سردار شهید عباسعلی جان نثاری شهریور ماه سال ۹۰ در منطقه جاسوسان سردشت با اصابت گلوله تک تیرانداز دشمن در حالی که با گروهک‌ پژاک مبارزه می‌کرد، به شهادت رسید.

به گزارش حرف شما، شهید عباسعلی جان‌نثاری در سال ۱۳۴۵ در یکی از محلات قدیمی اصفهان به نام لادان به دنیا آمد، او در سنین نوجوانی همزمان با اوج گیری مبارزات انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) علی رغم سن کم در تظاهرات و راهپیمایی‌ها شرکت می‌کرد و به سبب تشویق‌ها و حمایت‌های مادر و دایی‌ شهیدش اصغر کفعمی، حضور موثر و فعالی در این زمینه داشت.

سال ۱۳۶۱ در شرایطی که صدام ملعون به نمایندگی از تمام دشمنان اسلام انقلاب به ایران تجاوز کرده بود، پس از گذراندن آموزش‌های نظامی علی رغم سن کم یعنی در سن ۱۶ سالگی به جبهه اعزام شد و در گروه توپخانه لشکر ۱۴امام حسین(ع) مشغول مجاهدت شد.

نوجوان ۱۷ ساله‌ای که فرمانده آتشبار شد

او در سن ۱۷سالگی نخستین مسئولیت خویش یعنی فرماندهی آتشبار را تجربه کرد و در سال ۶۳ به سمت جانشین اطلاعات گروه توپخانه ۱۵ خرداد منصوب شد و در سال ۱۳۹۰ از طرف فرمانده نیروی زمینی سپاه برای دفع شرارت‌های ضد انقلاب به مناطق عملیاتی غرب و شمال غرب مامور شد.

از جمله ویژگی‌های بارز شهید جان‌نثاری تبعیت محض از فرمان ولی فقیه بود او هیچگونه تردید در عمل به فرمان ولی فقیه به دل راه نمی‌داد و همیشه همگان را به فرمانبرداری از اوامر فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای توصیه می‌کرد.

شهید جان‌‌نثاری در شامگاه ۱۶ شهریور ماه سال ۹۰ در منطقه جاسوسان سردشت به وسیله اصابت گلوله تک تیرانداز دشمن به سجده گاهش دعوت محبوب خویش را لبیک گفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

عباسعلی در جنگ آتش‌ها، شکوفا شد

سردار یعقوب زُهدی؛ فرمانده اسبق توپخانه سپاه و از همرزمان شهید در ارتباط با نقش این شهید بزرگوار در عملیات‌های دوران دفاع مقدس گفت: در شلمچه جنگ ما، جنگ آتش بود و برای تمام رزمندگان جبهه شلمچه فقط کلید واژه «آتش» در  ذهنشان متبادر می‌شود.

وی افزود: در عملیات کربلای ۵ که در سال ۶۵ انجام شد توپخانه وظیفه مهم‌تری داشت چراکه جنگ، جنگ آتش بود و تمام فشار دشمن متوجه توپخانه ما بود اما گروه ۱۵ خرداد، گردان شهید جان‌‍نثاری یگان‌هایی بودند که استقامت نشان دادند و ماموریت خود را انجام دادند.

فرمانده اسبق توپخانه سپاه با اشاره‌ به دلاورمردی‌های شهیدان غازی، شفیع‌زاده و تهرانی مقدم تصریح کرد: در ذهن همه، توپخانه در عقب جبهه و در خط دوم قرار دارد ولی وقتی به آمار و ارقام نگاه کنیم متوجه خواهیم شد تعداد فرماندهان شهید توپخانه به نسبت پیاده بیشتر است و کادر سازی در توپخانه و حضور شهید شفیع‌زاده مقاومت و  برادری را در توپخانه سپاه دمید و به همین سبب این بذرها در شهید جان‌نثاری‌ نیز شکوفا شد.

ضربه سنگین به گروهک تروریستی پژاک، نتیجه خلاقیت فرمانده

سردار عبدالله عراقی، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و از همرزمان شهید جان‌نثاری اظهار داشت: این شهید بزرگوار از جمله افراد گمنامی بود که از ۱۴ سالگی وارد سپاه شد و زندگی خود را با جهاد و شهادت هماهنگ کرد و با وجود فداکاری‌های فراوان کمتر کسی او را می‌شناخت و سرانجام پس از ۳۰ سال خدمت خالصانه به کاروان شهدای کربلا پیوست.

شهید جان‌‌نثاری با ابتکاراتی ویژه که در طول ۳۲ سال تازگی داشت نقاط مهمی از مواضع دشمن متجاوز گروهک پ‍‍ژاک را با توپخانه دور برد به صورت منحنی و برای نخستین بار  به صورت مستقیم مورد هدف قرار داد و ضربه سنگینی را به آن‌ها وارد کرد و مناطق پاکسازی شده را استحکام بخشید.

ویترین ادوات جنگ ۸ ساله، تنها یادگار شهید جان‌نثاری

سردار محمود چهارباغی؛ فرمانده توپخانه سپاه با اشاره به دوران همکاری خود با شهید جان‌نثاری بیان کرد: عباسعلی همیشه به فکر پیشرفت توپخانه بود، من ۲۸ سال با او زندگی کردم و در هیچ موضع و جایگاهی کوچک‌ترین نکته منفی از عباس ندیدم و همیشه به او غبطه می‌خوردم.

وی با بیان یکی از خاطرات خود افزود: یک روز رفتم خانه ایشان، یک ویترینی بود از همان‌هایی که معمولا همه در آن اشیاء لوکس می‌گذارند اما او چفیه و ترکش و پیشانی بند گذاشته بود، گفتم عباس! مگر اینجا نمایشگاه جنگ است؟ خندید گفت: من به این‌ها علاقه دارم.

انتهای پیام/