هم می‌طلبد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی  با بیان بی‌نتیجه بودن نشست اخیر لوزان در خصوص سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا اعتقاد به حل بحران سوریه از طریق سیاسی داشت اما قدرت‌های جهانی و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن‌ها اعتقادی به حل بحران سوریه از طریق گفت‌وگو ندارند و این یکی از دلایل شکست مذاکرات قبلی و لوزان است.

لاریجانی افزود: تلاش برای ساقط کردن دولت قانونی سوریه منجر به آشفتگی و روی کار آمدن جریان‌های تروریستی در این کشور می‌شود لذا باید سرنوشت این کشور به مردم سوریه سپرده شود.

وی با اعلام حمایت از اقدامات موثر دولت عراق در مبارزه با تروریسم گفت: با آزادسازی موصل در عراق گروه تروریستی داعش عملا از این کشور بیرون خواهد رفت.

پرمیسل سوبوتکا نایب رئیس سنای چک نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: اینکه حقایق جمهوری اسلامی ایران را از نزدیک می‌بینیم بسیار به گسترش همکاری‌های دوستانه فیمابین کمک خواهد کرد چون اخباری که از رسانه‌ها منعکس می‌شود بعضا حقیقت نداشته و نادرست هستند.

وی ادامه داد: جمهوری چک در قلب اروپا واقع شده و جمهوری اسلامی ایران در قلب خاورمیانه است و این ظرفیت می‌تواند موجب دسترسی هریک از دو کشور به بازارهای سایر کشورهای منطقه شود.

نایب رئیس سنای چک افزود: راه‌اندازی خط پرواز مستقیم میان تهران و پراگ می‌تواند تاثیر به سزایی در تقویت ارتباطات اقتصادی فیمابین به ویژه گسترش همکاری‌های گردشگری و آشنایی مردم دو کشور با یکدیگر داشته باشد.

پرمیسل سوبوتکا با اشاره به اهمیت اجرایی شدن توافقات دو کشور گفت: هیئت‌های پارلمانی راه را برای همکاری‌های دولتی همواره می‌کنند و بعد از سفر ما سفر هیات‌های کارشناسی می‌تواند همکاری‌های دو کشور را وارد فاز عملیاتی کند.

وی  با اشاره به بحران تروریسم در اروپا و منطقه گفت: امروزه بزرگترین تهدید امنیتی جهان، بحران گروه‌های تروریستی است که نتیجه اقدامات مداخلانه جویانه در سایر کشورها است.

نایب رئیس مجلس سنای چک  افزود: مبارزه با تروریسم می‌تواند یکی از زمینه‌های همکاری‌های فیمابین باشد.

انتهای پیام/ تسنیم